Zlaté časy startupů, kdy se investoři mohli přetrhnout, aby vložili peníze do začínajících internetových firem, pomalu končí, napsal na konci minulého týdne deník Wall Street Journal a rozpoutal tím zajímavou debatu o tom, zda vidíme začátek konce další internetové bubliny.
Podle Navala Ravikanta, provozovatele webu AngelList, který dává dohromady startupy a investory, klesla letos průměrná hodnota firem při vstupu kapitálového partnera z pásma 6 až 8 milionů dolarů na hodnotu mezi 3 a 5 miliony. Trh financování startupů podle něj „bezpochyby týden po týdnu slábne“. Na jeho webu se každý den hlásí o financování 50 až 100 nových startupů, investora však získá jen jeden nebo dva. „Míra přežití těchto firem výrazně poklesla,“ řekl WSJ Ravikant.
Jak vyplývá z databáze VentureSource, získalo finance z fondů rizikového kapitálu od roku 2009 do konce letošního prvního pololetí 826 internetových startupů zaměřených na poskytování služeb koncovým uživatelům. To je dvakrát víc než v době první internetové bubliny v letech 1998 až 2000. Číslo přitom nezahrnuje investice od tak zvaných andělských investorů, kteří do startupů vkládají své soukromé peníze. Ve skutečnosti bude tedy startupů, které v posledních měsících získaly investici, ještě více.
Částky, které mladí američtí online podnikatelé za podíly ve svých firmách požadují, dosáhly závratné výšky, a investorů ochotných na takové podmínky přistoupit ubývá. Raději své peníze vkládají do už rozjetých větších projektů, v nichž sice získají menší podíl, ale také lepší šanci, že se jim investice zhodnotí. Může to být příležitost i pro české startupy – přibývá totiž amerických investorů, kteří hledají nové příležitosti v Evropě, kde je zatím levněji.
Zdroj: Wall Street Journal