Hlavní navigace

Invaze neandrtálců

11. 6. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Když společnost Instagram (dnes Facebook) umožnila přístup ke své aplikaci uživatelům systému Android, vzbudilo to halasný nesouhlas. Když sociální síť LinkedIn vstoupila na český trh a počeštila rozhraní, stalo se totéž. Když se začalo blogovat, profesionální novináři začali ohrnovat nos. Přitom se nic nezměnilo…
Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Pojmenoval jsem si to „invaze neandrtálců“, je to vždy stejné. Na počátku je technologie a na ni navázaná „komunita“, která žije v přesvědčení, že jedině ona umí a zná, a tedy jenom ona může. Pak ovšem něco praskne, a ukáže se, že můžou všichni. Komunita se k smrti vyděsí, vzbouří, kategoricky se vymezí, odmítne, nesouhlasně sebou škube… ale to je tak jediné, co se s tím dá dělat, protože otevřenými vraty dříve exkluzivní technologie se neandrtálci valí dovnitř. Komunita si uvědomuje, že už nic nebude jako dříve.

Čas ovšem plyne, a časem se ukáže, že neandrtálci z nově nabyté kouzelné technologie nic moc extra nemají. Sépiové fotky z Instagramu se jedna jako druhá vykoukají až do sítnice, teenageři na LinkedIn zjistí, že se tam sice dá lajkovat, ale není to ani zdaleka tak cool, jak si mysleli, a konečně zprvu nadšení bloggeři jsou konfrontováni se skutečností, že blogovat úspěšně znamená hlavně blogovat kvalitně a pravidelně, což drtivá většina z nich nedá. Neandrtálci se tedy zčásti zase odlijí pryč (jinde, kde je to cool), zčásti asimilují do původní komunity.

ebf - témata 1

Na první pohled to vypadá, že je vše ve starých kolejích.  Na druhý ale zjistíte, že ani náhodou. Technicky i organizačně sice všechno stále funguje, ale ten exkluzivní dojem je… jedním slovem v tahu. Z uzavřené komunity se průplachem vlny neandrtálců stala komunita otevřená.

Technologiím to prospívá. Po pravdě řečeno, myslím, že mnohem více, než když jsou uzavřenou záležitostí a když působí děsuplně tajemným dojmem věci jen pro vyvolené. Technologie jsou totiž rády přirozeně inkluzivními, nikoli násilně uzavřenými. Přiznám se, že jsem se k tomuto názoru dostal dost zásadním vývojem z obav  o osud prima profesionální sociální sítě. Když se ale podívám na to, jak se věc vyvinula, a snažím se ji porovnat s řadou příkladů z minula, říkám si, že je to vlastně fajn. Že invaze neandrtálců nevadí.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je sociolog, odborný publicista, poradce, a lektor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).