Hlavní navigace

Inverze do Česka přinesla signály z „celé“ Evropy, varuje před ní i slovenský regulátor

4. 11. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

„Příjem blízkých vysílačů je utlumen a naopak je slyšet vysílače vzdálené stovky kilometrů,“ vysvětluje slovenský regulátor jev, který těší zejména lovce DX signálů.

Uplynulé dny i následující týdny budou v České republice, stejně jako ve zbytku Evropy, ve znamení inverzního počasí. Zatímco lovci vzdálených signálů považují podzim za vrchol DX sezóny (vyvrcholení celoročního snažení dálkového příjmu, pozn. red.), běžným posluchačům a divákům může tato skutečnost komplikovat příjem jejich oblíbených stanic. Podle pozorování redakce serveru DigiZone.cz už bylo na našem území možné v uplynulých dnech zachytit například signály ze Skandinávie, Švýcarka, Maďarska nebo Běloruska, a to například včetně digitálního rozhlasu.

K TÉMATU: Letošní podzimní inverze rozšíří divákům v Česku obzory pozemní placené televize

Na rozdíl od českého regulátora před inverzním počasím varuje ve své aktuální tiskové zprávě i slovenský Úřad pro regulaci elektronických komunikací a poštovních služeb (RÚ). Díky inverznímu počasí dochází v pásmu velmi krátkých vln ke krátkodobému, občasnému rušení místních rozhlasových stanic vzdálenými rozhlasovými stanicemi. Rušení je způsobováno přírodním jevem, který umožňuje krátkodobý příjem vzdálených rozhlasových stanic, které za normálních podmínek nelze terestricky přijímat, informuje veřejnost slovenský regulátor.

ČTĚTE TAKÉ: Inverzní počasí ovlivňuje negativně kvalitu příjmu, varují České Radiokomunikace

Slovenský regulátor zároveň upozornil, že takovému druhu rušení není možné efektivně zabránit a není jej třeba nahlašovat. Rušení příjmu po změně počasí ustane. Podle zkušeností z posledních dní je ale inverzní počasí zajímavé tím, že zatímco v létě se například dobré příjmové podmínky projevují pouze v ranních nebo večerních hodinách, díky inverzi může rušení vzdálenými signály trvat prakticky po celý den. Příjem vzdálených stanic může být i velmi stabilní, čímž se například odlišuje od „letního“ jevu, který se nazývá Es vrstva.

Z ARCHIVU: Do Česka se opět vrátilo inverzní počasí, diváci to poznají na kvalitě signálu

Za normálních okolností teplota vzduchu rostoucí výškou klesá. V tomto období je slunečné, bezoblačné počasí a na horách bývá tepleji než v dolinách. Toto obrácení teplot se jmenuje inverze. Příjem blízkých vysílačů je utlumen a naopak je slyšet vysílače vzdálené stovky kilometrů. Tento přírodní jev na jedné straně znepříjemňuje poslech běžným posluchačům rozhlasu a na straně druhé těší lovce vzdálených rozhlasových stanic. Na své si přijdou i radioamatéři vysílající na amatérských VKV pásmech, vysvětluje slovenský regulátor.

MM AI t

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).