Hlavní navigace

Inzerát s příplatkem Zn. za doménu

26. 9. 2001
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Některé noviny podmiňují zveřejnění inzerátu s doménovým jménem přiobjednáním reklamy na webové mutaci. Ač není jasné, v čem spočívá zvýhodnění otištěné domény proti jiným kontaktním údajům, jsou nekompromisní. Annonce jde dále, protože po inzerentech chce příplatek i za uveřejnění obchodního názvu, pokud ten odpovídá 2nd-level.

Už jsem si zvykl, že nepočítačový svět trpí představou, že cokoli spojené s Internetem je nebetyčně výdělečné, a proto je třeba zatížit každý obchod s počítačovým světem zvláštní přirážkou. Tímto rozšířeným názorem neotřásla ani vlna krachů, propouštění a poklesů ceny akcií, s nimiž se IT potýká od samých počátků.

Zajímavou zkušenost udělal Jan Oplatek, jehož firma provozuje portál pro silniční dopravce. Při rozšiřování aktivit firmy se rozhodl zadat inzertní kampaň na nábor obchodních zástupců, a tehdy zjistil, že se u některých inzertních novin připlácí za zveřejnění adresy WWW serveru. Zatímco běžná komerční řádková inzerce přijde na pár set korun, pokud se v ní vyskytne odkaz na web, musíte si zveřejnění připlatit a nádavkem získáte bannerovou reklamu na webu. Pan Oplatek, jakožto začínající podnikatel, reagoval, jak asi očekáváte — název domény z textu inzerátu vynechal.

Jan Oplatek má ale tu smůlu, že obchodní jméno jeho firmy je shodné s názvem serveru:

Název dodejto.cz, s.r.o., je oficiálním obchodním jménem společnosti (podle novely Obchodního zákoníku obchodní firmou, pod kterou je podnikatel povinen činit právní úkony) jehož zveřejnění v inzerátu pokládám za slušnost.

Pokud jste také v podobném postavení, pokud jste také při zakládání firmy mysleli především na to, že její název by měl korespondovat s internetovou doménou, pak byste asi v takovém případě měli — nepočítám-li v to přejmenování firmy — jen tři možnosti:

  1. nabízet práci anonymě;
  2. přikoupit si službu, o kterou nemáte zájem;
  3. neinzerovat.

Annonce: <<Co neuveřejníme? Politickou propagandu, urážlivé texty, nábožensky laděná provolání, inzeráty hraničící s mírou slušného vkusu. Rovněž inzeráty, nabízející opakovanou výdělečnou činnost, které uveřejňujeme pouze jako placené veškeré inzeráty pod značkou a inzeráty obsahující odkazy na vaše ani žádné jiné www stránky. Máte-li zájem mít v inzerátu www adresu, volejte naše odd. plošné inzerce, pí Míčovou nebo Kulichovou.>*gt;">484

Jistě nelze nic vytýkat zvláštním příplatkům za uvedení odkazu v hypertextovém vydání, kde takový inzerát získává nadstandardní službu, neboť odezva může proběhnout bezprostředně. Otázkou ale je, čím se liší WWW adresa od jiných kontaktních údajů v tištěném médiu. V čem se liší doménové jméno od telefonního čísla, čísla faxu či poštovní adresy, když si na něj nemůžete kliknout? Zajímavé je, že na jiné adresy, byť i spojené s doménovým jménem, používané v síti Internet se příplatky nevztahují — dokonce i email projde.

Text inzerátu, o kterém se bavíme, zní následovně (poslední, přeškrtnutý řádek byl vynechán):

dodejto.cz, s.r.o.
hledá obch. zást. po celé ČR
pro prodej internetových
služeb v oblasti dopravy.
Info na T:05-42218932
e-mail: kariera@dodejto.cz
http://www.dodejto.cz

Chvíli jsem si zkoušel s textem hrát za předpokladu, že bych vynechal všechny výskyty doménového jména, ale s žádnou z verzí bych nebyl spokojen, a určitě bych na něj coby člověk hledající zaměstnání obchodního zástupce nereagoval — i když na druhou stranu  — ušetřil bych. Posuďte sami:

Hledáme obch. zást. po celé ČR
pro prodej internetových
služeb v oblasti dopravy.
Info na T:05-42218932

Neumím si vysvětlit skutečnost, že každý zákazník má tytéž podmínky, ale kouzelné slovíčko „ .cz“ v textu inzerátu způsobí, že je s vámi zacházeno zcela jinak. Jak si můžete přečíst například na stránkách serveru Annonce, „tečka-cézet“ nemusí vést dokonce ani na vaše stránky, a budete připlácet. Do zajímavé situace se podle téhle logiky, v případě, že bude chtít vydat inzerát, dostane třeba sdružení I.CZ Yorkshire Terrier Club, které má tu smůlu, že doména i.cz existuje a vlastní ji společnost, jejíž experti v březnu odhalili slabinu v PGP.

cif - debata 2

Pokoušel jsem se v průběhu včerejšího dne zjistit, zda je v obchodním oddělení Annonce za WWW adresu automaticky považován každý řetězec alfanumerických znaků přerušovaný tečkami a končící některou TLD. V případě dodejto.cz totiž obchodní jméno neobsahuje ani 3rd-level doménu WWW, a firem s podobně utvářeným jménem je v České republice registrováno více, a ani nemusí mít k Internetu vztah.

Chtěl jsem se zeptat některého ze zástupců Annonce, co považují za WWW adresu, a co už ne, ale ač jsou její zaměstnanci otevření a přátelští, k poskytování informací médiím nemají oprávnění. Oprávněním disponuje jen jedna osoba — prokurista Tomáš Hlavička, který je tolik vytížený, že tři minuty na zodpovězení emailem avizovaného dotazu „okamžitě věnovat pro nedostatek času“ nemůže. To je určitě škoda, protože některé inzertní noviny si podobné podmínky nekladou, a tak se dá očekávat, u koho bude internetová společnost s „příplatkovým“ názvem příště inzerovat raději…

Obsahuje vaše obchodní jméno název domény?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor se zabývá výkonovým marketingem na internetu. Pracoval pro Advertures, Dobrý web a Outrider. Martin byl dříve redaktorem Lupy a dalších periodik o IT.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).