Hlavní navigace

iPhone 5 má větší display, rychlejší procesor, LTE a do Česka dorazí 28. září

12. 9. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Firma Apple na ostře sledované akci v San Franciscu představila nový model své vlajkové lodi – smartphone iPhone 5. Hlavním rozdílem oproti současnému modelu 4S je velikost – nový iPhone má čtyřpalcový retina display s rozlišením 1136×640 px, rozlišením 326 PPI a poměrem stran 16:9. Na větší obrazovku Apple mohl umístit jednu řadu ikon navíc. Apple podle svých slov vylepšil i přesnost displaye – dotykové senzory integroval přímo do obrazovky, nejsou už ve speciální vrstvě.

Firma Apple na ostře sledované akci v San Franciscu představila nový model své vlajkové lodi – smartphone iPhone 5.

Hlavním rozdílem oproti současnému modelu 4S je velikost – nový iPhone má čtyřpalcový retina display s rozlišením 1136×640 px, rozlišením 326 PPI a poměrem stran 16:9. Na větší obrazovku Apple mohl umístit jednu řadu ikon navíc. Apple podle svých slov vylepšil i přesnost displaye – dotykové senzory integroval přímo do obrazovky, nejsou už ve speciální vrstvě.

iPhone 5 je vyroben kompletně z hliníku a skla a oproti 4S je o 18 % tenčí (7,6 mm) a o 20 % lehčí (120 g).

Další novinkou, kterou analytici očekávali, je podpora rychlejších 3G a 4G technologií k připojení k mobilnímu internetu. iPhone 5 tak umí HSPA+ ( maximální teoretická rychlost 21 Mbps), DC-HSDPA (42 Mbps) i LTE (které mají teoretické maximum na 100 Mbps).

iPhone 5 pohání nový procesor A6, který je podle Apple dvakrát rychlejší než jeho předchůdce A5 a přitom chip zabere o 22 % méně místa. Přes vyšší výkon má baterie iPhonu 5 vydržet déle než u 4S – v pohotovosti Apple uvádí 225 hodin.

Další novinkou je nový systémový konektor, který Apple nazval Lightning. Oproti současném 30pinovému konektoru je menší a má se uživatelům pohodlněji používat. Apple ale hned ujistil, že bude k dispozici i adaptér, který umožní připojit Lightning do zdířky pro starý konektor.


Autor: The Verge

Phil Schiller z Apple představuje iPhone 5

Vylepšení se dočkaly samozřejmě i obě kamery – zadní natáčí v rozlišení 1080p, přední v HD rozlišení 720p. zadní kamera je o 25 % menší než u modelu 4S a dokáže pořizovat snímky o 40 % rychleji. Díky rychlejšímu procesoru také dokáže lépe odfiltrovat digitální šum nebo lépe stabilizovat obraz.

MM AI t

iPhone 5 se bude prodávat za stejné ceny jako současný model 4S – verze s 16 GB paměti od 199 USD, verze s 32 GB od 299 USD a verze s 64 GB od 399 USD – vše s dvouletou smlouvou u operátora. Předobjednávky odstartují 14. září , od 21. září si telefon budou moci koupit zákazníci v USA, Kanadě, Velké Británii, Německu, Francii, Austrálii, Japonsku, Hong Kongu a Singapuru. Od 28. září přibudou další trhy – včetně České republiky –  a v prosinci by měl iPhone 5 dorazit do celkem stovky zemí.

Od 19. září si budou moci majitelé iPhone 3GS, iPhone 4, iPhone 4S, „nového“ iPadu, iPadu 2 a iPod Touch stáhnout novou verzi operační systému iOS 6.


The Verge

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).