Hlavní navigace

IPTV operátor Grape bruslí na tenkém ledě. V nabídce šíří olympijské kanály BBC

26. 7. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Společnost, která programy šíří, se hájí tím, že je nabízí zákazníkům jako internetové streamy. Na otázku, zdali má nějakou dohodu přímo s britským médiem, však neodpověděla.

Radost svým zákazníkům udělala společnost Grape SC, která působí v Chomutově, Žatci, Lounech a Lovosicích. Do programové nabídky IPTV jim přidala vybrané olympijské kanály BBC, které jsou šířeny nekódovaně prostřednictvím satelitní pozice 28,2 stupně východně. Problém je ale v tom, že BBC nedává souhlas k šíření těchto streamů mimo oblasti, pro které má nakoupená vysílací práva, tedy Velkou Británii, Irsko a Benelux. Jejich zachycení nad Evropou prostřednictvím družice může být bráno pouze více méně jako velice příjemný bonus pro satelitní diváky. Toto vysílání je ošetřeno omezeným vyzařovacím diagramem.

Grape SC upozornila na zařazení kanálů BBC i prostřednictvím svého webu.
Autor: repro foto web Grape SC

Grape SC upozornila na zařazení kanálů BBC i prostřednictvím svého webu.

K TÉMATU: BBC nabídne z londýnské olympiády 24 živých HD streamů

Společnost Grape SC se ale brání, že streamy BBC nešíří jako televizní, ale internetové kanály, které jsou dostupné právě prostřednictvím sítě. Vyplývá to z vyjádření, které poskytl serveru DigiZone.cz externí konzultant operátora Ladislav Růžička. Kanály nejsou v nabídce televizních stanic, ale podařilo se nám získat internetové streamy, uvedl Růžička a zopakoval: Nejsou zařazeny mezi televizní kanály. Olympijské streamy BBC mají zákazníci Grape SC, ale také všech jeho partnerů, dostupní přímo prostřednictví set-top-boxu ve speciální sekci.

ČTĚTE TAKÉ: Britské TV ukazují, jak se dělá televize – zdarma, v HD a na malou parabolu!

MM socky3

Server DigiZone.cz oslovil dnes dopoledne v této záležitosti přímo také britské veřejnoprávní médium BBC, odpověď však ve stanoveném termínu neobdržel. BBC podle našich zkušeností se zahraničními novináři nekomunikuje. Co se týká Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV), podle její předsedkyně Kateřiny Kalistové stačí regulátorovi pouze oznámit změnu programové nabídky, a to do 15 dnů od tohoto kroku. Žádost o změnu programové nabídky musí operátor podat pouze tehdy, jedná-li se o televizní stanice ze zemí, jež nejsou členy Evropské unie. Tato skutečnost je tedy ponechána v soukromoprávní rovině dohody mezi zúčastněnými subjekty, konstatovala Kalistová.

AKTUALIZOVÁNO 17:15 – Operátor stáhnul ze svých webových stránek informaci, že se jedná o streamy BBC Olympics. Nyní zde pouze píše: Po dobu olympiády budou dostupné kanály Olympics – přístup ke kanálům pro všechny v MENU – Internetová televize. Celkem se jedná o 6 HD kanálů a 8 kanálů ve standartním rozlišení. (lr)

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.