Hlavní navigace

IPTV v Česku přijímá pouhé jedno procento diváků

9. 11. 2006
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

9. 11. 2006

Televizi přes pevnou telefonní linku přijímá v České republice zatím jedno procento diváků starších patnácti let. Dalších devět procent uvažuje o tom, že si IPTV v budoucnu pořídí. Vyplývá to z aktuální Zprávy o českém internetu, již vypracovala společnost Factum Invenio. Výzkum proběhl letos v říjnu a zúčastnilo se ho 993 respondentů.

Přesto, že se o IPTV v poslední době hodně mluví, mezi lidmi je tento způsob příjmu televizního vysílání málo známý. Kromě těch, kteří už tuto službu mají zavedenou nebo o ní uvažují, je známá pro dalších 27 procent populace. Tato skupina ale nemá pocit, že by šlo o službu, kterou by potřebovali používat. Největší část lidí, 63 procent, dosud nezaznamenala informaci o tom, že je možné sledovat televizní vysílání přes internet, uvedla agentura.

Uvedený stav pochopitelně souvisí zejména s tím, že službu IPTV zatím v České republice nabízí pouze společnost Telefónica O2, a to teprve od září 2006. Další telekomunikační operátoři, Volný a České radiokomunikace, chystají spuštění služby začátkem příštího roku, míní zástupce Factum Invenio Michal Peca. Před Telefónikou ale IPTV začala nabízet také frýdecko-místecká společnost Mattes AD, brněnský Maxprogres a pražský T-Systems PragoNet.

cif-tip-téma-foto

Mezi uživatele IPTV v Česku patří podle Factum Invenio především lidé ve věku od 21 do 40 let se středoškolským nebo vysokoškolským vzděláním a s nadprůměrným měsíčním příjmem. Pokud se zaměříme pouze na uživatele internetu, povědomí nejen o internetové televizi, ale i o dalších online službách, je samozřejmě výrazně vyšší než v běžné populaci. Zatímco 38 procent uživatelů internetu o IPTV dosud neslyšelo, mezi neuživateli je tento podíl 86 procent, dodala agentura.

Graf: Zájem o IPTV v České republice (PDF, 41kB)

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.