Hlavní navigace

IPv6 na sklonku roku

13. 12. 2001
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

V roce 2001 jsme se na poli IPv6 dočkali několika významných přírůstků. Stále však platí, že Spojené státy americké a západní Evropu nechává tento nový protokol celkem v klidu. Nicméně pod povrchem dochází - zdá se - k určitým tektonickým pohybům. Z hlediska implementací se totiž v letošním roce celkem urodilo.

Z hlediska implementací se letos celkem urodilo. Dvě nejvýznamnější události jsou zřejmé: Cisco Systems a Microsoft. Obě firmy mají z hlediska počtu instalací jasně vedoucí postavení ve svém oboru a obě se dosud k IPv6 stavěly podobně. Vydávaly řadu marketingových prohlášení a tu a tam i nějaký ten testovací kód, ale opravdový skutek jaksi utek. Počínaje letošním rokem přistoupily od public relations k činům.

U CiscoSystems najdete IPv6 v oficiálním IOSu od verze 12.2(2)T. Jedná se o tak zvanou první fázi, obsahující jen základní funkce. Nicméně vše potřebné k IPv6 životu tu je – základní protokol, objevování sousedů, směrovací protokoly RIPng a MP-BGP4 i přechodové mechanismy (především tunelování a 6to4). Další fáze s pokročilejšími vlastnostmi je už na spadnutí a třetí, kterou by bylo možné označit za kompletní, je stále ještě plánována na rok 2002.

Obdobně Microsoft se po několika ověřovacích kódech dopracoval k zařazení IPv6 do standardního systému, konkrétně do Windows XP. Také jeho implementace nepatří k těm špičkovým, ale poskytuje prostředky umožňující běžnou uživatelskou práci. Oceňuji, že softwarový gigant popustil uzdu nostalgii a opatřil svůj IPv6 kód vkusným textovým rozhraním, které u jiných systémů tak rád kritizuje. Základní informace o instalaci a použití IPv6 v prostředí MS Windows XP najdete v příslušném FAQ dokumentu.

Pro Linux se zdárně rozvíjí alternativní implementace v rámci projektu USAGI. Některé distribuce již zařadily podporu protokolu mezi své standardní vlastnosti. Také v ostatních operačních systémech již IPv6 přestává být exotickou úchylkou a je k dispozici i běžným uživatelům. Snad jedině Apple zůstává poněkud stranou.

Nicméně obecně lze prohlásit, že značné množství uživatelů dnes má k dispozici nástroje a prostředky, které k práci prostřednictvím IPv6 potřebují.

IPv6 sítě

A jak jsou na tom sítě a jejich provozovatelé? Stručně řečeno: nic moc. Žádný z amerických poskytovatelů Internetu nenabízí IPv6 jako běžnou službu pro řadové zákazníky. Mezi evropskými najdete dva: Telia a Telecom Italia. Řada ostatních s IPv6 experimentuje, najdete je v akademických sítích a vznikají i zajímavé rozsáhlé sítě pro ověření nové technologie. Z těch nejnovějších vyčnívají především dva: Euro6IX a 6NET.

Pod názvem Euro6IX by měla vzniknout páteř pro evropské výměnné body (exchange points) IPv6 provozu. Mezi 17 účastníky projektu najdete především telekomunikační společnosti z několika evropských zemí, dva dodavatele hardware a několik dalších institucí. Projekt má svůj web (http://www.e­uro6ix.org/), na kterém vás čeká především velmi dlouhá úvodní animace, která vyústí v nabídku dvou jazykových verzí. Zvolíte-li anglickou, obdržíte nápis: „No se puede mostrar la página,“ což v překladu znamená: „Jsme moc líní na to, abychom sem dali nějaké informace.“

6NET by měla být velká mezinárodní (zahrnuje deset zemí) testovací síť pro ověřování reálného IPv6 provozu. Cílem je vytvořit nativní IPv6 síť s netriviálním objemem provozu, který by se pokud možno co nejvěrněji podobal všednímu dni dnešního Internetu. Jinými slovy – zkusit si IPv6 doopravdy. Na řešení tohoto projektu se podílí především evropské akademické sítě a několik komerčních firem. Mezi jinými i Cisco Systems v roli koordinátora. Také tento projekt má svůj web (http://www.six­net.org/), kde kromě vkusného loga najdete jeden .PDF dokument a nápis: „Coming soon.“ V překladu to znamená: „Jsme moc líní na to, abychom sem dali nějaké informace.“

Jak je vidět, oba nové projekty jsou v oblasti poskytování informací konzistentní. Informace o nich se zatím dají čerpat jen z toho, co o nich kde kdo řekl. Nicméně oficiálně začínají až od nového roku, tak snad své servery brzy vylepší.

KL23 hlasovani

A přece se točí

Přestože se poskytovatelé Internetu staví k IPv6 celkem laxně, statistiky ukazují, že objem provozu utěšeně roste. Poskytovatelé totiž nejsou zase až tak hrozně důležití. Uživatelé se mohou napojovat prostřednictvím tunelů a tímto způsobem je dnes také realizována většina IPv6 spojení. Čili revoluce zdola.

Co na tom lidi láká? Především možnost vymanit se z dosahu různých překladačů adres a dalších zařízení, která vám hází klacky pod nohy. IPv6 vrací uživatelům ten starý dobrý Internet se službami, které byly doopravdy end-to-end. Takže se nakonec možná přece jenom prosadí.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor dělá nepořádek v příslovích, protože sítě nejen dělá, ale i učí a dokonce také řídí. Působí na Ústavu nových technologií a aplikované informatiky na Technické univerzitě v Liberci. Píše knihy.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).