Hlavní navigace

Írán zablokoval přístup na Facebook

Martin Vyleťal

Připojit se na Facebook v Íránu je v těchto dnech nemožné. Tamní režim se podle íránské tiskové agentury Ilna rozhodl zakázat přístup do populární sociální sítě z toho důvodu, že ji pro předvolební kampaň využívali stoupenci reformního prezidentského kandidáta. Mir Mousavi, který v nadcházejících volbách usiluje o post prezidenta, byl posledním íránským premiérem. V roce 1989 byla totiž tato funkce zrušena. Mousavi je obecně považován za nejvážnějšího soupeře pro současného prezidenta Mahmúda…

Připojit se na Facebook v Íránu je v těchto dnech nemožné. Tamní režim se podle íránské tiskové agentury Ilna rozhodl zakázat přístup do populární sociální sítě z toho důvodu, že ji pro předvolební kampaň využívali stoupenci reformního prezidentského kandidáta. Mir Mousavi, který v nadcházejících volbách usiluje o post prezidenta, byl posledním íránským premiérem. V roce 1989 byla totiž tato funkce zrušena. Mousavi je obecně považován za nejvážnějšího soupeře pro současného prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda, který bude obhajovat své vítězství z roku 2005. Mousaviho fanklub na Facebooku má údajně více než 5000 členů. Teheránské úřady se k zákazu zatím oficiálně nevyjádřily.

Není to poprvé, kdy byl v některých státech znemožněn přístup na konkrétní internetové stránky. Před dvěma lety byl například blokován YouTubeBrazílii, Turecku nebo Thajsku. Svobodného přístupu k internetovému obsahu si nemohou užívat ani v Číně, Severní Korei nebo Barmě. (BBC, CNN, Aktuálně.cz)

Našli jste v článku chybu?
26. 5. 2009 0:33

Také v Íránu mají cenzuru Internetu podle mých informací ošetřenou centrálně. O "závadnosti" obsahu rozhoduje ministerstvo telekomunikací, které dodává konektivitu internetovým providerům. Tudíž stát může blokovat přístup k určitému obsahu a ISP toto nemají šanci příliš ovlivnit.

K upřesnění doporučuji článek z The Washington Post.

25. 5. 2009 13:00
Flasi (neregistrovaný)
Mohu se zeptat, jak se tohle celostátní blokování nějakých serverů řeší prakticky (mimo Číny, kde se to asi řeší zgruntu jinak)? Stát nařídí všem místním ISP, že nesmí routovat provoz na tyhle servery?