Hlavní navigace

Iridium se meteoru nebojí

19. 11. 1998
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Tento týden vyslovil Petr Tesařík v krátkých zprávách podezření, že roj meteoritů Leonid může přivodit provozovatelům satelitních linek pěkné potíže. A hle - Iridium, provozovatel satelitních mobilních telefonů, přispěchalo s preohlášením k tomuto problému.

Praha, Washington D.C., 15. listopadu 1998 – Na základě všech dostupných informací vyplývajících z nejnovějších kosmických výzkumů, interních statických analýz společnosti Motorola a historických statistik, prohlásila společnost Iridium, že meteorický roj Leonid bude mít zanedbatelný vliv na konstelaci družic Iridium. Vzhledem k maximálnímu úsilí o dodržení vysoké kvality telekomunikačních služeb věnuje společnost Iridium nejvyšší pozornost aktuálním astronomickým pozorováním.

Konstrukce a orientace satelitů Iridium je taková, že kritické komponenty jsou nasměrovány k zemi, tj. v opačném směru něž je směr pohybu roje. Samotná konstrukce družic tak sama znemožňuje poškození důležitých součástí. Motorola též elektronicky nasměrovala solární panely po směru letu meteorického roje, aby tak minimalizovala možné poškození.

Motorola současně provedla nezbytná preventivní opatření k ochraně softwaru družic. Programové vybavení a data budou uloženy s vyšší bezpečností.

V nepravděpodobném případě poškození satelitu Iridium meteorickou bouří, budou hovory v systému Iridium přenášeny ostatními satelity do doby, než bude náhradní satelit naveden do pracovní pozice. V rámci standardních postupů má společnost Motorola též k dispozici několik zkompletovaných satelitů, které mohou být kdykoliv vyneseny na oběžnou dráhu. Pro tento případ Motorola již dojednala kontrakty s dvěmi kosmickými agenturami pro další O&M vynesení družic.

Marek Antoš

KL-nominace


Starší, související články:

*Společnost Iridium ohlásila první celosvětový paging

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.