Hlavní navigace

ISP bez reptání

10. 1. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Možná jste i vy zaregistrovali poplašné zprávy o pláči mobilních operátorů nad mobilními službami, které jim sice berou velké množství dat, ale dohromady nic nedávají. Co k nim vedlo?
Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

 Problém mobilního internetu je, že se v podstatě jedná o nechtěné dítě, které se svým nepříliš šťastným rodičům pod rukama proměnilo v otesánka. I když jedním z hlavních argumentů pro používání GSM sítí v době jejich počátku bylo, že jsou digitální, o přenášení uživatelských dat nepadlo ani slovo. V dobách analogových modemů a dial-up přístupu k internetu byla CSD datová služba vrcholem přepychu, za který si operátoři nechali náležitě zaplatit. Její rychlejší verze, HSCSD pak představovala pomyslný technologický vrchol, určený majitelům Rolls-Royce k online obchodování s akciemi i během jízdy.

Život šel dál. Ve světě mobilních dat určených prostým plebejcům vyhrálo GPRS, ovšem ani náhodou jako nosič internetu. Mobilní operátoři je považovali za médium určené jednak k odesílání a příjmu MMS, jednak jako cestu k jejich službám, zejména wapovým (co to je?) portálům, jak jinak, plně v jejich režii. Možnost používat mobil jako modem pro přístup k internetu byla dlouho sice fungující, ale nikoli přehnaně inzerovaná služba, protože operátoři chtěli být poskytovateli obsahu. Bohužel, obsah byl tu příliš proprietární, tu omezený na zákazníky jediné firmy, a většinou třeskutě nudný.

Velkou revoluci ve využití mobilních dat slibovalo 3G. Pamatujete si na ty futuristické mobily ve tvaru pudřenky a s videotelefonií ve standardu? Portály operátorů se měly změnit v multimediální komunikační centra, která zajistí (pod taktovkou a s logem svých provozovatelů) uživatelům vše, co budou potřebovat. Tedy zábavu, vzdělání, komunikaci – obsah a smysl, za nějž zaplatí.

KL22 hlasovani

Byl to hezký sen, ale smůla. Byl ohlodán na kost. Mobilní operátoři nikdy neuměli pořádný obsah. Zato takový Google, Wikipedie, Youtube a samozřejmě – ano, Facebook, ti všichni jej umí dokonale. Technologie, která měla zprostředkovat skvělé zážitky geniálně placené z mobilního účtu, se stala pouhým torzem, modemem zprostředkujícím služby někoho úplně cizího a pro někoho úplně cizího. A ještě lépe, pijavicí, která vysává mobilní operátory, nutí je dávat lacino přístup k síti, který jejich vlastní síť zatěžuje a degenerovat na obyčejné ISP. Z pohledu jejich managementu (a hlavně v perspektivě zisků poskytovatelů obsahu) to musí skutečně vypadat jako bájný Otesánek.  No divíte se jim, že jsou naštvaní?

Já ne. Ale na rozdíl od nich pevně doufám, že současný stav zůstane zachován. A mobilní operátoři místo toho, aby se vztekali, že i ten poslední symbol jejich budoucnosti která se nekonala – tedy videohovory – ukrade Apple ve svém Facetime, přijmou roli poskytovatelů připojení bez reptání. Ostatně, právě a přesně to jejich zákazníci chtějí.


Autor článku

Autor je sociolog, odborný publicista, poradce, a lektor.