Hlavní navigace

Itálie chce vypnout analog v roce 2010

7. 7. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 322915
7. 7. 2008

Itálie by měla analogové televizní vysílání vypnout v roce 2012. Italská vláda i regulační úřad AgCom ale chtějí, aby se proces digitalizace urychlil a analog byl vypnut dříve. Vláda by měla společně s AgComem představit plán přechodu na zemské digitální televizní vysílání, který bude obsahovat dřívější termín přechodu na DVB-T vysílání. Oba subjekty preferují vypnutí analogu již na konci roku 2010, tedy o dva roky dříve než podle původních plánů. Vláda plán digitalizace televizního vysílání představí 9. září letošního roku.

Podle regulačního úřadu je nutné datum vypnutí analogového vysílání přizpůsobit skutečnému stavu procesu digitalizace. V současnosti se na vypnutí analogu chystá Sardínie a Val d’Aoste. V Turíně, Cuneu, Trentinu a Alto Adige budou procesy přechodu na DVB-T vysílání zahájeny v průběhu několika týdnů.

MMF tip early

Italská vláda musí také čelit dalšímu prověřování stavu digitalizace Evropskou komisí. Ta se po dotací na set-top-boxy nyní zaměří na rozdělení frekvencí. Evropská komise chce předejít tomu, aby většinu kapacit zemského digitálního vysílání ovládaly dva subjekty – státní vysilatel RAI a soukromý mediální koncern Mediaset, který je napojený na italského předsedu vlády Silvia Berlusconiho. Mediaset a RAI by měli uvolnit až 40 % jejich kapacit tak, aby i jiní vysilatelé mohli zahájit DVB-T vysílání a nevznikl tak v rámci DVB-T platformy duopol jako v případě analogového vysílání.

Zdroj: DigiTAG

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).