Hlavní navigace

Italská veřejnoprávní televize RAI rozšiřuje testy DVB-T2 a DVB-T2 Lite

24. 6. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Sedm let po zahájení digitálního vysílání v Itálii vláda v roce 2012 rozhodla, že všechny přijímače prodávané v zemi po roce 2015 musí mít tunery se standardem DVB-T2 HEVC

Další rozšiřování testů zemské digitální televize nové generace (DVB-T2) oznámila italská veřejnoprávní televize RAI. V současné době již existují dva vysílače DVB-T2 v alpské oblasti Aosta a Saint-Vincent. Testy nyní dále probíhají v regionu Valle d'Aosta. V této hornaté oblasti je ideální prostředí pro experimenty. Kromě toho probíhá současně také test mobilní verze DVB-T2 Lite. V plánu je také spuštění služby v krajských městech. Multiplex bude složen ze čtyř kanálů: RAI 1 HD, RAI 2 HD, RAI 3 HD a 3D RAI test. Velice zajímavé je, že Italský regulátor AGCOM má pro tyto účely vyčleněný kanál č.11 (VHF 219,500kHz) a to výhradně pro DVB-T2.

K TÉMATU: V Praze se podařilo poprvé zachytit placenou DVB-T2 televizi z Rakouska

Kromě veřejnoprávní televize testuje DVB-T2 také soukromá společnost Mediaset, zatím však neoznámila, od kdy nový standard začne standardně používat.

Podle předběžných výsledků bylo dosaženo u mobilního příjmu velmi dobré pokrytí pro všechny typy dálnic, hlavních i vedlejších silnic na většině území měst z Arnad do Aymavilles. Dobře jsou pokryta i boční údolí regionu. Testy také prokázaly, že DVB-T Lite je bez problémů zachytitelné i v automobilech jedoucích rychlostí až 130 km/hod. Teď jde jen o to, aby mobilní televize v budoucnu nerozptylovala řidiče aut a autobusů při řízení. Konvenční signál DVB-T2 je možno v jednom muxu smíchat i s DVB-T2 Lite. V budoucnu se má DVB-T2 Lite vysílání rozšířit i na smartphony a tablety, protože je nenáročný na zpracování a tudíž vhodný i pro tato zařízení!

Marketing Meeting balicek

Parametry testů:

  • DVB-T2 Base (256QAM, FEC ¾ , FFT 32K, GI 1/128, PP7) má kapacitu 28,2Mbit/s.
  • DVB-T2 Lite (QPSK, FEC ½, FFT 8K, GI 1/32, PP4) má kapacitu 2,2Mbit/s.

Stejný problém s novým standardem nyní řeší i ve Francii, kde je DVB-T/MPEG4/HD povinný od roku 2012 a postupně se přestává vysílat v MPEG2. DVB-T2 HEVC je mnohem efektivnější standard a doporučuje se do dvou let vyřešit problém s přijímači, protože s DVB-T je nový standard neslučitelný. V tomto směru se urychleně připravuje legislativa. Navrhovaná doba přechodu na nový standard je předběžně stanovena na 5 let.

DVB-T2 je dnes používáno ve více jak 20 zemích světa: Velká Británie, Itálie, Švédsko, Finsko, Chorvatsko, Estonsko, Ukrajina, Rusko, Rakousko, Dánsko, Columbia, Srbsko, Keňa, Vietnam, Albánie, Jižní Afrika, Ghana, Malawi, Namíbie, Nigérie, Uganda, Zambie, Togo, Nový Zéland, Tanzanie. Další země testují a připravují se na řádné vysílání.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Externí spolupracovník DigiZone se specializací na satelitní a terestrické vysílání, dálkový příjem televize i VKV rozhlasu a přítel elektroniky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).