Hlavní navigace

Poslankyně Kateřina Jacques je připravena „shodit Radu ČT“

20. 6. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
20. 6. 2007

Hlasovat proti přijetí výroční zprávy Rady České televize za loňský rok je už podruhé připravena poslankyně za Stranu zelených Kateřina Jacques. Ta společně s poslanci opoziční ČSSD a KSČM minulý týden přispěla k tomu, že sněmovna napoprvé zprávu televizní rady odmítla. Pokud by se tak stalo i podruhé, byla by rada jako celek odvolána.

Jacques své hlasování odůvodňuje kauzou bývalého vrchního a programového ředitele ČT Františka Lamberta, který působil v těchto funkcích, ačkoli si to jako bývalý člen komunistických Lidových milicí nemohl dovolit. Poslankyně tvrdí, že členové Rady ČT o Lambertově porušování zákona věděli a nesnažili se ho napravit. Proto se domnívá, že televizní rada loni neplnila svoji úlohu a je připravena i v dalším hlasování o přijetí její výroční zprávy zvednout ruku proti.

Rada byla informována o tom, že dochází k porušování zákona v kauze Lambert, potažmo Janeček a nevyvodila z toho žádné závěry. Minimálně za toto jsem vystavila kartu nikoliv žlutou, ale červenou. Je to první krok k případnému odvolání celé Rady ČT, které bych považovala za dobré východisko z neutěšené situace, řekla Jacques serveru Česká média.

BRAND23 Workshop

Kvůli nejistému osudu Rady ČT nebude Poslanecká sněmovna na probíhající červnové schůzi volit pět členů této rady. Podle poslance za ODS Petra Plevy, který navrhnul tento bod odsunout na později, by volba neměla smysl, protože v případě druhého neschválení výroční zprávy by byli odvoláni i tito noví radní, aniž by se vůbec mohli na činnosti televizní rady jakkoli podílet.

Volba pěti nových radních i případné odvolání celé rady může zamíchat kartami před blížící se volbou generálního ředitele ČT. Jiřímu Janečkovi příští rok vyprší pětiletý mandát a radní budou hledat nového ředitele. Rozložení sil v televizní radě podle vlivnu jednotlivých parlamentních stran rozhodne, který kandidát bude mít největší šanci.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).