Hlavní navigace

Jak bude vypadat Internet v roce 2025

12. 10. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Za patnáct let se zvýší počet uživatelů Internetu z dnešních dvou miliard až na 5,5 miliardy. Největší rozvoj Internetu nastane v rozvíjejících se ekonomikách. Klávesnice již nebude sloužit jako primární nástroj pro komunikaci s Internetem. Nahradit jí mají nástroje pro rozeznávání hlasu, ovládání gesty, bio senzory, dotykové obrazovky a další technologie. Studie, jejíž závěry prezentoval na dnešní tiskové konferenci Alexander Winkler, generální ředitel společnosti Cisco Systems Česká republika…

Za patnáct let se zvýší počet uživatelů Internetu z dnešních dvou miliard až na 5,5 miliardy. Největší rozvoj Internetu nastane v rozvíjejících se ekonomikách. Klávesnice již nebude sloužit jako primární nástroj pro komunikaci s Internetem. Nahradit jí mají nástroje pro rozeznávání hlasu, ovládání gesty, bio senzory, dotykové obrazovky a další technologie. Studie, jejíž závěry prezentoval na dnešní tiskové konferenci Alexander Winkler, generální ředitel společnosti Cisco Systems Česká republika, nabízí čtyři možné scénáře, jak bude v budoucnu Internet vypadat, na základě rozdílného vývoje v oblastech rozvoje sítí, technického pokroku a chování uživatelů.

První scénář počítá s tím, že Internet se stane neoddělitelnou součástí života. Bude se rozšiřovat a decentralizovat. Exponenciální růst internetového provozu bude vyvolán nejen explozí cloudových služeb v komerčním sektoru, ale i zvyšující se oblibou videa a širokopásmových aplikací mezi jednotlivci.

Podle druhého scénáře poklesne využití Internetu pro ekonomické aktivity z toho důvodu, že kybernetické útoky pravděpodobně překročí běžná očekávání a budou snadno vzdorovat mezinárodním i vládním preventivním opatřením. Bezpečnostní alternativy budou mít uživatelé k dispozici, ale budou velmi drahé. Přednost dostanou na Internetu kulturní, umělecké a společenské aktivity.

Třetí scénář bere v úvahu pokračující důsledky finanční krize, která nutí firmy ale i běžné uživatele šetřit. To se projeví i na menším rozvoji Internetu. Uživatelů bude méně a budou využívat pouze ty nejzákladnější funkce, jako je VoIP, email či jednoduché P2P aplikace. Technologie nenabídnou žádné převratné změny.

KL24

Poslední scénář předpovídá svět, ve kterém se Internet stane obětí svého vlastního úspěchu a bude připomínat přehřátou lokomotivou fungující na hranici svých možností. I když počet uživatelů naroste, nepřizpůsobí se k tomu technologie a možnosti používání Internetu tak budou velmi omezené. Mezinárodní technologické standardy se nedaří zavést. Rozvoj Internetu bude limitovat nedostatek IP adres, protože nedojde k prosazení standardu IPv6.

Kompletní výstup studie je k dispozici zde, [PDF, 5,42 MB, anglicky].

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Internetové novinařině se věnuje od roku 2005, kdy začal jako redaktor pracovat pro vydavatelství Internet Info.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).