Hlavní navigace

Jak budeme šmírováni po zakoupení souborů?

30. 7. 2001
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Technologie DRM (Digital Rights Management) dokáže dokonale kontrolovat již zakoupený -- kupříkladu hudební -- soubor. Chcete-li přehrávat, nahrávat nebo kopírovat, musíte nejdříve hezky zaplatit. Několik roků se různé DRM vyvíjely ke zvyšování zisků tzv. zábavního průmyslu. Nyní se začínají uvádět do praxe.

DRM může sloužit ke kontrole uživatelova počínání s jakýmkoli souborem. V současné době se DRM aplikuje hlavně u zvukových souborů. DRM zapasuje do souboru data, s nimiž pracuje cokoli, co je v počítači či přenosném zařízení k tomu předem určeno. Úkolem takové „spolupráce“ je nedovolit mnoho věcí. Hlavně neumožnit poslouchat/dívat se na obsah souboru bez zaplacení. Dále nedovolit zkopírovat soubor. Ještě donedávna nebylo jasné, zda si lidé budou moci běžně přenést soubor z počítače do jiného zařízení (resp. přehrávače). Jasné ovšem bylo, že něco takového zlatem ověšení „kameníci“ nechtějí. Souhlasit s tím budou, jen pokud jim znovu zaplatíte. Důkazem je např. připravovaná vyšší platba za soubory, pokud si je budete chtít nahrát z disku počítače na cédéčko.

Tím to ale nekončí. Kameníci chtějí využít všech možností, jaké hrátky s daty a komunikací nabízejí, až nadoraz. Do šmírovacích dat je možné ukládat informace o počtu přehrání a o každé transakci, která se souborem byla provedena. Protože časem budou všechna zařízení připojena do Internetu, kameníci budou moci sbírat data o existenci a poslouchání všech souborů i o každé manipulaci s nimi.

Možností podob policajta, kterého od kameníků dostanete, je povícero – od přidělení osobního ID až po fikanější postupy, pokud by snad někdo u nějakého ústavního soudu křičel, že se mu ID nelíbí. Kamenické „policajtění“ dopadne těžce na vzdělání, knihovny apod. Už dnes dávají úpravy zákonů přednost kameníkům před školami a knihovnami. Je jen na kamenících, zda se uvolí něco „pustit“. Ale nemusejí. Knihovny se tak stanou prodejnami kameníků. Ke vzdělání budou mít přístup jen ještě bohatší potomci bohatých rodin (kamenických obzvláště). Tlaky proti takovému sevření existence lidí v kamenických pařátech – především kultury, ale i vědy – se už objevují. Zda kdy uspějí, je na vážkách.

Právě DRM v Adobe eBook, se kterým si můžete číst knihy jen v počítači, do něhož jste „knižní soubory“ dostali po jejich zaplacení, je i jednou z podstat zatčení Dimitrije Skljarova, viz Uvěznění ruského programátora vyvolalo protesty.

A pokud máte chuť nechat se v horkém létě oblít studeným potem, zaskočte na rozbor analogie americké DMCA, připravované v EU – EU přitvrdila digitální copyright podle amerického vzoru.

Už předem se počítá s tím, že kamenický ráj na Zemi nastane s příchodem digitální televize. Tam bude šmírování na absolutně nejvyšší úrovni. Soubory se budou objednávat v dodávkových centrech, kterým budou lidé (já ne :-) platit. Tato centra budou průběžně sledovat, co si objednáváte, kdy se na to díváte atd. Technickými manipulacemi kameníci dosáhnou stavu před objevením se domácích videorekordérů. Možná si vzpomenete, že proti jejich výrobě a prodeji podali kameníci žalobu v USA. Dostala se až k Nejvyššímu (ústavnímu) soudu, kde neprošla jen o jeden hlas (sic!). Šmírácká digitální data zlikvidují dosavadní užívání videorekordérů. V nejlepším případě to bude jako u nahrávek dat z disku počítače na cédéčko. Za možnost nahrávat na videorekordér zaplatíte něco navrch. Jinak budete bez šance.

RealNetworks přichází s technologií XMCL (tj. Extensible Media Commerce Language). Ta má umožnit placenou a šmírovanou distribuci různých DRM na všech platformách, na kterých poběží příslušný software a hardware. Rozličná DRM vyvíjí několik firem, které si vzájemně konkurují. XMCL má umožnit, aby konzumní platiči dostali, co chtějí, bez ohledu na rozdílnost různých DRM. Něco víc o principu DRM se můžete dozvědět na stránkách firem, které DRM vyvíjejí. Viz třeba eMediator firmy MediaDNA (eMediatorem se mohou opatřit i stránky HTML, prostě cokoli).

V současném kamenickém byznysu se na sebe tlačí už jen dvě firmy, slibující kameníkům ráj na Zemi – Microsoft (dále jen MS) a RealNetworks. MS příliš úspěšný není, nikdo s ním moc nejedná. Velká přetlačovaná s MS probíhá u America On Line (dále jen AOL). A to nejen v implementaci multimediálních technologií MS. AOL mj. sdělila, že na ní MS chce, aby její technologie Windows Media měla u AOL „preference“ před konkurenčním softwarem RealNetworks. Jinak že od MS nic nedostane. AOL to odmítla. MS i nadále postupuje zcela stejně jako před lety. Právě kvůli takovému vydírání se MS dostal do antitrustového vyšetřování. MS je zjevně nenapravitelný. Jenže dnes už je jiná doba, než byla před lety. MS „potřebuje“ stále méně firem. Celou záležitost dokresluje, že AOL uvažuje i o využití Linuxu místo Windows (začíná se mluvit o AOLinuxu – zda jde jen o taktický tah, se uvidí).

KL22 hlasovani

Novinka RealNetworks má dopad i na Napster. Ten se tak ocitá v další obtížné situaci. RealNetworks je totiž velkým kamarádem kamenického spolku NetMusic, kde je i Bertelsmann, kterému Napster zcela podléhá. NetMusic bude nabízet hudební soubory s DRM RealNetworks. Tato technologie ale není připravena pro síť peer-to-peer (dále jen P2P), na které leží a běží Napster. Konkrétně (zatím) nedovoluje, aby soubory nabízeli ke stažení účastníci sítě P2P jiným jejím účastníkům. NetMusic ale nechce o ničem jiném slyšet. Napster tak stojí před otázkou, jak dál. Buď implementuje dva systémy, ve kterých bude jeden centrální a jeden P2P, nebo bude mimo vytouženou kamenickou hru. Pokud rozjede dva oddělené systémy, není vůbec jasné, co v kterém bude smět být. Nebo zda výsledkem nebude kamenicky okousaná pseudo-P2P sušenka.

Já mám všechny kamenické technologie i s DMCA dávno vyřešeny – můžou mi s nimi tak akorát vlézt na hrb. A kdyby se měl svět úplně „zorwellizovat“ podle šablon všech možných kameníků, občas si odskočím poslechnout vrabce do parku. :-)