Hlavní navigace

Jak Čína přebuduje digitální Kocourkov?

24. 8. 2006
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: 118483
"Konec digitálnímu mišmaši, naše země bude mít jednotný standard pro všechny televizní platformy," řekli si soudruzi v Číně. Mediální rada nejlidnatější země světa brzy představí nový formát, který ve vysílání televize nahradí všechno, co sem dosud z Evropy i Ameriky přišlo. Čína za dva roky hostí Letní olympijské hry a do té doby chce vzít otěže digitalizace pevně do ruky. Zpráva přichází ve chvíli, kdy má po náročné diskusi získat řád i přechod na digitální vysílání v České republice.

Představte si nákup set-top-boxu, při kterém byste si nemuseli pamatovat žádné zkratky a všímat si, jestli je určený zrovna pro zemský, satelitní, nebo kabelový příjem televize. Typ konvertoru by byl zkrátka pouze jediný a pouze na vás by záleželo, jaký zdroj signálu si k němu připojíte. Zapomeňte na lamenty jako: Vždyť by se zbytečně prodražil, musel by mít přeci tři různé ladicí obvody. Kdybyste si chtěli v roce 2008 zajet do Pekingu na letní olympiádu, pravděpodobně byste podobné zařízení našli v místních elektro prodejnách. Číňané se totiž rozhodli sjednotit všechny platformy šíření digitální televize do jednoho standardu. Státní úřad pro rozhlas, film a televizi (SÚRFT) oznámil, že Čína už brzy představí svoje dílo světové veřejnosti.

Komunistická Říše středu má přes 1,2 miliardy obyvatel a způsob tamější vlády má v Česku po čtyřicetileté socialistické zkušenosti řadu kritiků. Nad způsobem výchovy talentované mládeže a kvalitách čínských vědců ale nepochybují ani v amerických laboratořích. Předčasný posměch novému standardu proto není na místě a uvidíme, jak bude konvergenční řešení v praxi fungovat. SÚRFT sice ještě neoznámil, kdy přesně standard představí, ale podle informací serveru DTG News, z jehož zprávy DigiZone.cz vychází, se jedná o dlouho očekávané řešení. Doslechla se o něm i pětice členů Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV), kteří byli začátkem července v Číně na návštěvě? Pokud ne, určitě bude zajímavé přeptat se na podrobnosti čínské delegace SÚRFT, která přijede v září do Prahy.

Kdo se nepřizpůsobí, má smůlu

V Číně dnes probíhá řada testů digitálních technologií, mezi nimi i DVB-H a T-DMB. Na mapě shrnující zemské vysílací standardy po celé planetě, kterou dává dohromady sdružení DVB, má Čína tyrkysovou barvu značící fungující služby DVB-T bez zvoleného terestrického standardu. Další mapy ukazují, že Číně není cizí ani satelitní a kabelová varianta evropského digitálního formátu. Zatím. Domácí technologie bude totiž povinná pro všechny čínské televizní vysilatele, pokud si to ovšem nechtějí se šířením signálu rozmyslet. Jakmile vláda standard vybere, všechny další budou učiněny nedostupnými, vystihuje formu libovůle zpráva DTG News. V jiné větě server formuluje totéž dokonce slovy, že nepřizpůsobivé stanice budou „vypuzeny“.

DVB-T ve světě

V Číně začal přechod z analogového na zemské digitální vysílání už začátkem letošního roku. Komunistická vláda tehdy prohlásila, že zavede moderní příjem do oblastí po celé zemi. Nový standard v celé akci ještě výrazně zamíchá kartami. Zavrhnutí dřívějších digitálních technologií a přijetí nové bude, minimálně na české poměry, bleskové. Od chvíle, kdy se všeobjímající formát objeví, má trvat jen rok, než nahradí všechny ostatní, které se v Číně dosud pokoušely o štěstí. Peking má narozdíl od nás dobrou motivaci. Letní olympijské hry se tu konají už v roce 2008 a země chce být na velkou televizní událost plně digitálně vyzbrojená.

Ačkoli přecházející odstavce dávají tušit rychlost celého procesu, neznamenají, že se za dva roky bude více než miliarda Číňanů dívat jen na digitální televizi. Čísla použitá ve zprávě DTG News připomínají, že se počet digitálních domácností nejlidnatější země světa mezi léty 2004 a 2005 zčtyřnásobil. V dalším roce se přechod na digitální signál čeká u 30 milionů rodin, rozhodně ale ne u každé.

Odlišná mediální krajina i různorodé zprávy o mobilním vysílání

Václav Žák shrnul po návštěvě Číny televizní situaci svého hostitele: ČLR spoléhá zejména na digitální kabelovou televizi. Počet domácností připojených na kabelové vysílání je už dnes proporčně více než trojnásobný oproti situaci v ČR. V budoucnu plánují vybavit kabelovou infrastrukturou všechny vesnice, kam se bude základní signál přenášet prostřednictvím satelitů. Čína staví i pozemní digitální sítě pro rozhlas a televizi. Podle Žáka mají už dnes čínští diváci k dispozici okolo 40 programů a jenom Čínská centrální televize (CCTV) produkuje 16 neplacených kanálů a 13 placených stanic. Další kanály jsou dílem provinčních televizí.

Čínská mise mediální rady vzbudila rozpaky

RRTV
Na devět dní zavítala do Číny pětice členů Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Výpravu vedl předseda Václav Žák, misi dojednala radní a spisovatelka Eva Kantůrková. Cesta představitelů českého regulátora do země se státem řízenými médii vzbudil v Česku na začátku prázdnin rozruch. Pokud se chcete seznámit s podstatou výpravy, jejími výsledky i kritikou, můžete si přečíst článek na DigiZone.cz. Ve stručnosti cestu popisuje i sám předseda RRTV.

Z Číny přicházejí nejrůznější zprávy, a i když ta o novém formátu je asi nejzajímavější, není od věci připomenout si také informace další. Český rozhlas Digital v úterý publikoval v úterý článek, podle kterého se země chystá na velký test mobilní technologie T-DMB. Měl by se uskutečnit nejspíš v půlce příštího roku, alespoň podle státní tiskové agentury. Zákazníkům mobilních sítí China Mobile a China Unicom bude umožněno stahovat vybrané televizní pořady do paměti mobilního telefonu, nebo sledovat vysílání v reálném čase. Oba operátoři zřejmě koncem měsíce podepíší příslušné smlouvy s výrobci telefonů s podporou televizního vysílání, napsal ČRo Digital.

DigiZone.cz už v březnu čtenáře informoval, že podle studie společnosti In-Stat dosáhne počet klientů mobilních operátorů v Číně do roku 2009 počtu 94 milionů. Telekomunikační operátoři v Číně připravili jednoduchý obchodní model, který spočívá v nabídce videa pro mobilní telefony v sítích 2,5G a 3G, uvedl analytik In-Státu Anty Zheng a dodal: Je však potřeba změnit legislativu, aby bylo možné nabízet paket televizních kanálů pro mobilní sítě. Dokud se toto nestane, bude rozvoj televize přes mobilní telefon zablokovaný. V březnu přitom In-Stat považoval za černého koně mobilní televize v Číně formát DVB-H, o kterém uvažuje i Česká republika. Srovnání obou technologií jsme vám nabídli ve specializovaném článku.

Aby toho nebylo málo, už v lednu mobilní výrobce Samsung Electronics informoval, že uzavřel smlouvu se dvěma čínskými mobilními operátory na dodávku telefonů vybavených pro příjem T-DMB. Beijing Jolon Digital Media Broadcasting měl od Samsungu odebrat 200 tisíc přístrojů a stát se první firmou, která T-DMB v Číně spustí. Guangdong Mobile Television Media si napsal o 300 tisíc mobilů a v prvním pololetí letošního roku měl službu mobilní televize nabídnout v provincii Guandum.

CCTV Peking

Podaří se Číně vlastní digitální harmonie?

Přiznávám, že mě informace o novém čínském standardu pro všechny cesty digitálního vysílání překvapila. Ve světle dalších zmíněných zpráv si nejsem jistý, zda se bude týkat také vysílání pro mobilní telefony. Ale i kdyby norma obsáhla „jen“ zemské, satelitní a kabelové vysílání, bude to zajímavý počin. Kdyby se pro tak zásadní zvrat odehrál v České republice, možná by došlo až na pouliční demonstrace. Kdo by chtěl vyhodit čerstvě nakoupený set-top-box a nahradit ho jiným, byť třeba šikovnějším?

MM socky3

Číňanů je 100× více než nás, přesto k žádným masovým bouřím nedojde. Je to špatně? Oči demokrata se zavírají nad takovým diktátem a pošlapáním společenské smlouvy. Technici a pragmatici ale zrak bystří a říkají si, že pokud uvedený krok přinese jednotný přístup k digitálnímu vysílání pro všechny, mohli bychom ho Číně možná i trochu závidět.

V České republice debatovali o digitalizaci politici, členové RRTV, televizní stanice, novináři, debatuje i prostý lid. Dnes se koná workshop Českého telekomunikačního úřadu, na kterém se budou projednávat připomínky k Technickému plánu přechodu. Výsledný dokument někteří předem označují za uspěchaný a varují před jeho přijetím, spokojený je málokdo. Televize Prima a Nova si rozmýšlejí, jestli se podělí s ostatními o kmitočtové bohatství, které podle licence drží ve své moci, a neponechají si raději větší reklamní zisk pro sebe. Nabízí se proto otázka: Bude přes všechna vyřčená a napsaná slova česká digitalizace lepší a rychlejší než ta čínská?

Co si myslíte o čínském přístupu k digitalizaci?

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.