Hlavní navigace

Jak dopadly testy v říjnu

29. 11. 1998
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Je poslední den sychravého měsíce listopadu a tak je myslím skutečně nejvyšší čas na zhodnocení říjnových výsledků testů připojení. Tentokrát se mi podařil skutečný rekord, který budu těžko překonávat.

Tedy jak se žilo poskytovatelům připojení a hlavně jejich zákazníkům v říjnu. Na výsledný graf zahraniční konektivity se můžete podívat sami – a já vám to samozřejmě z celého srdce doporučuji – takže připojím jen obvyklý krátký komentář

První místo v říjnu obsadila podobně jako v minulých měsících společnost InWay. Vavříny přitom získala s velkou převahou, vysvětlení je stejné, jako v předchozích měsících; InWay teprve začíná s poskytováním připojení do Internetu a proto byla její 2 Mb/s linka k UUNETu velmi volná. Nyní se však situace mění – počty zákazníků zřejmě rostou – a dovolím si proto na základě průběžných výsledků odhadnout, že přestože i v listopadu ještě InWay skončí jako první, nebude už její náskok oproti ostatním poskytovatelům tak výrazný. Stav její sítě tak zřejmě směřuje do normálních kolejí.

Druhé místo si v říjnu vydobyl poměrně nezvykle Czech On Line (VOL). Projevil se tu už výrazný upgrade jeho zahraniční linky (ze 2 na 4 Mb/s), který následoval záhy po odkoupení VOL strategickým partnerem. Jak nám ostatně potvrzují i četné dopisy od čtenářů, kteří jsou k VOL připojeni, úroveň poskytovaných služeb šla poslední dobou znatelně nahoru – je dobře, že testy to potvrzují.

Až třetí místo si překvapivě v říjnu odnesl EUnet Czechia (čerstvě se zbavivší starého názvu Internet CZ). Je to překvapivé především proto, že v EUnet byl v říjnu právě po ohlušující sérii upgradů zahraničního spojení (satelitní i pozemní linka). Porovnávat ho s InWay však nemá příliš cenu z důvodů, které jsem popsal; rozdíl oproti VOL byl přitom dosti těsný. Uvidíme, jak si bude EUnet stát v listopadových výsledcích.

Z dalších poskytovatelů trčí už jen SPT TELECOM, který si odnesl bramborovou medaili, spojenou se čtvrtým místem. To je samozřejmě slušný výsledek, ale pro Telecom je to málo – dříve na tom byl lépe. Jak jsme však zjistili, v minulých týdnech dostal Telecom medicínu v podobě upgradu zahraničního spojení, takže jsem sám zvědav, jak dopadne v listopadu.

Zbylí poskytovatelé se ve svých výsledcích liší jen velmi málo, tu má někdo o něco málo více, tu má někdo o něco málo méně – na nic zvláště zajímavého jsem ale nenarazil.

Takže zase za měsíc. Pokud ale nechcete čekat na to, až zase napíšu další komentář, můžete se podívat na graf s listopadovými výsledky už zítra.

CIF23

Marek Antoš


Starší, související články:

* Testy v září, kdopak září?
* Takže Lupo, kdo je teda nejlepší?
* Testy v sedmém nebi. Nebo měsíci?
* Jak dopadly testy v červnu
* Výsledky testů za květen

* Testy poskytovatelů
* Průběžné (denní) výsledky testů poskytovatelů

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).