Hlavní navigace

Jak funguje City.Way od InWay

4. 11. 1998
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Obrátilo se na mne v poslední době několik čtenářů s prosbami o podrobnější technický popis bezdrátové služby City.Way, kterou nabízí společnost InWay. Nyní jim tedy částečně vyhovuji a přináším ještě dalších pár zajimavostí ohledně této služby.

Bezdrátová síť InWay je postavena na technologiích izraelské firmy BreezeCom. Její produkty pokrývají celou škálu bezdrátových přenosů od dvoubodových spojů až k řešení bezpečného přenosu na bázi vícebodové sítě pomocí protokolu Ethernet. Bezdrátový přenos dat se odehrává v kmitočtovém pásmu 2,4 GHz, které je ve většině zemí včetně ČR určeno pro bezlicenční provoz. V blízké budoucnosti se předpokládá přechod i na vyšší kmitočtový rozsah (3,5 Ghz). Zařízení používají metodu FHSS (Frequence Hopping Spread Spectrum), což je zjednodušeně řečeno metoda neustálého (několikrát za sekundu) přelaďování vysílací frekvence podle předem nastaveného schématu. Tím je velmi ztížen, ne-li prakticky znemožněn, jakýkoliv odposlech dat a zároveň vyřešena nutnost nastavování kmitočtu. Obsazené kanály stanice přeskočí a nepoužívá je. Tím může vedle sebe koexistovat více stanic stejné technologie, aniž by se navzájem rušily. Dalším významným prvkem zvyšujícím bezpečnost, je přihlašování do sítě pomocí až 32-bitového klíče. Tím je síť ochráněna na úroveň minimálně srovnatelnou s pevným kabelovým rozvodem. Přenosová kapacita rádiového spoje je 3 Mb/s v jednom směru, efektivně lze využít cca polovinu této kapacity. Pro srovnání: je to 30-násobek dnes maximální modemové rychlosti dosahované na telefonních linkách. Síť je organizována podobně jako síť GSM mobilních telefonních stanic do buněk vícebodové sítě. V jádru každé z nich je centrální stanice. Účastnické stanice jsou registrovány do jedné z buněk, nic však nebrání tomu, aby při dostatečné hustotě struktury buněk plynule přecházely z jedné do druhé (obdoba tzv. „roamingu“ u technologie GSM).

Síť umožňuje současné připojení až několika stovek zákazníků přístupovými rychlostmi od 64 kb/s do 1500 kb/s, podle jejich požadavků a podle lokálních technických podmínek. Kapacita sítě může být zvyšována až na celkovou propustnost dané technologie (15 Mb/s) na jednu buňku, kdy je možné připojit řádově tisíc zákazníků. Každý účastník má definovanou kapacitu své přístupové linky. Ta může mít přístupovou rychlost zaručovanou (stejně jako u klasického dvoubodového spoje) nebo nezaručovanou, kdy je přístupová kapacita větší, ale sdílená s ostatními účastníky.

V současné době pokrývá síť „vymezené části Prahy“. Do konce roku se předpokládá zvýšení pokrytí na více než 50% území Prahy.

V minulých dnech se mi ozvalo – vedle CESNETu, o němž se psalo včera – několik poskytovatelů, kteří tak či onak bezdrátové připojení k Internetu už nějakou dobu nabízejí. Rád bych proto v nejbližší době sestavil malé srovnání různých nabídek v této oblasti u jednotlivých firem. Pokud je tedy vaše firma v této oblasti aktivní, případně alespoň víte o někom, kdo tento způsob připojení nabízí, dejte mi prosím vědět, nejlépe mailem.

KL22_nominace


Starší, související články:

* CESNET nabízí bezdrátové připojení
* InWay přichází s novinkami

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.