Hlavní navigace

Jak funguje trh Internetu?

20. 3. 2000
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Před časem vyšlo na ISDN serveru několik částí seriálu Michala Krska, který se věnoval fungování poskytovatelů připojení a zákonitostem tohoto trhu. Odnynějška by se s ním měli pravidelně setkávat čtenáři Lupy. Dnešní díl přináší určité shrnutí dosavadních dílů.

Díky laskavému souhlasu našich kolegů z ISDN serveru jsme mohli na Lupu přesunout i čtyři doposud vydané části. Na titulní straně je samozřejmě nenajdete, ale jsou přístupné z archívu.

Pro ty, kteří doposud neměli šanci se s nimi seznámit, následuje slíbená rekapitulace předchozích dílů.

  • V prvním díle bylo popsáno zařazení ISP mezi ostatní poskytovatele telekomunikačních služeb. Najdete tam tedy rozdělení mezi telekomunikační společnosti, ISP a poskytovatele služeb
  • Druhý díl popisoval vztahy ISP mezi sebou. Mezi hesla, která článek popisuje, patří 1(2,3)-tier ISP, subproviding nebo peering.
  • Předmětem třetího dílu bylo zhodnocení toho, co vlastně ISP prodává, z čeho žije.
  • čtvrtý díl se týkal " úskalí " poskytování jednotlivých typů Internetových služeb.

Na tyto články naváží v brzké době části, které se budou zabývat jednotlivými technologiemi služeb – tj. dial-up, pevná linka, CableTV, bezdrát.

Nakonec je třeba podotknout, že uvedené informace nejsou žádné tajemství, jsou všeobecně známé a každý ISP je implementuje ke svému obrazu. Tento obraz ovšem může být diametrálně odlišný od obrazu zde nastíněného, přesto však může být také správný :-).

Pokud chcete načerpat podrobnější informace, koukněte na knížky Isp Survival Guide: Strategies for Running a Competitive Isp a ISP Marketing Survival Guide: Proven Strategies and Secrets for Outmaneuvering the Competition.

Snahou autora i redakce je udržení týdenní periody, další část tohoto seriálu, která se bude věnovat dial-upům, proto najdete na Lupě příští pondělí.

ICTZ23

Michal Krsek


Starší, související články:

Autor článku

Autor je nezávislý konzultant v oblasti Internetu, telekomunikací, videa a komercionalizace technologických výsledků výzkumu a vývoje. Pohybuje se na rozhraní akademické vs. komerční sféry a internetové infrastruktury vs. přenosů videoobsahu.