Hlavní navigace

Jak je to s ověřováním kompatibility DVB-T2/HEVC set-top boxů Českými Radiokomunikacemi

31. 10. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Minulý týden jsem na DigiZone uveřejnil recenzi na terestrický přijímač, který jako první prošel ověřovacím testem v Českých Radiokomunikacích a získal zlatou nálepku DVB-T2 ověřeno.

Přijímač vzbudil velkou pozornost, ale v diskusi se objevily otázky na to, proč byl tento přijímač ověřen, pokud chybí rozhraní CI+ pro případné dekódování, nepodporuje ani HbbTV anebo i rozlišení Ultra HD/4K (UHD), a zda tedy splňuje český D-Book v aktuální verzi.


Autor koláže: Čestmír Polák

Přední panel Zircon fire

Obrátil jsem se tedy s dotazem na Marcela Procházku, manažera pro rozvoj služeb a strategie Českých Radiokomunikací. Jeho odpověď má obecnou platnost a můžete si ji přečíst zde:

Testovaný Zircon splňuje podmínky pro udělení našeho certifikátu:

  • CI slot: v popisu testů je uvedena výjimka, že set-top boxy nemusí být CI slotem vybaveny. Důvodem je velmi nízká dostupnost těchto přijímačů v Evropě, a pokud nějaký existuje, jeho cena je násobkem set-top boxu bez CI.
  • HbbTV je povinný jen u set-top boxů nebo televizorů, které jsou vybaveny LAN nebo Wi-Fi. Pokud set-top box nebo televizor LAN/Wi-Fi nemá, je HbbTV k ničemu.
  • 4K je v D-Booku volitelná položka, nikoli povinnost.

Z odpovědí vyplývá, že CI slot je v současné době považován v Česku za nadstandard, který prodražuje přijímače. Zatím není jasné, zda se u nás vůbec začnou terestrické programy kódovat. Některé soukromé stanice na tom však zatím trvají. To však nastane až za několik let a zatím tedy přijímače nebudou v příjmu DVB-T2/HEVC nijak omezeny.

Některé státy, jako například Německo, řeší kódování tak, že přijímače mají již integrovaný dekodér (například Irdeto, Conax apod.) a po zaplacení příslušného balíčku programů uvolní příjem pro zaplacené programy pouze na daný přijímač. Každý takový přijímač má totiž svoje identifikační autentické číslo, které je uvedeno na jeho skříni.

U HbbTV je však situace jiná. Některé terestrické stanice již dnes hybridní vysílání podporují. Bez možnosti připojení k síti nejsou tyto přijímače samozřejmě schopny HbbTV vůbec přijmout a to je škoda. Alespoň tato možnost by měla být našimi dovozci přijímačů brána v úvahu a preferována.

Ohledně zpracování signálů ve 4K si zatím nemusíme dělat žádné starosti. Sice se tento přenos UHD v současné době testuje na K50 v Praze, ale v dohledné době nepřipadá v úvahu. Záleží to nejen na budoucí kapacitě muxů, ale hlavně na poskytovateli obsahu, který by u nás byl schopen toto velice drahé vysílání ve vysokém rozlišení uskutečnit a naplnit programem.

Autor: Čestmír Polák

Zadní panel Zircon Fire

Co je D-Book ve verzi číslo 4.03: je to česká podoba „kuchařky“, která je výsledkem práce operátorů vysílacích sítí, technických expertů jednotlivých televizních stanic i zástupců státních orgánů. Jde o další verzi rozšířeného D-Booku z počátku televizní digitalizace, kdy se doporučení týkalo pouze přijímačů s tunery DVB-T. Tento „manuál“ je mírně odlišný v různých zemích a liší se víceméně pouze v některých národních specifikacích.

MM socky3

RECENZE: Zircon Fire – první přijímač DVB-T/T2/HEVC s certifikátem „ověřeno“ u Českých Radiokomunikací 

Dotaz pro čtenáře

Pokud najdete na internetu terestrický přijímač, který splňuje všechna doporučení českého D-Booku, napište to prosím do diskuse. Sám jsem zatím na takový přijímač nenarazil. Nemám však na mysli kombinované přijímače, tzv. komba TS na bázi Linuxu, které některá nebo všechna doporučení splňují. Děkuji.

Autor článku

Externí spolupracovník DigiZone se specializací na satelitní a terestrické vysílání, dálkový příjem televize i VKV rozhlasu a přítel elektroniky.