Hlavní navigace

Jak jsou velké internetové obchody připraveny na vysílání v DVB-T2/HEVC?

11. 7. 2016
Doba čtení: 13 minut

Sdílet

 Autor: archiv
Podívejme se, jak se s nastupujícím novým vysílacím standardem vypořádávají a zda už nabízejí snadný výpis kompatibilního zboží, tedy televizorů a set-top boxů.

Nyní se nezabývejme tím, zda daný přístroj – televizor či set-top box – opravdu na tuneru DVB-T2 kodek H.265/HEVC podporuje a věnujme se jejich formálnímu výběru před nákupem. Při našem posledním přehledu kompatibilních výrobků dělaném v únoru a v dubnu 2016 nebyla situace nijak růžová. Nyní je to výrazně lepší, ale pouze u televizorů. U set-top boxů pro DVB-T, resp. DVB-T2/HEVC, jsem totiž na výpis kompatibilního zboží vůbec nenarazil, což je hodně smutné i při vědomí toho, jak málo jich nyní vlastně na českém trhu je. Ale i informace „žádný takový set-top box nemáme“ by vlastně byla informací. A důležitou.

Poznámka: Článek vznikal postupně v týdnu od 2. července, takže reflektuje stav obchodů v této době.

K TÉMATU: Vláda má Strategii budoucího TV vysílání v DVB-T2 na pořadu pondělního jednání (11. 7. 2016)

Analýza pro předplatitele: DVB-T2 v Česku odstartuje do konce října, státní podporu má posvětit Evropská komise

Buďte připraveni na budoucnost. Přehled TV s tunery DVB-T2/S2/HEVC

Přehled set-top boxů do 5000 Kč pro příjem DVB-T2 s kodekem HEVC

Alza.cz: TV pomalu na jedničku, set-top boxy lepší než většina, ale opět bez HEVC

Set-top boxy v tomto internetovém obchodu najdete snadno, a to přímo v nabídce „Elektronika“ v sekci „Satelitní a digitální technika“. Jakmile na položku kliknete, uvidíte jejich rozdělení do kategorií tak, jak má vypadat. A na to narazíte málokde.

Členění zahrnuje vedle satelitních boxů i samostatné kategorie pro DVB-T a DVB-T2, takže jsem okamžitě využil poslední položku. V této fázi by se ještě hodil výběr podle druhu kodeku. Ten tu ale není, i když minimálně jeden kompatibilní set-top box s T2/HEVC vidím. A volba bohužel chybí i v rozšířené nabídce na tlačítku „Značky a parametry“. Tady navíc – při vstupu přes volbu „DVB-T2 (pozemní)“ – není zatržen tuner DVB-T2, takže vlastně nevíte, co se vám vypisuje, a musíte výpis trochu prostudovat.

U televizorů je to už ale jiná káva. Tady si rovnou v hlavní nabídce „Elektronika“ můžete nechat vyfiltrovat výrobky s tunerem DVB-T2/HEVC. Nicméně jakmile je zvolíte, objeví se výpis pouze s nápisem „DVB-T2“. A protože je na trhu stále dost televizorů s tímto tunerem, zvládajícím ale pouze kodek H.264, může to být poněkud zavádějící.

Volbu pro kodek HEVC můžete najít i na tlačítku „Značky a parametry“, kde je k dispozici celá řada položek pro filtraci. Kodek najdete v části tunery a mezi dalšími volbami nechybí ani rozlišení, druh televizoru či obvyklý nesmysl, kdy je technologie obrazovky označena jako LED, a nikoli LCD, jak tomu ve skutečnosti je.

U Alza.cz se mi vždy líbila kompaktní forma výběru parametrů výrobků, při níž nemusím projíždět celou webovou stránku na výšku. Obchod dlouhodobě u výrobků nabízí výběr z celé řady parametrů, které jsou poctivě dělané. Je na této koncepci vlastně postaven. U TV je vše v podstatě na jedničku a k nápravě jsou tu pouze drobnosti. U set-top boxů je vše možné dotáhnout dále, resp. nabídnout to, co u televizorů, tedy především výběr podle kodeku HEVC.

Možnost filtrovat výrobky s DVB-T2/HEVC: u TV ano, u set-top boxů ne.

CZC.cz: výběr u televizorů prakticky dotažený, potíže ale u set-top boxů

Set-top boxy pro DVB-T/T2 najdete v hlavní nabídce obchodu v části „Televize, video a audio“ pod položkou „Satelitní technika“ (uvedeno je prosté „Set-top boxy“), což je samozřejmě nesmyslné. Jakmile sem vstoupíte, objeví se celé jméno „Set-top boxy pro příjem TV signálu“, což také není košer.

V části „Satelitní technika“ najdete i položku „Tunery“, a pokud na ni kliknete, uvidíte, že jde pouze o „USB tunery pro příjem TV signálu“. Vše pak patří pod sekci „Příjem TV signálu“, která ale v hlavní nabídce vůbec nefiguruje. Rozložení a i jména položek v nabídce nejsou ani zdaleka ideální, a navíc přístup je trochu zvláštní. U volby „USB tunery“ lze podle kodeku HEVC filtrovat, kdežto u „Set-top boxů“ to chybí. Aby toho nebylo málo, u volby „Set-top boxy“ lze zatrhnout tuner DVB-T2, ale u „USB tunerů“ tato volba chybí. Jak vidíte, pokud by se obě kategorie daly dohromady, vytvořily by funkční celek.

Na položku „TV tunery“ narazíte ještě u části „Příslušenství k TV“. Opět se ale vypisují pouze tunery pro USB, které pochopitelně příslušenstvím televizoru nejsou a jsou určeny pro počítač, případně mobil či tablet.

U televizorů je vše uděláno výrazně přehledněji. Hned ve zmiňované úvodní nabídce narazíte na možnost zvolit si výrobek s DVB-T2/HEVC. Jen se do označení vloudila drobná chybička, takže se píše „HVEC“.

Pokud kategorii odklepnete, měli byste se ocitnout rovnou u výrobků s tunerem kompatibilním s budoucím digitálním zemským vysíláním. Samozřejmě při známých omezeních daných tím, že ještě nejsou známy jeho konečné parametry.

Televizory můžete dále filtrovat např. podle ceny, výrobce či úhlopříčky a rozlišení, jsou tu ale i zajímavá kritéria jako Ambilight, podpora 3D, operační systém nebo druh zabudovaného konektoru. Voleb je spousta a narazil jsem i na zatrhávací políčko „Podpora H.265 (HEVC)“, které bylo ovšem z neznámých důvodů nezatržené, i když jsem sem přes tuto volbu vstoupil.

Možná si také všimnete, že CZC myslí na nedalekou budoucnost a nabízí filtr pro televizory podporující technologii HDR. Líbila se mi i filtrace podle toho, jak a kde hodláte televizor používat. Například tu tak najdete volbu „Na sport“ či „Na chalupu“.

Jak vidíte, u televizorů je toho k dotažení jen málo, přístup k set-top boxům pro pozemní příjem, včetně těch pro USB, by ovšem zasluhoval ujednotit a kompletně přepracovat. Včetně chybného zařazení set-top boxů pro pozemní příjem pod satelitní techniku.

Možnost filtrovat výrobky s DVB-T2/HEVC: u TV ano, u set-top boxů ne (jde to pouze u USB tunerů, kde ale zase nejde vybrat tuner DVB-T2).

Euronics.cz: set-top boxy pod satelitem, televizory pomalu bez chybičky

Po set-top boxech pro DVB-T/T2 není v hlavní nabídce ani vidu, ani slechu. Zamířil jsem proto do sekce „Satelitní technika“ a ejhle! Mají je tam. Podmínkou ale je, že musíte kliknout nikoli například na „Satelitní přijímače“, ale přímo na celou sekci „Satelitní technika“. Teprve pak se objeví menu, kde uvidíte i položku z názvem „DVB-T přijímače“, která se tu ovšem vyjímá jaksi nepatřičně, což je dobře vidět v galerii.

Jakmile do volby vstoupíte, vidíte pouze základní možnosti filtrace jako cena, výrobce či „SCART výstup“. V části Parametry, která byla při přístupu, skryta pak můžete vybrat už jen např. HDMI či HD tuner. Chybí tak nejen výběr DVB-T2, byť ho nejspíše žádný z výrobků neumí, ale třeba i výběr počtu DVB-T tunerů.

Televizory jsou rozděleny na dvě části. Najdete je tak v sekci Televize a 3D technologie. I když v hlavní nabídce chybí přímá volba přístroje pro DVB-T2/HEVC, pokud kliknete na položku „Televize“, tzn. jméno celé sekce, hned ji uvidíte. Pokud si vyberete některý z uváděných druhů televizorů, jako například „LED televize“ (nevíte, proč se ten marketingový nesmysl stále používá?) či „Ultra HD televize“, volbu najdete jako zatrhávací okénko pod položkou „TV tuner“. Euronics ale nabízí spoustu dalších parametrů včetně specialitek, jako je ovládání hlasem, ovládání gesty či kompatibilitu s technologií HDR. To vše je výborné, i když by se dalo polemizovat s umístěním a řazením jednotlivých voleb, a zejména s tím, že výběr výrobce je až zcela dole na stránce. Obchodu také chybí vytažení pro zákazníka těch nejdůležitějších parametrů.

I když je u televizorů situace mnohem lepší než u set-top boxů, přimlouval bych se alespoň za změnu názvu výpisu při výběru „DVB-T2 (H.265/HEVC) televize“ (položky nesly nadpis „LED televize“). A také za zpřehlednění parametrů, přesunutí těch nejdůležitějších dopředu a skrytí méně často potřebných do volby „Další“. Euronics je ale rozhodně na dobré cestě. Až na set-top boxy, pochopitelně.

Možnost filtrovat výrobky s DVB-T2/HEVC: u TV ano, u set-top boxů ne.

Kasa.cz: set-top boxy správně zařazené i pojmenované, televizory skoro na jedničku

V úvodní nabídce obchodu, v sekci „TV, audio, video“, konečně narazíte – v části „Digitální TV příjem“ – na položku „DVB-T přijímače“ (správný název, nejspíše žádný neuměl T2), takže jste okamžitě tam, kde chcete být. Parametrů je ovšem vysloveně jen pár, druh tuneru, jejich počet či třeba kodek chybí. Najdete tu jen cenu, dostupnost, výrobce, SCART výstup a Ostatní parametry. V nich je například konektor HDMI či HD tuner.

U televizorů v hlavní nabídce vidíte pouze volbu celé sekce („Televize“) nebo výběr z kategorií „LED televize“, „UHD televize“ a „Smart TV“. Pokud zvolíte „Televize“, dostanete se do nabídky, v níž si rovnou můžete vypsat přístroje s DVB-T2/HEVC, bohužel následný výpis je uvozen jen jménem „Televize“. Jakmile ale poodjedete níže, vidíte, že se zapojil filtr zvláštně nazvaný „anténa T2 (H.265)“. Alespoň že tak…

Filtrování pak dále funguje podle celé řady údajů, několik jich je vypsáno rovnou, další jsou skryty pod položkou „Další parametry“. Volby jsou řazeny poměrně logicky, resp. nejspíše tak, jak Kasa.cz cítí, že to její zákazníci vyžadují. V každém případě důležitá volba T2/HEVC je hned v horní části. Líbilo se mi, že jde vybrat pouze jeden z tunerů (T2/HEVC), že nechybí do budoucna důležitá volba HDR a že tu je na výběr technologie obrazovky, byť opět s nesmyslem jménem „LED“ namísto „LCD“.

Kasa.cz nabízí u televizorů solidní možnosti, které vyžadují jen minimální formální úpravy a budou na jedničku. V případě set-top boxů je pak na dobré cestě (jsou správně zařazeny), ale je zapotřebí rozšířit filtrovací položky, hlavně zařadit volbu tunerů a kodeku.

Možnost filtrovat výrobky s DVB-T2/HEVC: u TV ano, u set-top boxů ne.

Mall.cz: set-top boxy žádná sláva, dopracovat je třeba i televizory

Set-top boxy v úvodní nabídce „Televize, audio a video“ nenajdete, za to se sem zatoulaly „Meteostanice a teploměry“. Vidíte opět jen „Satelitní techniku“, pod níž je ale tentokráte opravdu jen to, co tam patří. Abyste našli set-top boxy pro pozemní TV příjem, musíte se proklikat přes „Televize, audio a video“, pak zabrousit do části „Video“ na položku „Další kategorie“. Ani zde je ale ještě nevidíte. Jsou totiž uvedeny až na tlačítku „Dalších 17 kategorií“, a to jako „Set-top boxy“, čímž jsou zjevně míněny ty pro pozemní digitální televizní příjem.

Jakmile sem vstoupíte, máte na výběr několik filtračních kritérií, včetně osazení jedním nebo dvěma tunery, je tu i volba pro české menu či obvyklý výběr výrobce správně umístěný hned nahoře. Typ tuneru, kodeku a rozlišení však chybí a nenajdete je ani v části „Další parametry“. Zde však můžete boxy bohatě filtrovat například i podle napájení antény, digitálního audio výstupu či šířky a to je nutno ocenit.

Televizory jsou sice úvodem členěné do kategorií jako „LED“ (nic takového pochopitelně neexistuje), „Ultra HD“, či „OLED, SUHD“, ale pokud si například vyberete „LED“, můžete většinu prvotních kritérií ještě ovlivnit. V „LED“ tak například zatrhnete i „Smart“ či rozlišení obrazovky. Výjimkou jsou položky „OLED a SUHD“ a také zejména přenosné TV. Například ve výpisu „LED“ jsem však narazil i na vypsané OLED.

Pro filtrování televizorů je k dispozici základní sada parametrů, včetně tunerů (nejdou vybrat jednotlivě) a tvaru obrazovky (rovná, prohnutá), úhlopříčka je libovolně nastavitelná. Pokud vám to nestačí, je možné jít do volby „Další parametry“, kde je až neskutečný výběr položek, včetně poněkud ukryté volby kodeku (H.264 či H.265/HEVC). Voleb je spousta, takže rozhodně pochvala – tady si vybere každý. Volby ale nejsou příliš logicky rozmístěny a přehlednost není nejvyšší. Trochu mě také zaráží spolehlivost výpisu, když mezi tzv. LED najdu OLED. Parametrů je tu však spousta a některé i unikátní, takže se po chvíli myšování (delší chvíli) k cíli nejspíše dostanete. Sekce „Televize“ je tak v kontrastu se „Set-top boxy“, které jsou navíc špatně k nalezení.

Možnost filtrovat výrobky s DVB-T2/HEVC: u TV ano (volba je poněkud ukryta), u set-top boxů ne.

Okay.cz: set-top boxy dobře viditelné, ale opět bez podpory HEVC, stejně jako TV

Na set-top boxy pro pozemní příjem narazíte hned v hlavní části v nabídce „Elektronika“, kde jsou i televizory. Najdete je pod bodem „Digitální příjem“ a správně jsou odděleny od satelitních přijímačů. Pokud kliknete na položku „Set-top boxy“, uvidíte, že mimo výrobce, rozhraní a zejména ceny nenavolíte ani nejzákladnější parametry, jako je druh tuneru, jejich počet a rozlišení, o kodeku, který je schopen tuner zpracovat, ani nemluvě.

U televizorů v úvodní nabídce buď vyberete celou sekci („Televize“), nebo jednu ze dvou zde uvedených položek: „LED“ a „3D“. První je formálně nesmyslná, druhá je nesmyslná obchodně, protože o „brýlaté“ 3D lidé už moc nestojí a někteří hlavní výrobci ho letos ani nenabízejí. Volba TV kompatibilní s DVB-T2/HEVC chybí a chybí i ve výpisu sekce „Televize“. Ke konkrétním parametrům, které si následně můžete zatrhnout a kterých není mnoho, lze připojit i filtr podle druhu, resp. zaměření televizoru. Na výběr je např. „LED“, „OLED“, „Ultra HD“ či „Pro náročné“. Z parametrů je k dispozici volba tuneru, včetně DVB-T2, avšak bez výběru kodeku, dále např. rozlišení, výrobci, cena a úhlopříčka displeje, která se ovšem nedá nastavit přesně. U některých parametrů pak bohužel vidíte i položku „Neuvedeno“, což hodně zaráží u rozlišení obrazovky.

V položce „Oddělení“ je i volba „Smart“, která nevím, co označuje, protože se mi nějak nechce věřit, že by v nabídce obchodu bylo pouhých devět chytrých televizorů, tedy „Smart TV“. Devět se jich ale opravdu vypisuje. Navíc je mezi funkcemi uvedena volba HD Ready a třeba i Full HD, která je už u rozlišení. Zajímavé je, že na obou místech byly v mém případě uvedeny odlišné počty výrobků…

Okay má sice set-top boxy správně filtrovány hned úvodem, ale chybí informace, o jaké jde (DVB-T/T2/C), a v seznamu chybí i ty kombinované, což ale není problém pouze tohoto obchodu. Televizory jsou sice udělané o něco lépe, ale na konkurenci rozhodně nestačí. Chybí tu nejen údaje o kodeku HEVC, ale někdy i tak základní a snadno zjistitelné kritérium jako rozlišení. Navíc si počty výrobků v jednotlivých kategoriích někdy neodpovídaly.

Možnost filtrovat výrobky s DVB-T2/HEVC: ne (ani u set-top boxů, ani u TV)

K TÉMATU – TEST (set-top box): Opticum Lion HD 265 DVB-T2 H.265/HEVC: terestrický přijímač i pro nový standard

Jak jsme na tom? U TV velice dobře, u set-top boxů naopak špatně

Obchody, a teď se bavíme jen o těch, o kterých je zmínka v tomto článku, měly dost času na to, aby se na příchod vysílání s DVB-T2/HEVC připravily. Že půjde o H.265/HEVC, je zřejmé – s pravděpodobností hraničící s jistotou – už od podzimu 2014, kdy byl v tomto smyslu upraven národní D-Book a odešlo se od kodeku H.264. Ještě na jaře 2016, ale situace nebyla nijak valná. Dnes je u televizorů, s výjimkou Okay.cz, možné kompatibilní výrobky vypsat, byť jsme stále ještě svědky formálních pochybení. Ty ale většinou až tak důležité nejsou, i když někdy zbytečně zdržují výběr, a tudíž i nákup.

Katastrofální je však situace u set-top boxů. Tady ani u jednoho z prověřovaných obchodů není možné zadat filtr pro výpis kompatibilního zboží, u řady z nich jsou set-top boxy pro pozemní digitální příjem v nabídce zboží špatně zařazeny, a když je konečně naleznete (většinou pod satelitní technikou), zjistíte, že tu chybí i něco tak prostého jako druh zabudovaného tuneru.

Závěr, resp. doporučení před nákupem, je tak zatím jednoznačný: pokud už dnes chcete kompatibilní televizor (jak už jsem řekl v úvodu, abstrahuji nyní od toho, že kompatibilní být vůbec nemusí), velké internetové obchody už v drtivé většině mají – výjimkou je Okay.cz – možnost výpisu výrobků pro DVB-T2/HEVC zavedenu. Pokud ale už nyní chcete kompatibilní set-top box, zapomeňte na ně a běžte do specializovaného obchodu. Ani zde sice na filtr pro DVB-T2/HEVC nenarazíte všude, ale tu a tam už je.

BRAND23 Workshop

S vysíláním v DVB-T2/HEVC by se nejspíše mělo začít od října v největších městech. Jak píše kolega Potůček, „do konce letošního roku by tyto sítě měly pokrýt signálem největší aglomerace: tedy Prahu, Brno a Ostravu“.

Využít by se mělo hlavních vysílačů Českých Radiokomunikací (sítě 21, 22, 23, 25) a všech vysílačů Multiplexu 4/RS7 (sítě 24 a 26). Tolik zatím předběžné údaje.

Jak budete řešit přechod TV vysílání na DVB-T2/HEVC? (Zatrhnout můžete více možností.)

Autor článku

Novinář a redaktor DigiZone.cz věnující se novodobému digitálnímu světu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).