Hlavní navigace

Jak na digitální rozhlas v Česku? Třeba s Pure Sensia Black

15. 8. 2011
Doba čtení: 9 minut

Sdílet

 Autor: 115393
Pure Sensia Black je taková pěkná milá hračka, za kterou sice zaplatíte osm tisíc, ale bude vám dělat radost především svým designem, který připomíná futuristické pštrosí vejce. Vzpomenete si na reklamu jedné nejmenované automobilky, kde se ptá prodejce zájemce, zdali vůz potřebuje, a on odpoví: Ne, ale chci ho. Abychom jen nechválili, může vám dost dlouho trvat, než si na ovládání této hračky, jinak to snad ani napsat nejde, zvyknete. Problémy budete mít zpočátku stoprocentně s ovládáním dotykového displeje.

Něco málo faktů úvodem

Přijímač Pure Sensia Black mě na první pohled připomínal svým tvarem pštrosí vejce. Nemá žádné nožičky nebo ostré hrany. Bez stojánku, který je pouze v podstatě jakýmsi „podšálkem“, by se vám snadno skoulel na zem, takže raději ať vás ani nenapadne ho někam pokládat bez něho. Mohlo by se vám úplně snadno stát, že se vám rozbije dříve, než byste ho vůbec stačili zapojit. Jeho rozměry jsou, dle webu pureradio.cz, 166×280×180 mm, váha pak necelé dva kilogramy, což jsem si osobně ověřil. Tento přijímač vás buďto stoprocentně zaujme, nebo naopak. Rozhodně vás ale díky svému futuristickému designu nenechá chladným. Osobně patřím do první kategorie. Líbí se mi jeho stříbrný lem podél oválného displeje i řešení bočních reproduktorů. Na tomto modelu přijímače od společnosti Pure najdete mimochodem jen jediné tlačítko, které slouží pro zapnutí nebo vypnutí. Vše se jinak řeší přes dotykový displej, případně v dosti omezené podobě dálkovým ovladačem. Na zadním panelu najdete čtyři rozhraní pro konektory – pro adaptér (napájení je zajištěno neobvyklými 14,3 V), AUX IN pro připojení externího zdroje, 3,5 mm JACK na sluchátka a USB pro případnou aktualizaci softwaru a připojení k PC. Externí anténu není možno připojit. K dispozici je pouze teleskopická – desetiprvková. Po plném vytažení má odhadem cca 50 cm. Stálo by ještě zato zmínit, že na spodní části přijímače jsou jakési kolejnice, díky kterým je možné Sensia Black naklánět.

První seznámení

Při úplně prvním zapnutí do sítě se vám na displeji objeví nápis SENSIA. Nelekejte se, že se něco děje, respektive spíše neděje. Název produktu tu vydrží téměř tři čtvrtě minuty. Při běžném užívání už budete mít na displeji hodiny, které se mohou řídit buďto RDS signálem (VKV) nebo informací z digitálního rozhlasu DAB. Zde může vznikat poměrně kuriózní situace, pokud jsou vysílány různé časy v různých systémech. To se mi stalo v Jižním Tyrolsku. Zatímco v DAB byl čas správný, například stanice Südtirol 1 vysílala čas asi o hodinu a čtvrt posunutý směrem vzad. K samotným hodinám se ale ještě vrátíme. V případě, že je nemáte nastaveny, na displeji vidíte ve stand-by režimu textovou informací Time not available. Pod ní je pak ještě zmínka o budíku. Přijímač se ovládá velice jednoduše, a to prostřednictvím menu, které najdete horizontálně orientované po celé dolní části obrazovky. Jak již bylo řečeno, displej je dotykový, což může být zároveň pro některé uživatele ze začátku problém, protože máte-li větší prsty, nemusí se vám do ikonek podařit trefit a většinou zvolíte jinou funkci, než jste původně chtěli. Lišta obsahuje položky hodiny, budík, zdroj (signálu), hlasitost, nastavení, aplikace, signál a napájení.

Hodiny, budík, signál a zdroj

Pokud se vám hodiny nenastaví automaticky (VKV nebo DAB), můžete tak učinit sami hned v první položce menu. Jejich režim je buďto dvanáctihodinový (AM/PM) nebo čtyřiadvaceti­hodinový. Nastavit můžete i zónu, ve které se nacházíte, a to dle světadílu (Africa, America, Antactida a tak dále). Nechybí tu pochopitelně ani Evropa a následně také Praha jako další podpoložka. U tohoto nastavení mi poprvé vadil můj chlapský ukazováček. Volbu jsem musel opakovat třikrát, protože nejprve se mi podařilo nastavit Bratislavu, pak Paříž a nakonec teprve naši matičku. Kromě času se také pod touto položkou volí datum. Jakmile máte nastaveno, hodiny vidíte v ikoně velkým a datum malým písmem, a to ve tvaru – den (slovy a číslem), měsíc a rok. Vše je ve zkráceném tvaru, tedy například Sat 23 Jul 2011. Vyzkoušel jsem pochopitelně i budík, který fungoval bez problémů. Přijímač se po zapnutí aktivuje do stavu, kdy máte na jeho displeji velké hodiny, nápis SNOOZE a můžete si vybrat, zdali necháte rádio nadále hrát nebo ho vypnete. Kromě klasického VKV vás může budit také DAB, aplikace Lounge, případně klasický budík. Poslední možnost nedoporučuji používat v případě, že nechcete zažít po případné divoké noci nepříjemné probuzení. Po ránu nemusí být zesilující se pípání zrovna příjemné.

Pure Sensia Black - screenshot 1

Něco pro kuchařinky…

Pure Sensia Black myslí i na ženy v domácnosti nebo ty, kteří tráví čas u plotny. Pro ně je určena funkce Kitchen. Jde o klasický kuchyňský budík, kde si můžete nastavit odpočítávání v rozmezí 1 minuta až 23 hodin 59 minut. Tato funkce je ideální v případě, že něco pečete nebo vaříte, zkrátka když kuchtíte a nemáte po ruce zrovna klasického kuchyňského budíka. Po uplynutí stanoveného času se ozve opět hlasité pípání, které můžete přerušit stiskem červeného tlačítka. Jinou volbu ostatně nemáte ani na výběr. Nechybí ani další „časová“ funkce, a tou je režim spánku. Nastavit ho můžete od 15 do 90 minut. O tom, že je funkce aktivní, se přesvědčíte zcela jednoduše. V menu máte ikonku fialového budíku, pod kterým se vám ukazuje, za kolik minut se přijímač vypne. A nastavit můžete i Snooze, minimum je 5 minut, což je doba, za jakou přejde Pure do režimu úspory, ovšem nevypne se. Nesmíte mít ovšem přitom zároveň aktivovanou funkci Sleep. V tomto případě se Snooze neaktivuje. Co se týká síly signálu, tuto funkci oceníte pouze v případě DAB a WiFi. U VKV ji beru tak trochu jako zbytečnou, protože slyšíte sami, zdali přijímač zkrátka hraje čistě nebo ne. Položku Power pak budete mít aktivní pouze tehdy, pokud budete mít v přijímači vloženou baterii. Tuto možnost jsem bohužel nemohl vyzkoušet, jelikož jsem ji neměl k dispozici.

Digitální rozhlas DAB a DAB+

Podle specifikace, kterou jsem si opět vypůjčil ze stránek pureradio.cz, by měl přijímač umět zpracovat rozhlasové stanice ve třetím pásmu a také L-bandu. Bohužel na něho nebylo možné realizovat poslech digitálního rádia v Praze, takže v podstatě padl jeho hlavní účel – tedy přijímač pro systémy DAB a DAB+. Naštěstí jsem měl na počátku července namířeno do Jižního Tyrolska, kde jsou již oba standardy dobře zabydleny, a tudíž jsem i Pure Sensia Black mohl vyzkoušet i po této stránce. Pokud čekáte, že vám přijímač ukáže nějaké technické parametry, pak byste se mýlili. Zjistíte pouze to, jakou stanici posloucháte a můžete využít i případných doplňkových funkcí, které jsou v rámci rozhlasového multiplexu nabízeny, což je například název interpreta či skladby, případně obal singlu v grafické podobě. Ke zkušenostem s DAB se na DigiZone.cz ještě určitě vrátím v dohledné době v samostatném článku. Stanice se naladí do seznamu, který máte v levém sloupci. Můžete si některé z nich případně přidat i mezi oblíbené, abyste je pak snadněji našli. V případě několika málo rádií se ale tato funkce jaksi míjí účinkem…

VKV příjem

Pro poslech rozhlasových stanic v pásmu VKV je určena ikona FM radio. Ke klasickému rádiu toho asi není třeba příliš co psát. U Sensie očekávejte veškeré funkce, na které jste zvyklí. Kromě ladění, které je možné řešit hned několika způsoby – dálkovým ovladačem, posuvným kurzorem nebo šipkami na dotykovém displeji – si můžete stanice také přidat mezi oblíbené, a to jednoduše tak, že si zkrátka kliknete na ikonu srdíčka. Ovšem pozor! Paměť není ani velká, ani malá, ale tak akorát (v případě většího města spíše nedostačující) – pro deset stanic. Víc si jich sem zkrátka nepřidáte. Rádia, která máte v paměti uložená, pak jednoduše vyvoláte kliknutím na jejich název, který se vytvoří sám. To je možné díky funkci Radio Data System (RDS). K dispozici je konkrétně PS (to, co vidíte jako první na displeji u tuneru s RDS) – většinou název stanice – a Radiotext (RT). Ten se však neroluje, ovšem zobrazuje v horní části displeje. Chcete víc? Běžnému posluchači to bude stačit bohatě.

Internetové rádio

Pro mě osobně funkce, na kterou jsem se těšil u tohoto přijímače nejvíce. Proč? Jednoduše proto, že na rozdíl od DABu jsem se s ním nemusel tahat až do Jižního Tyrolska a nabídka na internetu je přece jen „trošku“ větší než u digitálního rozhlasu. Vzhledem k tomu, že mám doma router s WiFi, nebyl problém poslech online rádií vyzkoušet. Okamžitě, jak zvolíte možnost Media Player, pod kterou se tato funkce skrývá, objeví se vám přehled sítí, které jsou k dispozici. Poté, co jsem vybral tu správnou a zvolil přístupové heslo, to se vyťuká opět prostřednictvím dotykové klávesnice, jež se objeví na displeji, už můžete bez problémů poslouchat. Moje výhoda byla v tom, že jsem test realizoval na kabelovém připojení od společnosti UPC, takže nebylo třeba zadávat jakékoliv další hodnoty. Pokud načítání trvá trošku déle, nepodléhejte hned panice – dočkáte se. Ovšem pozor! Poslech internetových rádií musíte realizovat pod položkou Lounge a nikoliv například Media Player, jak byste se mohli stejně jako já mylně domnívat. Pokud vás náhodou překvapí aktualizace, zdržíte se u ní přibližně deset minut. Na její výhody jste upozornění ve vyskakovacím okně a vše je tak chytře uděláno, že ji bohužel nemůžete odmítnout, protože se vám nabídne po každém spuštění. Po restartu budete muset navíc Sensiu znovu nastavit – jazyk, čas apod.

Pure Sensia Black - screenshot 2

Poslech webových stanic

Na výběr máte tentokrát ze čtyř položek, a to Stations, Listen Again, Podcasts a PURE Sounds. Pokud zvolíte první, budete moci v seznamu listovat úplně stejně jako u digitálního příjmu. Stanic je tu ale pochopitelně mnohem více (tisíce), a proto je dobré použít například pro tu vaši oblíbenou ikonku lupy, abyste ji lépe našli, a když se tak stane, můžete si do budoucna ulehčit práci tím, že si vedle jejího názvu kliknete na ikonu srdíčka a přidáte si ji do seznamu oblíbených. Ten by údajně neměl být žádným způsobem limitovaný. Položku Listen Again jsem příliš nepochopil. Podle názvu byste čekali, že se sem ukládají posledně poslouchané stanice. To byste se ovšem mýlili. Podcasty si hledáte zvlášť, a to ve stejnojmenné položce. Hledání probíhá naprosto shodným způsobem jako u internetových rozhlasových stanic. Opět je tu k dispozici lupa a kritéria můžete zadat následovně – název, kategorie, jazyk, země a kvalita. Určitou perličkou je poslední položka – PURE Sounds. Osobně bych to nazval spíše takovou legráckou, protože si tu můžete pustit například ptačí zpěv a výběr je tu skutečně nečekaný.

Zápas s aplikacemi

Přiznám se, že opravdu dlouho jsem u Pure Sensia Black zápasil s nalezením aplikací. Poté, co kliknete na ikonku Apps, dočkáte se pouze hlášky Swipe the visual panel left or right to the first App. Přesto, že anglicky rozumím, tak nějak jsem stále nechápal, co mám dělat. Jezdil jsem prstem doleva nebo doprava po dotykové obrazovce jako divý, ale nic se nedělo. O víkendu mi najednou bleskla hlavou myšlenka, že oním vizuálním panelem je myšlena asi náhledová obrazovka umístěná v pravé horní části obrazovky. A trefa! Ale než to člověku došlo, trvalo to… Na výběr tu máte připojení ke komunitním portálům Facebook a Twitter, dále pak předpověď počasí a také RSS čtečku. Na ní je pár věcí, které mi vadí, ovšem chápu, že je limitována právě tím, že jde o RSS kanály. Ze zpráv se vám tu zobrazí pouze titulek a perex, takže pokud počítáte například s tím, že byste si chtěli přečíst celý text (například ten na DigiZone.cz), máte smůlu. Pure neumí zobrazovat webové stránky, ale pouze to, co mu feed dodá. Zaujala mě aplikace serveru Accu Weather, která je známá z některých chytrých televizorů. Jednoduše si tu zadáte lokalitu a vidíte předpověď na aktuální den a také několik následujících.

Content tip EARLY

Za zapůjčení přijímače bych chtěl poděkovat příbramské společnosti Teleko, web: www.pureradio.cz. Foto: touchmyradio.com.

Přijímače prodávané v České republice jsou kompatibilní s pásmem L-band.

Pořídili jste si už přijímač pro poslech rozhlasových stanic v systémech DAB a DAB+?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).