Hlavní navigace

Jak na správu více účtů na Twitteru? Tady jsou praktické tipy a postřehy

7. 10. 2013
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Máte víc účtů na Twitteru a potřebujete je nějak efektivně a snadno spravovat? Nabízíme někoik rad, kudy se vydat, aby to příliš nedrhlo. A ideálně, aby to nic nestálo.

Pokud na Twitteru spravujete pouze jeden účet, je vše poměrně jednoduché. Stačí vám okno prohlížeče, ideálně ještě aplikace v mobilním telefonu. Přihlásíte se a prostě používáte buď přímo klientský software od Twitteru nebo ten, který jste si oblíbili. Situace se ale začne komplikovat v okamžiku, kdy těch účtů máte více. S jejich stoupajícím počtem začnete hledat způsoby, jak si ulehčit život.

Základní řešení: profily v prohlížeči

V okamžiku, kdy jsem začal řešit správu @MedvidekuPU, @poohcz, @bookzcz, @justitcz a @feeditcz, objevil se problém, na který narazíte hned na počátku správy více účtů: Twitter jich neumí pod jedním „přihlášením“ spravovat více. Webový klient vyžaduje odhlášení a přihlášení. Mobilní klient sice umožňuje připojit více účtů, ale mezi nimi se musíte přepínat, nemůžete je jednoduše vidět všechny nebo si vybrat, na který vlastně zrovna chcete tweetnout. A když už se přehlašujete či přepínáte, není ani pořádně vidět, kde vlastně jste – poměrně nepříjemné opomenutí z hlediska UX, které Twitter prostě neřeší.

První řešení, které jsem začal používat, bylo jednoduché. Protože Google Chrome podporuje snadnou možnost vytvářet další profily, prostě jsem si pro každý účet na Twitteru vytvořil samostatný profil. Chrome má profily pochopitelně oddělené, takže si pamatuje cookies, přihlášení i okna otevřená před zavřením. Takže stačí otevřít odpovídající profil a v novém okně se rovnou otevře i Twitter (vyplatí se aktivovat otevírání oken aktivních při posledním zavření), případně i jakékoliv další služby k této „identitě“ navázané. Což může být Klout, ale třeba i e-mailový účet, zkracovač (bit.ly/goo.gl) či cokoliv dalšího.

Můžete a nemusíte využívat také připojení k účtu v Gmailu či Google Apps. Pokud máte samostatné účty na Twitteru navázané na odpovídající e-mailové účty, můžete se i tato vlastnost hodit – můžete tak například na více počítačích mít synchronizovaný Chrome a tím třeba i samostatné sady záložek – což se pro změnu může hodit třeba pro specifický monitoring či nějaké další webové služby.

Všechno v jednom, pro usnadnění komunikace

Twitter je samozřejmě komunikační nástroj, takže lze předpokládat, že vám další uživatelé Twitteru budou „psát“ i na vašich dalších účtech. A budou také očekávat, že jim odpovíte, případně na ně budete reagovat. To samozřejmě také můžete vyřešit pomocí více profilů, ale je to nepraktické. Musíte pravidelně otevřít jednotlivé profily a dívat se, jestli vás někdo zmínil, oslovil nebo vám poslal přímou zprávu. Případně se to můžete pokusit řešit na telefonu či tabletu, kam lze „připojit“ více účtů, ale tam budete narážet na potřebu přepínat mezi účty a opět to bude zbytečně komplikované.

Vhodným řešením je některý z alternativních klientů, kteří umí a) připojit více účtu a b) zobrazit vybrané informace z těchto účtů ve (většinou) sloupcové podobě. Můžete například využít HootSuite. Je vynikající, profesionální a umí toho opravdu hodně. Ale také velmi brzy narazíte na nutnost platit.

Osobně jsem si nakonec vybral TweetDeck. Nebudu tvrdit, že je snad lepší než další alternativní klientský software, ale z mého pohledu má dvě podstatné výhody: je přímo od Twitteru, takže zřejmě nebude tak tvrdě omezován jeho známou neochotou podporovat cizí klienty, a je zadarmo. A samozřejmě má i další podstatnou výhodu: pokud si na TweetDecku založíte účet, zapamatuje si nastavení i připojené twitterové účty, takže stačí i na dalších počítačích nainstalovat TweetDeck a pouze se k němu přihlásit.

Osobně se mi osvědčilo nastavit TweetDeck tak, že v prvním sloupci mám příchozí tweety pro @MedvidekPU. Je to můj osobní účet, ale také účet, na kterém sleduji všechny ostatní na Twitteru. Ostatní účty mám pak v dalších sloupcích, ale vytažené pouze zmínky (mentions) – umožňuje mi to (zejména) reagovat, pokud se někdo na dalších účtech (patří k mému blogu či dalším webů) ptá. A v posledním sloupci mám přímé zprávy, opět na @MedvidekPU.

Přímé zprávy poslané na ostatní účty se objevují málokdy, takže se dají poměrně dobře ošetřit tím, že se přeci jen jednou za čas dívám přímo na webu Twitteru i na ty ostatní účty (pomocí profilů v Chrome). A pokud by to bylo potřeba, zobrazil bych si je jako další sloupce.

TweetDeck vám pomůže i při vkládání příspěvků na účet, respektive na více účtů. Při vkládání si prostě vyberete, kam chcete vkládat. A můžete i plánovat čas zveřejnění, byť to je funkčnost, kterou nepoužívám.

Plánování (nejenom) Tweetů

Pro právě zmíněné plánování tweetů, tedy pro jejich uveřejnění později, používám Buffer (podrobněji viz Buffer: plánujte příspěvky na více sociálních sítích i několik dní předem). Do toho jsou připojené potřebné účty na Twitteru (ale i Facebooku, Google+ a Linkedin) a příspěvky, které chci zveřejnit, posílám „ven“ právě tudy. V řadě případů i pokud je chci zveřejnit hned.

MMF24

Využití profilů v prohlížeči mimochodem umožňuje pro některé aktivity na Twitteru použít Buffer i v jeho základní neplacené podobě. Prostě si v odděleném profilu aktivujete Buffer pro tam používaný účet na Twitteru, a protože to bude jediný účet, postačí vám free verze Bufferu i pro plánovaná zveřejnění (samozřejmě pokud nezveřejňujete desítky tweetů denně).

Buffer samozřejmě nepodporuje jen Twitter (ač tento článek je hlavně o něm), ale i další sociální sítě. Správa stránek na Facebooku, Google+ či LinkedIn nepotřebuje samostatné prohlížeče ani žádné komplikované přihlašování či odhlašování – tam prostě stačí používat hlavní (nebo k tomu určený) profil a z něj řešit vše ostatní.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).