Hlavní navigace

Jak ohlásit zemětřesení?

27. 8. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Nebo v našich podmínkách třeba kroupy? Poslední dny v USA ukázaly, že účastník nebo i vzdálený pozorovatel přírodní či jiné katastrofy uspěje spíše v pokusech o aktualizaci sociálních sítí než při volání. U nás se nic nemilého (nebo dostatečně významného) neděje, tím pádem si můžeme ucpat síť jenom na Silvestra.
Jan Handl

Ilustrace: Nenad Vitas

Článek na serveru Betanews zmiňuje, že před pár dny v americké Virginii proběhlo rekordní zemětřesení. Od roku 1944 místní obyvatelé nic podobného nezažili. Miliony lidí začaly psát na sociální sítě své zážitky a jistě ještě daleko víc účastníků zemětřesení volalo svém známým a rodině, že jsou v pořádku. Ukázalo se, že sociální sítě obstály lépe, mnozí se ze svých mobilních telefonů nedovolali, spadla síť. Redaktoři Betanews srovnali chaos po zemětřesení s chaosem, který nastal po teroristických útocích z 11. září roku 2001.

Mobilní sítě zkolabovaly tenkrát i nyní po zemětřesení, a to ne kvůli tomu, že by byla poškozena nějaká infrastruktura, ale díky náporu volajících. Před deseti lety se síť nepoložila tak rychle, hovory přes 3G síť uskutečňované nyní jsou datově náročnější a tím pádem se současné mobilní 3G sítě „ucpaly“ rychleji než deset let zpátky sítě druhé generace. Odborníci poukazují na fakt, že chytré telefony spotřebovávají větší a větší množství dat pro své přenosy, a na hovory už jaksi nezbývá prostor. Data běhají v paketech kdoví kde, kdežto když si dva volají, musejí být pochopitelně neustále propojeni.

KL24

Ještě, že ty sociální sítě máme. Zavolat rodině nejde, ale status na Facebooku se aktualizovat podaří. Co když rodina Facebook či něco podobného nemá? Tak má prostě smůlu, v případě katastrofy se jí nedovoláte. Neinformovatelnou rodinou jsou v tomto případě asi zástupci starší generace, kteří se na Internet ještě neodhodlali.  Dobrou alternativou jsou textové zprávy, ty už starší lidé většinou dokáží přečíst. Síť je prostě limitována a nedá se s tím nic dělat. Když je přetížena, vyplatí se použít datové služby a psát na sociální sítě, nebo poslat textovou zprávu. Tak zní rady pro Američany, a asi nejenom pro ně. Když už se přihodí nějaká katastrofa (nebo naopak hodně radostná událost), hlavně nevolat.

U nás se máme dobře, zemětřesení a snad ani nějaké další podobné neradostné události nehrozí. Maximálně přijde jednou za rok Silvestr. No co, tak babičkám a dědečkům pošleme esemesku, nebo zavoláme až prvního ledna. Pokud přijdou kroupy nebo bouřka, k výpadkům sítě dojít může, jenom když operátorům uhodí blesk do baráku nebo jiného důležitého zařízení. Sami si síť nezacpeme, ani kdyby čert na koze jezdil.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je kromě jiného publicista, více informací najdete na LinkedIn. Na stránkách iNazor.net odkazuje na své články pro Lupu a další média. Ze všech vymožeností moderní doby má nejraději Twitter, zajímá ho historie a píše HistorieBlog.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).