Hlavní navigace

Jak ohlásit zemětřesení?

Jan Handl

Nebo v našich podmínkách třeba kroupy? Poslední dny v USA ukázaly, že účastník nebo i vzdálený pozorovatel přírodní či jiné katastrofy uspěje spíše v pokusech o aktualizaci sociálních sítí než při volání. U nás se nic nemilého (nebo dostatečně významného) neděje, tím pádem si můžeme ucpat síť jenom na Silvestra.

Jan Handl

Ilustrace: Nenad Vitas

Článek na serveru Betanews zmiňuje, že před pár dny v americké Virginii proběhlo rekordní zemětřesení. Od roku 1944 místní obyvatelé nic podobného nezažili. Miliony lidí začaly psát na sociální sítě své zážitky a jistě ještě daleko víc účastníků zemětřesení volalo svém známým a rodině, že jsou v pořádku. Ukázalo se, že sociální sítě obstály lépe, mnozí se ze svých mobilních telefonů nedovolali, spadla síť. Redaktoři Betanews srovnali chaos po zemětřesení s chaosem, který nastal po teroristických útocích z 11. září roku 2001.

Mobilní sítě zkolabovaly tenkrát i nyní po zemětřesení, a to ne kvůli tomu, že by byla poškozena nějaká infrastruktura, ale díky náporu volajících. Před deseti lety se síť nepoložila tak rychle, hovory přes 3G síť uskutečňované nyní jsou datově náročnější a tím pádem se současné mobilní 3G sítě „ucpaly“ rychleji než deset let zpátky sítě druhé generace. Odborníci poukazují na fakt, že chytré telefony spotřebovávají větší a větší množství dat pro své přenosy, a na hovory už jaksi nezbývá prostor. Data běhají v paketech kdoví kde, kdežto když si dva volají, musejí být pochopitelně neustále propojeni.

Content 2017 - tip Footshop

Ještě, že ty sociální sítě máme. Zavolat rodině nejde, ale status na Facebooku se aktualizovat podaří. Co když rodina Facebook či něco podobného nemá? Tak má prostě smůlu, v případě katastrofy se jí nedovoláte. Neinformovatelnou rodinou jsou v tomto případě asi zástupci starší generace, kteří se na Internet ještě neodhodlali.  Dobrou alternativou jsou textové zprávy, ty už starší lidé většinou dokáží přečíst. Síť je prostě limitována a nedá se s tím nic dělat. Když je přetížena, vyplatí se použít datové služby a psát na sociální sítě, nebo poslat textovou zprávu. Tak zní rady pro Američany, a asi nejenom pro ně. Když už se přihodí nějaká katastrofa (nebo naopak hodně radostná událost), hlavně nevolat.

U nás se máme dobře, zemětřesení a snad ani nějaké další podobné neradostné události nehrozí. Maximálně přijde jednou za rok Silvestr. No co, tak babičkám a dědečkům pošleme esemesku, nebo zavoláme až prvního ledna. Pokud přijdou kroupy nebo bouřka, k výpadkům sítě dojít může, jenom když operátorům uhodí blesk do baráku nebo jiného důležitého zařízení. Sami si síť nezacpeme, ani kdyby čert na koze jezdil.

Našli jste v článku chybu?
27. 8. 2011 9:57
MenoX (neregistrovaný)

"tak každý jak DEBIL používá při katostrofě mobily"

Uplne presne, ani nemusi byt ziadna katastrofa. Tot pred par tyzdnami v Jaslovskych Bohuniciach zapajali novy poplasny system a miesto ticheho testu to zacalo ziapat vo vsetkych v obciach v okoli. No a prve co sa stalo bolo, ze skolabovala 112 (a nic sa nedialo, co by bolo treba hlasit). A ti najvacsi idioti sa este stazovali do novin, ze chceli na 112 zistit, co sa deje a bolo obsadene, ako si to dovoluju! Nuz prave preto bolo obsadene, ze sa…

28. 8. 2011 0:32
Smiricky (neregistrovaný)

Je otazkou o jak velkou ktastrofu se jedna. Ziju v USA a problem je ze kdyz prijde nejaka mensi ci vetsi udalost, tak vypadne proud... Ostatne podivejte se ten vychodni pobrezi dneska. Milion lidi je bez proudu. V takovym stavu je pak tezky poslat textovku nebo updatovat status na FB, kdyz vam nebezi kabelovej nebo ADSL modem, BTS nema proud nebo na par hodin z nejakyho zalozbniho zdroje a lokalni uzel kabelovy televize (internet) taky ne.

Jak je na tom nejblizsi telefoni ustredna taky nevite. …