Hlavní navigace

Jak pohodlně číst články ze stovek zdrojů a rovnou plnit sociální sítě?

26. 8. 2014
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

Služby jako Feedly, Newsify, Pocket, Buffer a případně IFTTT dokáží vytvořit tandem, který pomůže zpracovat moře informací, jímž jsme každý den zaplavováni.

V dobách, kdy ještě existoval Google Reader, používal jsem ke zvládnutí informací právě jej a aplikaci, která ho uměla dobře zpracovávat na mobilním telefonu. Ale časy se mění. Google Reader přestal existovat a místo mobilního telefonu používám 7" tablet, na kterém se s články pracuje přece jen příjemněji. Takže došlo k pár malým proměnám. Ale možná je lepší pro začátek popsat, o co vlastně jde.

S pomocí čtečky na tabletu (Newsify na iPadu) můžu kdykoliv a kdekoliv (i bez připojení k Internetu) číst články z několika set zdrojů (ty jsou spravovány ve Feedly). V okamžiku čtení můžu právě čtený článek nasdílet na sociální sítě (přes Buffer) tak, že se odkazy řadí do fronty a postupně se publikují. Navíc si konkrétní články můžu odložit/označit pro pozdější zpracování (ve službě Pocket) případně si je označit pro další zpracování (IFTTT a publikování na WordPressu).

Stačí se rozhodnout kam obsah nasdílet. 

Výsledkem je, že zvládám průběžně připravovat náplň jak pro osobní, tak pro firemní sociální účty. Stačí se jenom rozhodnout, na který účet (Twitter, Facebook, Linkedin, Google+) nebo stránku se má konkrétní obsah nasdílet. Díky frontě je navíc můžu plnit základním obsahem i na několik dní dopředu, zveřejnit cokoliv okamžitě, v určitou hodinu, nebo libovolně měnit pořadí, odstraňovat i opravovat již naplánované.

Ukládání do Pocketu mi navíc umožňuje odkládat si zajímavější články, texty i infografiky, které je možné zpracovat později. Poslouží třeba jako podklad pro články nebo jako zdroj informací pro klienta. Výhodné je i to, že pokud si později říkám"sakra, to jsem někde četl", umožňuje mi rostoucí „databáze“ článků snadno najít ten správný. Stačí si jen vzpomenout zhruba na téma, klíčová slova, a jít hledat.

Případné další napojení na cokoliv dalšího je možné ještě například s využitím IFTTT – tuto aplikaci lze například napojit na hvězdičkování v Newsify. Označené články pak může automaticky vzít a zveřejnit odkazy a úryvky z nich (podle toho, co je k dispozici v RSS) do experimentálního blogu. Ten sice v tomto konkrétním případě nemá žádný užitek, ale jde o mechanismus použitelný pro cokoliv dalšího.

Krok první, najít zdroje a dát je do Feedly

Feedly – www.feedly.com – získalo s koncem Google Readeru novou významnou pozici a nezbývá než doufat, že to, co z této služby pro zpracování RSS nutně potřebujeme, zůstane zdarma. Do Feedly si musíte „natahat“ všechny potřebné zdroje informací – buď tak, že znáte RSS adresy, které si do svého Feedly napojíte, nebo tak, že už dávno ve Feedly jsou a postačí zadat jejich název nebo jejich běžnou adresu.

Zdroje rozdělené do kategorií ve Feedly.

Vhodné je v průběhu přidávání zdrojů myslet na nějakou jejich kategorizaci. Třeba na „domácí“, „zahraniční“, „bezpečnost“, „sociální sítě“, „PR“, „zpravodajství“ atd. Kdykoliv později vám to umožní přednostně se podívat na určitou oblast. A byť to dělám málo, čas od času se to hodí.

Feedly je použitelné rovnou i pro čtení článků, ale na iPadu má jednu zásadní vadu – tamní aplikace neumí offline režim, takže pokaždé když spustíte Feedly, musíte být připojení k Internetu. To bylo důvodem toho, proč jsem musel najít službu, která bude fungovat i bez připojení – dokáže si tedy  natáhnout několik set článků a umožní je číst offline.

Tady je asi nutné poznamenat, že osobně mám tituly, které čtu, rozdělené na ty, co jsem přidal do Feedly (zhruba 300 zdrojů), a ty, které mám v oblíbených v Chrome (celkem zhruba tři stovky webů).

Ty z Feedly pak čtu jenom na tabletu, ty z Chrome otevírám několikrát týdně, když jsem u počítače. Dělám to hlavně proto, že mě čas od času zajímají i souvislosti, tedy například jaké související články se zobrazují u čteného článku.

Krok druhý, Newsify pro offline čtení

Newsify – newsify.co – má různé mouchy a funguje pouze pro iPad, takže pokud budete chtít podobný postup řešit na Androidu, budete potřebovat jinou službu. Ale má několik poměrně zásadních funkcí. Tou první je offline práce, tedy možnost načíst si několik set kompletních článků a pak je číst i tam, kde připojení k Internetu buď není, nebo je mizerné.

Newsify na tabletu. 

Druhou zásadní potřebnou věcí je, že se dokáže napojit na Feedly a samozřejmě umí například označovat články hvězdičkami. Feedly se v mém případě proměnilo v backend a Newsify ve frontend, ve kterém pracuji se samotnými články.

Třetí podstatnou skutečností je, že se Newsify umí napojit na další aplikace – v mém případě je to Buffer, tudy pak putují články na sociální profily. A také Pocket, kam se budou odkládat články na příští použití. Newsify, stejně jako další aplikace, samozřejmě umí přímo sdílet na sociální sítě, ale to mně osobně ne zcela vyhovuje – potřebuji totiž zpravidla jeden článek nasdílet na víc sítí. A rozhodovat se podle článku, na kterou půjde a na kterou ne.

Osobně nechávám Newsify nahrát 500 článků (netrvá to tak dlouho a jde to udělat snadno i někde na mobilním připojení) a pak je čtu prostě od prvního do posledního. Při čtení textům rozdávám hvězdičky, odkládám je do Pocket a přes Buffer sdílím. Newsify toho ale umí mnohem více – přidávat do Reading seznamu v Safari, otevírat v prohlížeči, poslat e-mailem, napojit Instapaper, používat Delicious, Evernote, Pinboard, Readability a přímo sdílet na Facebook, Twitter, Pinterest, Tumblr, Google+.

Krok třetí, Buffer pro sdílení na více sociálních sítí

Mobilní Buffer

Buffer – www.bufferapp.com – umí být extrémně užitečný tím, že si v něm vytvoříte v průběhu dne časy, kdy aplikace postupně sdílí to, co jste v ní odložili do fronty. A umí to na Facebook, Twitter, Google+, Linkedin a App.net. Po napojení všech potřebných účtů se pak už jenom rozhodujete, kam je co vhodné dát.

Výhodou je i to, že se můžete i na tabletu či  mobilu kdykoliv podívat na stav fronty, měnit pořadí, něco vyhodit, ručně přidat, opravit, pokud jste udělali chybu v textu. Pokud si vystačíte s frontou deseti článků a připojením pouze několika účtů (jednoho z každé sociální sítě), dá se Buffer používat zdarma. Pro větší počet, což je můj případ, je nutné si za službu platit.

V mém případě to funguje tak, že mám od 7:00 do 22:00 nastaveno zhruba dvacet časů, kdy Buffer odesílá odkazy, které má ve frontě (a když nic nemá, tak samozřejmě nic neodesílá). Frontu mu plním jak z Newsify, tak z klasického brouzdání po Internetu – Buffer má plugin pro Chrome, takže i odtud se velmi snadno sdílí.

Výhoda Bufferu a jeho fronty je v tom, že můžete sítě plnit obsahem dopředu, klidně na několik dní do budoucnosti. Samozřejmě je vhodné pamatovat si, co jste naplánovali, a v případě potřeby do fronty ručně zasáhnout.

Krok čtvrtý, Pocket pro věci k dalšímu zpracování

Mobilní Pocket

Některé z článků, na které narazím, jsou vhodné pro nějaké další zpracování. Ať už je to téma k napsání na Lupu či na blog, něco, co mohu použít pro některého z klientů, nebo prostě jenom pro další důkladnější práci. V takovém případě z Newsify (ale i z Chrome) odkládám takovýto článek do služby Pocket  - www.getpocket.com.

Teoreticky by samozřejmě například stačilo hvězdičkovat, ale použití Pocket.com (můžete nahradit Instapaper, Readability, atd) má tu výhodu, že pak stačí otevřít Pocket a tam je vždy dostatek článků, se kterými je možné dále pracovat.

Když text v Pocket zpracujete, můžete ho označit jako přečtený. Zmizí tak z fronty „nepřečtených“, ale zůstane případně dostupný pro pozdější vyhledání. Pocket je, stejně jako předchozí aplikace, dostupný jak přes web v počítači, tak jako mobilní aplikace.

Krok pátý, IFTTT a různé experimenty

Zde už se dostáváme k různým experimentům, ale možnosti jsou velmi zajímavé. Hlavní roli zde hraje služba IFTTT – www.ifttt.com – a její schopnost něco provést na základě nějaké spouštěcí podmínky.

Jeden z mých experimentů spočívá v napojení na hvězdičkování v Newsify. To se projeví označením za „best“ ve Feedly a předpis v IFTTT pak nově označené příspěvky vezme a publikuje na Wordpress.com. Žádné praktické ani další využití to nemá, slouží to hlavně k dalšímu testování.

Content First 2022_tip temata

Jakkoliv to už nesouvisí s popisovaným zpracováním a čtením článků, IFTTT aktuálně používám ještě pro pár dalších experimentů.

  • Věci z Pinterestu se publikují do blogu na Tumblr.com, opět bez dalšího využití
  • Věci z několika nástěnek na Pinterestu se přes Yahoo Pipes publikují na Twitter
  • SMS na mobilním telefonu s Androidem se pošlou mailem (protože si spíš všimnu mailu, než nové SMS na mobilu)
  • Nové fotografie z mého Instagramu se publikují na můj Linkedin

Právě IFTTT vám může samozřejmě pomoci v řadě různorodých činností. Může třeba vše hvězdičkované ukládat automaticky do Evernote či Dropboxu, což bývá jeden z častých způsobů užití. Obecně dokáže pomoci tam, kde žádné přímo propojení či napojení neexistuje.

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.