Hlavní navigace

Jak postihl Internet výpadek elektřiny?

Marek Antoš

Řada z nás si zvykla používat Internet jako svůj běžný pracovní nástroj, o to horší jsou pak výpadky všeho druhu. Internet je přitom závislý na řadě faktorů a proto se občas přihodí, že některá jeho část nefunguje. Ani velký výpadek elektřiny, který v pondělí postihl část Prahy, nezůstal bez následků.

Vzhledem k tomu, že naše kanceláře jsou na Praze 4, která byla ohniskem celého výpadku, měl jsem při jeho sledování z novinářského hlediska výhodu i nevýhodu. Výhodou – dá-li se to tak vůbec nazvat – bylo to, že jsem se o něm dozvěděl vskutku okamžitě: právě jsem přidával na Lupu nové články, když tu mi počítač pod rukama usnul. Na druhou stranu jsem byl po celé dvě hodiny odříznut od světa (dokonce i naše pobočková ústředna potřebuje elektřinu) a odkázán vlastně jen na svůj mobilní telefon.

Jak se posléze ukázalo, kromě Prahy 4, která byla bez proudu až na okrajové části celá, byly výpadkem zasaženy také části Prahy 10, 2 a 1; porouchala se totiž jedna ze tří velkých rozvodných stanic, které zásobují Prahu. Co konkrétně bylo příčinou závady není jasné ani odborníkům v Pražské energetice, podle některých informací se však týkala přímo rozvodu vysokého napětí (110 kV).

Paradoxně nejpřesnější a nejčerstvější informace o rozsahu výpadku nepocházely od PRE, jejíž informační linky byly pochopitelně totálně přetížené, ale od mobilních operátorů, kteří mají své buňky rozprostřené poměrně hustě po celé Praze a jakýkoliv výpadek v napájení je okamžitě signalizován. Podobný přehled jsem získal také od společnosti InWay, která provozuje nad Prahu bezdrátovou síť, která je rovněž založena na soustavě buněk v různých částech města, byť ne tak hustě rozložených. Podle vyjádření pracovníků této společnosti však jejich buňky díky záložnímu zdroji celý výpadek bez problémů přestály, což se však nedá říci o drtivé většině zákazníků, kteří jsou na ně napojeni.

Ihned po skončení výpadku jsem na Lupě vyzval čtenáře, aby mi posílali informace o tom, zda a jak bylo výpadkem zasaženo jejich internetové připojení. Jak se ukázalo, na straně poskytovatelů nebylo zjištěno příliš mnoho problémů. Většina poskytovatelů s možností výpadku elektřiny počítá a má proto připraveny záložní zdroje, především diesel-agregáty, které mohou nahrazovat standardní zdroj elektřiny poměrně dlouhou dobu: jak název napovídá, dokud nedojde nafta. :-)

Největší problém tak zřejmě vznikl v síti KPNQwestu, na což mne upozornili sami představitelé této společnosti a po nich také nezávisle na sobě několik čtenářů. Hlavní centrum KPNQwestu, které je umístěno v Kongresovém centru (dříve Palác Kultury) sice bylo rovněž v oblasti výpadku, díky zálohování diesel-agregátem však k žádným problémům nedošlo a rovněž připojení zákazníků zřejmě nebylo dotčeno. V plné síle však výpadek dolehl na nové hostovací centrum KPNQwestu na Pankráci, kde dosud diesel-agregát chybí. Záložní systémy – zřejmě na bázi UPS – sice udržely servery v chodu po dobu 46 minut, celý výpadek však trval přes dvě hodiny. Z Internetu tak na část dopoledne zmizela řada serverů, které jsou umístěny právě u KPNQwestu – podle zpráv od našich čtenářů se to týkalo i Neviditelné­ho psa.

Marcom

Před delší dobou jsme na Lupě věnovali článek právě otázkám zálohování u jednotlivých poskytovatelů a vedle zálohování vlastní konektivity se jedna z otázek týkala i elektrického proudu. Přestože tento výpadek většina poskytovatelů přestála bez ztráty kytičky, nemusí to ještě nutně znamenat, že jsou všichni skutečně připraveni: v oblasti výpadky má svá centra jen část z nich. Opakování je matka moudrosti: pokusíme se proto náš průzkum mezi poskytovateli zopakovat a o výsledky se s vámi podělíme na Lupě.

Marek Antoš

Našli jste v článku chybu?
11. 6. 2000 13:43
jirka (neregistrovaný)
chlape,dobra pripominka,jen mne stve ze ty Vase komercni stranky maj kontakty pres postu VSE, na kterou calam dane :( ,jo a proti utoku zamestnancu se tezko ubranis pokud chces mit aspon trosku rozumny naklady na provoz firmy,system MAKRA a dvou nezavislejch kontrol za pokladnama nezabrani neskutecne vysokejm unikum,ber to jako priklad,Tvoje projekty maj urcite 99% ucinost :)
8. 6. 2000 10:01
Milan Berka (neregistrovaný)
No já mám zase zkušenost, že od světa se moc co není učit... Alespoň podle toho, co jsem viděl... Krizové plány jsou většinou jen na papírech, ovšem ve velmi pškné úpravě, jinak jsou zcela na nic a nepoužitelné, podobné je to s krizovým řízením. V řadě případů to vypadá jako diplomová práce od zeleného stolu a přitom to "řídí" obvykle velmi známé konzultační firmy a berou za to pěkné chechtáky...