Hlavní navigace

Jak slavil český Internet Silvestra?

7. 1. 2005
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

31. prosince roku 2004 se toho nejen spoustu vypilo, ale také mnoho napsalo. Mohli jste si přečíst články vtipné i vážné, reálné i vysněné, dobré i špatné. Nemálo z nich se týkalo alkoholu či jiných oblíbených silvestrovských "specialit". Jaký byl tedy konec roku na českých informačních serverech? Má vůbec smysl psát na Silvestra aprílové články?

Základní otázka může znít „Kdo může být na Silvestra u počítače a surfovat?“ Někteří z internautů byli možná – podobně jako já – postiženi zdravotními komplikacemi a tím donuceni strávit slavný opíjecí den doma u počítače, ale jsou přece jen i jiné možnosti. Někdo prostě nemá náladu někde slavit (třeba abstinenti), televize ho nudí, a tak zvolí Internet, jiný pracuje a krátí si svou povinnou službu milou zábavou na webu. Zdálo by se, že cílová skupina silvestrovského internetového dění je jasně daná (pracující, abstinenti, momentálně indisponovaní), avšak musíme připočíst velkou sumu těch, kteří si před plánovanými oslavami zkracují zbývající čas.

A tak se tvoří dvě dosti protikladné skupiny čtenářů. První se těší na večerní povyražení a z toho vyplývá jejich zájem o texty týkající se alkoholu apod. Druhá naopak nemá zájem o čemkoliv podobném slyšet, ba naopak potřebují uhnout myšlenkami od nepodařené noci. Kterým lidem nakonec weby více vyhověly?

Články věrohodné a „věrohodné“

Zpravodajské servery se povětšinou nevzdaly svého věčného úkolu informovat o pravdě, proto jste na nich mohli číst převážně o tragédii spojené se zemětřesením v Asii. Přesto se objevilo několik zábavných (i realita může být směšná) věcí. iDNES.cz nabídlo čtenářům jako odlehčení průzkum týkající se preferování ekonomiky proti přírodě a naopak. I odpůrce televizních pořadů pak možná zaujal článek o silvestrovských estrádách. Obecně se dá říci, že iDNES.cz zklamalo mírou humoru, avšak zároveň potěšilo vážnou prací bez přestávek.

Novinky.cz zase použily velmi čtenáři oblíbených kuriózních zpráv: tak se 31. prosince dozvídáme, že Zedník zranil fotoaparátem italského premiéra:

Udělal jsem to, protože ho nenávidím," tlumočily světové agentury slova rozhořčeného zedníka. „Neměl jsem to naplánované, ale když jsem ho viděl zdravit davy, neudržel jsem se,“ dodal.

Inspirativní příspěvek poslednímu dni roku přinesl Izurnal.cz. Silvestr na Times Square i na Internetu snad mohl někoho inspirovat k oslavě alespoň přes webové kamery. Bohužel se tento svátek slaví kvůli posunu času v New Yorku až v šest hodin ráno:

Středoevropané tak v sobotu brzy ráno uvidí, jak na jásající davy dopadne asi tuna konfet z výšky osmého patra. Z oken budou vyhazovat konfety vyrobené z nehořlavého papíru dobrovolníci, kteří také vypustí 10.000 červených balonků naplněných heliem.

Penize.cz upozorňují raději už 30. prosince na praktický problém pojištění ve vztahu k oblíbeným zábavám (Rachejtle, alkohol a pojistné podmínky). Pravdivost článku Pomozte kapří šupině pořádnou novoroční investicí určete sami:

Nová tranše, kterou HSBC otevřela 29. prosince, přinesla Čínský bonusový fond, Čínský bonusový fond Plus a Atlantický růstový fond. Čínská dvojice nabízí potenciál rostoucí hvězdy v globálním ekonomickém měřítku…

Vděčný alkohol

Fenoménem konce každého roku se již od hlubokého středověku stává alkohol a jakékoli opojení s ním spojené. Na tuto problematiku se zaměřil Mesec.cz s dvěma seznamy podnětných rad, z 31. prosince Jak se nejlevněji opít a z 1. ledna Jak nejlevněji vystřízlivět. Nejlevnější způsob, jak strávit Silvestra aktivně, podle těchto článků vypadá asi takto: Pijte vydatně krabicové stolní víno nebo Tuzemský Božkov, ve kterých se cena panáku alkoholu pohybuje pod 30 korun (u „krabčáku“ pod dvacku) – ráno pak stačí k vystřízlivění studená voda z potoka nebo výpis z vlastního účtu.

Centrum.cz ve své vánoční rubrice odpovídá na otázku: Jak poznáte, že máte dost?!?. U mužů patří k nejmarkantnějším příznakům, že na WC si pletete umyvadlo na čidlo s pisoárem. V pokročilém stádiu pak i naopak. A tykáte si s číšníkem, s barmanem a se sušákem na ruce., zatímco u žen pozor na to, když kamarádi vám sahají na prsa a vám je to fuk. V pokročilém stádiu se vám pak zdá, že mají slabý stisk a že vám prsa vyrostla. Nebo noha u stolu vám přijde z nějakého záhadného důvodu děsně rajcovní. Máte chuť se k ní přivinout, tančit s ní a možná i něco víc.

Oproti těmto tendencím otázku alkoholu zlehčovat se staví Ihned.cz se svou dvojicí téměř až vědecky pojatých textů Co alkohol způsobuje v lidském organismu a Jak zmírnit následky konzumace alkoholu. U druhého článku je připojen dokonce test závislosti na alkoholu, což jasně potvrzuje varující až restriktivní atmosféru, jež vás zaplaví při čtení.

Pravda, nebo…?

Nejlépe se povedla silvestrovská blamáž na Root.cz. Existuje Microsoft Linux Server nebo ne? Perfektně zfalšované screenshoty budí zdání reálnosti: modrá obrazovka s nápisem „Kernel panic“ mě opravdu upřímně rozesmála. Ale co znamenají stránky Mslinux.org? Že by to vše byla nakonec pravda? Případ zůstává otevřen.

Za zmínku stojí ještě jeden článek z webu Penize.cz, a to V zahraničí vám pojistí i nevěru partnera. Nejlepší představu vám vytvoří část tabulky ocitovaná z tohoto textu:
Pojištěná událost Výše jednorázového pojistného (v eurech) Výše pojistného plnění (v eurech) Platnost pojistky
Únos mimozemšťany 12 až 28 5000 až 25.000 1 rok
Shoření vánočního stromku 12 až 28 500 až 2000 Vánoční svátky
Probuzení 1. ledna 2005 na záchytce 12 až 28 50 až 200 1 den

Scifistům, ale ostatně i všem milovníkům recenzování knih, filmů apod. směle doporučuji text Recenzování: malé Pagiho recenzní pojmoslovíNeviditelného psa… zda tohle myslí autor vážně, to je otázkou ;) (co ve skutečnosti znamenají následující výrazy):

  • hluché zakončení: opožděná snaha autora navýšit si honorář prodloužením závěru knihy, například opisováním telefonního seznamu,
  • klasický dobrodružný příběh: autor se chválabohu rozhodl neměnit ani svět, ani svého hrdinu ,
  • konotace: cizí slovo pro odvolávky na cizí nápady,
  • konspirační teorie: víra, že politici nejsou hloupí ( ⇒ Murphyho pravidlo o konspiraci),
  • Murphyho pravidlo o konspiraci: můžete-li si vybrat mezi hloupostí a konspirací, za a) je správně,
  • space opera: praktický důkaz, že ani ve sci-fi není nutné znát vědu a techniku, nemusíte kvůli tomu rovnou psát fantasy,
  • vlakové čtivo: kniha, která má IQ stejné jako já.

Geniálnost článků na Lupě snad ani nemusím přibližovat. Směle vystupujeme vpřed v tlaku konkurence a rafinovaností si nezadáme s ostatními :). Viz související články.

BRAND

Má silvestrovské psaní smysl?

Z rozsáhlé žánrové různorodosti vyplývá, že každý si najde to svoje (což je ostatně obecným pravidlem Internetu): myslím si, že loni se nadílka povedla a potěšila každého člověka, jenž si 31. prosince zkracoval čas. I pro jednotlivá média se povětšinou stal tento den symbolem zábavy a uvolnění… co si můžeme v dnešní uspěchané době více přát?

To, že texty mají smysl, ostatně dokazují reakce čtenářů. Je jich hodně a většina z nich rozšiřuje téma a obohacuje ho svým vlastním humorem. Stačí se podívat na komentáře pod silvestrovským článkem na Rootu, kde se neustále ostře spekuluje, zda jde jen o falešnou hru, nebo se Bill Gates opravdu vyrovnal s realitou.

Pohybovali jste se na Silvestra na Internetu?

Autor článku

Autor studuje FF MU obor Psychologie. Aktivně přispívá do několika internetových magazínů, zajímá se přitom hlavně o webovou komunikaci a psychologii Internetu.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).