Zatím jediný případ, bude ale hůř
Velké obavy z rušení pozemního digitálního televizního vysílání základovými stanicemi LTE, mobilního vysokorychlostního připojení k internetu, se měsíc po spuštění prvních lokalit zatím nepotvrzují. Český telekomunikační úřad (ČTÚ) eviduje pouze jediný případ, kdy základová stanice (BTS) zarušila televizní signál v hustě obydlené lokalitě sídliště. I ten ale úřad vyřešil poměrně rychle: mobilní operátor musel upravit technické parametry BTS tak, aby signál DVB-T nadále nebyl rušen. ČTÚ má pro takové případy nachystán „systém včasné reakce“ a dokonce mu věnuje speciální sekci na svém webu.
„Na našich webových stránkách může jednotlivý uživatel v momentě, kdy mu vypadne televizní signál, zjistit, zda byla dané oblasti spuštěna BTS, zjistí tam kontakty na naše pracovníky, ale také na proškolené anténářské firmy, které by mu měly pomoci,“ popisuje předseda Rady ČTÚ Jaromír Novák v rozhovoru pro DigiZone.cz, který vyjde zítra. K onomu jednomu konkrétnímu případu rušení DVB-T dodává, že jej poměrně rychle odstranil sám mobilní operátor, protože k rušení docházelo v okruhu jeho BTS. Pokud totiž dojde k rušení televizního signálu základovou stanicí LTE, obvykle se tak děje v okruhu do 400 metrů od BTS.
Základové stanice LTE budou obvykle situované do míst, odkud už mobilní operátoři provozují GSM sítě
Televize nemají přístup k informacím
Ani hlavní televizní stanice a operátoři celoplošných multiplexů DVB-T zatím nezaznamenali další případy rušení, byť ještě nedávno neskrývali velké obavy. „Skupina Nova má jen minimum kanálů sousedících s LTE. V tuto chvíli neregistrujeme žádné rušení našich kanálů. Pokud by němu došlo, máme připraveny interní procesy, postupovat budeme společně s ČTÚ,“ sdělila na dotaz serveru DigiZone.cz mluvčí Novy Anna Suchá. Obdobně se vyjádřil i technický ředitel FTV Primy Patrik Slavík: „V současné době nemáme od diváků žádnou informaci ohledně rušení DVB-T signálu signálem základnových stanic LTE sítě.“
Podle Slavíka však Prima nemá podrobnější informace o případném rušení, které by se nedotklo přímo jejích televizních stanic a sítí, v nichž vysílají. „ČTÚ vytvořil dle našich informací pracovní skupinu zabývající se řešením vzájemného rušení. K účasti ve skupině však přizval pouze provozovatele sítí, nikoli vysílatele, nejsme tedy s ČTÚ ohledně této věci v přímém kontaktu,“ konstatuje. „V případě vzniku rušení má ČTÚ možnost vyzvat provozovatele nově spuštěné základnové stanice k okamžitému přerušení provozu,“ potvrzuje technický šéf Primy postup, který ČTÚ popisuje na svém webu a serveru DigiZone.cz jej sdělil i předseda Rady ČTÚ Jaromír Novák.
ČTÚ ohledně rušení LTE a DVB-T komunikuje výhradně s operátory sítím nikoli televizemi, říká technický ředitel FTV Primy Patrik Slavík
Krize se čeká na východu Čech, Liberecku a Karlovarsku
Česká televize podle své mluvčí Alžběty Plívové dosud nezaznamenala žádné podněty diváků, které by se týkaly možného rušení televizního vysílání. "Je to nicméně téma, kterému je v ČT věnována pozornost, a pokud by se takové problémy objevily, bude je ČT řešit především s odkazem na ČTÚ, v jehož kompetenci je je řešit. Česká televize se účastnila setkání organizovaných ČTÚ, přičemž hlavním výstupem těchto schůzek bylo stanovení postupů pro rychlé odstranění zdrojů rušení. Informace o tom, jak postupovat, jsou k dohledání na webové stránce ČTÚ,“ odkazuje i Plívová na speciální sekci na webu telekomunikačního úřadu.
Rušení hrozí především vysílacím sítím, které využívají kanály 59 a 60, jež jsou na samé hranici s pásmem 800 MHz, v němž stanice LTE vysílají. Tyto kanály využívá zejména celoplošný multiplex 3 společnosti Czech Digital Group, již stoprocentně ovládají České Radiokomunikace. Právě ty se rušení ze strany LTE obávaly nejvíce. „V evropské harmonizaci bylo stanoveno velmi úzké ochranné pásmo mezi jedním z dražených bloků nových frekvencí pro mobilní broadband a posledním, nejvyšším kanálem pro zemské digitální televizní vysílání, tedy kanálem 60. Jde o jeden jediný MHz. Základové stanice LTE tak budou vysílat hned na sousedním kanálu vedle vysílacích kanálů DVB-T. Technici by vám potvrdili, že takto blízké kanály nelze v přijímacích anténách nějak jednoduše oddělit filtrem,“ řekl serveru DigiZone.cz předloni v květnu Jiří Vykydal, tehdejší šéf útvaru strategických projektů a regulace Českých Radiokomunikací.
Pokrytí televizním signálem na kanálu 60, které bude nejvíc ohroženo rušením od základových stanic LTE
Zkouška ohněm? Hradec Králové a Liberec
Podle Vykydala tak u kanálu 60, na kterém sítě Českých Radiokomunikací vysílají z Černé hory u Trutnova, Ještědu a v Karlových Varech, budou oblasti, kde bude těžké od sebe oddělit signály DVB-T a LTE. „Podle zahraničních studií by v takto situovaných lokalitách mohlo být postiženo šest až patnáct procent domácností. V našich odhadech jsme vycházeli z průměrných čísel a vyšlo nám, že půjde o desetitisíce diváků,“ varoval Vykydal. Zda se tak opravdu stane, zatím není jasné. Od konce března byly zprovozněny základové stanice LTE v Praze a na Plzeňsku, kde zemská digitální televize na kanálu 60 nevysílá. Využívá ale sousední kanál 59, kterému rovněž hrozilo zarušení.
Velké obavy se týkaly přímo Prahy, protože zde na kanálu 59 vysílá multiplex 3 s tematickými kanály Primy a dalšími celoplošnými televizemi. Žádný zásadní problém se ale v metropoli neobjevil. „Mluvil jsem s šéfem inspekce ČTÚ a říkal, že úřad řeší jeden případ. My zatím žádný, nemáme tolik vyšších kanálů,“ řekl serveru DigiZone.cz Martin Roztočil ze společností Digital Broadcasting a Progress Digital, které provozují celoplošný multiplex 4 a Regionální síť 7 (jež je ale fakticky také celoplošná). Opravdovou zkouškou ohněm může být spouštění LTE v Hradci Králové, protože tam by mohly BTS zarušit příjem televizního signálu na kanálu 60 z Černé hory a mohlo by se to týkat tisíců diváků na velkých sídlištích.
Určité potíže se čekají i u kanálu 59, na kterém vysílá celoplošný multiplex 3 v Praze a Brně
Na vině mohou být i špatné příjmové antény
Královéhradecko ale v nejbližších týdnech základové stanice LTE spouštět nebude. Podle časového harmonogramu, který zveřejnil ČTÚ na svém webu, je po Praze, Plzeňsku a Brně na řadě okolí Velkého Meziříčí, Olomoucko a Prostějovsko. Tam mobilní operátoři spustí LTE zhruba za měsíc, koncem května. Ani v těchto lokalitách ale zemská digitální televize nevysílá na kritickém kanálu 60. Určitou potíž by mohl dělat kanál 59, který z jihomoravského Kojálu využívá celoplošný multiplex 3. Zejména u starších společných televizních antén a anténních systémů se zesilovači ještě z dob analogového vysílání.
Právě špatně upravené příjmové antény by mohly být další příčinou zarušení DVB-T základovými stanicemi BTS. V těchto případech by ale nebyli na vině mobilní operátoři a diváci by si museli na vlastní náklady zajistit odbornou úpravu antén tak, aby splňovaly technické parametry potřebné pro příjem zemské digitální televize. „Právě kvůli tomu jsme provedli školení anténářských firem, aby v případě, že takový problém bude trvat, došlo k úpravě anténních systémů,“ konstatuje předseda Rady ČTÚ Jaromír Novák. Seznam proškolených firem úřad rovněž umístil na svůj web.