Hlavní navigace

Jak vypadá Internet 99 u Dattelu? Výhodněji.

9. 2. 1999
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Před časem SPT TELECOM zveřejnil obchodní podmínky nové služby Internet 99 pro uživatele i poskytovatele. Totéž, ale bez velkého rozruchu, učinil i Dattel, který je díky komunitě poskytovatelů připojení ve své sféře vlivu dosti významný. Prostým porovnáním se ukazuje, že jeho nabídka je výhodnější.

Před časem SPT TELECOM zveřejnil obchodní podmínky nové služby Internet 99 pro uživatele i poskytovatele. Totéž, ale bez velkého rozruchu, učinil i Dattel, který je díky komunitě poskytovatelů připojení ve své sféře vlivu také dosti významný. Prostým porovnáním se ukazuje, že jeho nabídka je výhodnější.

Nejprve si zrekapitujme, co nabízí Telecom. Poskytovatel připojení musí jednorázově zaplatit jednak 1000 Kč jako zřizovací poplatek služby Internet 99, jednak 1800 Kč za každé přístupové číslo (což v praxi znamená 1800 za každou sérii, nikoliv za každé telefonní číslo v ní). Za každé toto přístupové číslo navíc musí platit měsíční poplatek ve výši 1600 Kč měsíčně. Jeden z největších poskytovatelů u nás odhaduje celkový objem poplatků, které takto bude muset ročně odvést Telecomu navíc, na dva miliony korun.

Podmínky Dattelu jsou od pohledu poněkud výhodnější. Z hlediska zákazníka (tedy uživatele, který má telefon od Dattelu a připojuje se k poskytovateli připojení libovolně kam) se mnoho nemění, Dattel zachoval strukturu tarifu tak, jak ji navrhl SPT TELECOM. Výhodou je pouze mírně nižší cena impulsu, Dattel má namísto 2,60 Kč standardně 2,55.

Velký rozdíl však služba představuje pro poskytovatele připojení. Pokud jsem dobře pochopil oficiální podmínky společnosti Dattel, jak jsem je dostal od jejích představitelů, za zřízení služby naúčtují poskytovatelům 1000 Kč a za každé číslo 1600 Kč, tedy o dvě stovky méně než Telecom. Z dokumentu však nevyplývá, že by se měly platit nějaké měsíční poplatky, z čehož usuzuji, že žádné zvláštní se platit nebudou – to představuje pro poskytovatele čistou úsporu takřka dvacet tisíc za každou sérii ročně.

Není žádný tajemstvím, že Dattel „svým“ poskytovatelům refunduje část poplatků za jejich příchozí hovory. V celkovém objemu to nemusí být tak docela malá částka a vyplatí se to samozřejmě oběma stranám; pokud si vykládám podmínky služby Internet 99 u Dattelu správně, přináší poskytovatelům další finanční výhodu.

Ještě důležitější je však jiná věc. Je známou skutečností, že někteří zákazníci budou chtít zůstat u starého tarifu, jiní budou chtít přejít na Internet 99. Vzhledem k tomu, že SPT TELECOM požaduje striktní oddělení přístupových modemů ve standardním a speciálním tarifu, budou poskytovatelé muset odhadnout zájem svých zákazníků o obě varianty přístupu a příslušně rozdělit svá modemová pole do dvou oddělených skupin. To se však netýká Dattelu, který podle svého ředitele provozu ing. Václava Dolínka poskytovatelům s uzly v jeho síti umožní, aby měli jednu sérii modemů, ke které bude možné přistupovat jak prostřednictvím čísel pro tarif Internet 99, tak standardně. Poskytovatel tak nemusí nijak balancovat, vlastně nemusí měnit oproti současnému stavu vůbec nic – rozlišování obou tarifů bude výhradně záležitostí telefonní sítě.

Podmínky jsou tedy jasné. Jsem teď jen zvědav, který poskytovatel jako první ohlásí implementaci nového tarifu Internet 99 a kdy to vlastně bude.

Marek Antoš

ICTZ23


Starší, související články:

* SPT TELECOM stanovil podmínky pro Internet 99
* Internet 99 bude. Brzo.
* Internet On Line nebude mít tarif Internet 99 jako první
* Proč zatím ČTÚ nepovolil Internet 99?
* Bojkot 2: přišel a zase odešel
* Přichází Bojkot 2 – pláč na špatném hrobě
* Snaží se SPT TELECOM potopit Internet 99?

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.