Hlavní navigace

Jaké bylo WebExpo 2009

20. 10. 2009
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 29
O víkendu se v Praze konala konference WebExpo 2009. Tato konference navázala na stejnojmennou loňskou akci, která byla oceněna zvláštní cenou Křišťálové Lupy. Letošní WebExpo bylo o něco větší, delší a pestřejší než loni.

Od pátku 16. října až do neděle probíhal již druhý ročník konference WebExpo. Akce pořádal, stejně jako loni, Václav Stoupa, opět ve spolupráci s ČZU v areálu této vysoké školy v Praze – Suchdole. Konference je zaměřena především na lidi okolo webů – na vývojáře, designéry, programátory a obchodníky. Přednášky proto tematicky pokrývaly vše od programování přes uživatelský prožitek až po vedení kampaní v sociálních médiích a získávání peněz pro rozvoj projektů.

WebExpo začalo už v pátek ráno několika workshopy – o vývoji v Silverlightu, o uživatelském testování použitelnosti, o agilním programování či o strategii internetového marketingu, které vedli lidé jako Štěpán Bechynský z Microsoftu nebo Adam Fendrych (Dobrý web a SIGCHI). Po obědě proběhlo slavnostní zahájení, a pak už začal maraton přednášek a přesunů. Přednášky totiž probíhaly zároveň ve čtyřech sálech na třech místech. Sály byly tematicky rozděleny na Developer, Web Design & UX, Business & Startup a Enterprise 2.0.

WebExpo - visačky

Registrace účastníků. Autor všech fotografií: Ivana Dvorská, Internet Info.

Letošní WebExpo představilo, stejně jako loni, kromě přednášek na odborná témata i některé známé osobnosti a zahraniční hosty. Návštěvníci tak měli možnost v pátek sledovat například prezentaci Molly Holzschlag (rozhovor přinesl server Zdroják), evangelistkou a propagátorkou HTML a webových standardů, která pracuje pro Opera Software, a poté mohli pokládat i vlastní dotazy.

WebExpo - Molly Holzschlag

Molly Holzschlag

V sobotu večer zase předstoupil před nabitý sál František Fuka, známý od poloviny 80. let jako programátor her pro ZX Spectrum, později spoluzakladatel serveru Kompost, překladatel filmů či autor filmového blogu FFFilm. Jeho netradiční přednáška, pojatá ve stylu „Ptejte se mne, na co chcete“, patřila i podle reakcí návštěvníků mezi nejlepší okamžiky celé akce.

WebExpo - František Fuka odpovídající

František Fuka odpovídá na otázky

Ve stejný čas probělo finále soutěže Startup Show. Vítězem soutěže, jejímž mediálním partnerem byl server Lupa.cz, se stal projekt NejŘemeslníci.

V neděli bylo konferenci vyhrazeno pouze dopoledne, krátce po obědě konference oficiálně skončila. Někteří účastníci kritizovali přidání jednoho dne a „rozředění“ programu, na druhou stranu přivítali dřívější zakončení především lidé, kteří přijeli na WebExpo z větší dálky a čekala je cesta domů. Počtem přednášek (přes 60) a doprovodných akcí patří WebExpo rozhodně mezi ty větší akce. Diskutabilní je větší tematické rozkročení než loni – na jedné straně tak konference mohla oslovit větší spektrum lidí, na straně druhé se tak mohlo stát, že někteří návštěvníci v programu nalezli méně pro ně zajímavých přednášek.

K WebExpu patří i doprovodné akce, na nichž se účastníci mohou sejít při opravdu neformálních příležitostech a probrat kromě odborných záležitostí i záležitosti čistě lidské. Den před WebExpem se konala „warm-up party“, v pátek proběhl raut, v sobotu pak párty v baru. Na konferenci byly k dispozici například i lidé z Vodafone s prezentací Vodafone parku či expozice Microsoftu, kde byl demonstrován MS Surface.

WebExpo - MS Surface

Microsoft představil MS Surface – jak vidno, je odolný.

Místo setkávání nebo skutečná konference? Obojí!

Loni si na tomto místě kladl Karel Wolf otázku, zda WebExpo je „skutečná konference“ nebo spíš místo pro setkávání (viz článek Ještě jedno ohlédnutí za WebExpem). Účastníci si pochvalovali obojí, a letos se opět ukázalo, že setkávání lidí z oborů a neformální diskuse je pro návštěvníky minimálně tak důležitá jako odborná část.

Odborně část pokrývala široké spektrum – od programování a tvorby webu až po rozjezd a propagaci podnikání (velmi zajímavá byla přednáška Peldiho Guilizzoniho, autora startupu Balsamiq). Úroveň přednášek byla rovněž vysoká, moc vyložených propadáků nebylo a přednášející byli vesměs dobře připraveni. Větším problémem se ukázalo leckdy to, že probíhalo víc zajímavých přednášek v jeden čas.

Během konference bylo možno sledovat průběh nejen na oficiálních stránkách či ve video streamu, ale i prostřednictvím moderních technologií, mezi nimiž kraloval Facebook a Twitter (viz #webexpo). Na přednáškách byly rovněž pořizovány záznamy, které by měly být časem k dispozici na webu. Mnozí přednášející navíc vystavili na svých webech či na webu WebExpo své prezentace.

WebExpo - Jiří Kosek

Jiří Kosek, autor legendární knihy o PHP, představuje možnosti práce s XML v PHP5

Ze zajímavých přednášek lze jmenovat, kromě výše zmíněných, například přednášku Jiřího Koska o PHP a XML, prezentaci Michala Berga o marketingu v sociálních sítích (tuto přednášku postihly asi největší technické problémy, od nefunkčního projektoru až po nepracující zvukovou techniku – Michal Berg ale celou situaci zvládl s nadhledem a humorem a dokázal přednášku odprezentovat i bez techniky), přednášku Petra Máry o metodě GTD (Getting Things Done) či přednáška Davida Grudla o RIA, který předvedl vytvoření jednoduché AJAXové aplikace v prostředí frameworku Nette přímo „naživo“ během přednášky.

Resumé

Letošní WebExpo navštívilo přes 700 lidí. Pořadatel Václav Stoupa je s průběhem i s návštěvností spokojen. Vidí však i slabiny:

S účastí návštěvníků jsem spokojen. Odpadli nám dva přednášející, ale jejich přednášky jsme nahradili operativně. Nejsem spokojen s technickým průběhem konference. Hlavně zvuk v SIC a nefunkční WiFi v Aule. Kvůli tomu jsem se nemohl věnovat hostům a přednáškám tak jak bych si představoval, což mě velmi mrzí.

WebExpo - Václav Stoupa

Václav Stoupa, organizátor WebExpa

Účastníci kladně hodnotili tematický záběr konference, výběr přednášejících i samotný průběh akce – až na detaily (vypadávající technika) či přetažení některých přednášek byli návštěvníci, nakolik jsem mohl posoudit, s akcí spokojeni. Nejčastější výhrady ze strany účastníků zaznívaly k místu konání – nebylo dost míst, kde by si mohli účastníci v klidu posedět, popovídat, nebo se najíst (v celém areálu je jediná restaurace, která navíc byla v sobotu odpoledne vyhrazena pro soukromou akci).

Příští rok chce Václav Stoupa uspořádat další ročník. Už dnes uvažuje nad možnostmi:

Co se týče formátu, tak přednášky o délce 45 minut byly pro některé přednášející možná až moc krátké. Do příštího roku budu uvažovat o hodinových přednáškách. Začátek v pátek bych rád zachoval. Stejně tak areál ČZU, pokud se podaří dojednat takové podmínky, aby se technické problémy již příště neopakovaly. Beru si jako osobní úkol vylepšit to, co se letos nepovedlo. Mám již nápady, jak to udělat lépe, jaké zajímavé přednášející pozvat a věřím, že příští ročník bude ještě zajímavějším a jeho průběh bude bezproblémovější než letos.

cif - debata 2

Budeme se těšit. WebExpo ukázalo, že lidi zajímá a že podobná akce má v ČR smysl.

Foto: Ivana Dvorská, Lupa.cz

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Sleduje, popularizuje a učí moderní webové technologie (HTML5 a podobné). Popularizuje nové nástroje a elektroniku, provozuje weby, sleduje dění na internetu, píše o něm a komentuje ho.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).