Hlavní navigace

Jaké jsou představy ČTÚ se zaváděním DVB-T2? Podívejte se

21. 5. 2010
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
21. 5. 2010

UVNITŘ GRAF A PREZENTACE ČTÚ Český telekomunikační úřad (ČTÚ) zveřejnil vlastní představu, jak by se mělo v České republice zavádět zemské digitální televizní vysílání druhé generace (DVB-T2). Podle předsedy Rady ČTÚ Pavla Dvořáka nelze očekávat, že by úřad vypsal výběrové řízení na operátora první sítě DVB-T2 dříve než po ukončení procesu přechodu ze zemského analogového na zemské digitální televizní vysílání.

K TÉMATU: Smělý plán: do olympiády 2012 pokrýt většinu Česka signálem DVB-T2

Nynější Technický plán přechodu na zemské digitální vysílání počítá s dokončením procesu digitalizace v červnu 2012, Dvořák je však pro jeho urychlení. Přáli bychom si, kdybychom přechod na zemské digitální televizní vysílání dokončili do 11. listopadu 2011, prohlásil na středeční konferenci Českých Radiokomunikací v Praze, na níž firma prezentovala ostrý test vysílání ve standardu DVB-T2 a svoji strategii se zaváděním tohoto typu digitálního vysílání.

TIP: Zkuste si naladit test vysílání DVB-T2 z pražského Žižkova

Listopad 2011 jako termín ukončení veškerého zemského analogového televizního vysílání v České republice prosazoval ČTÚ již v době schvalování harmonogramu digitalizace. České Radiokomunikace ale dosáhly prodloužení tohoto termínu u dvou oblastí, Jesenicka a Zlínska, do června 2012. Nyní by se firmě mohlo původní vítězství nad ČTÚ nepříjemně „vrátit“: pokud přechod na digitální vysílání neskončí již příští rok na podzim, úřad nestihne vypsat výběrové řízení na operátora a udělit první celoplošnou síť pro DVB-T2 dříve než koncem roku 2012.

Představa ČTÚ o dalším postupu v pozemní digitalizaci televizního vysílání (Zdroj: prezentace předsedy Rady ČTÚ Pavla Dvořáka na konferenci „Svět televizní budoucnosti“)

České Radiokomunikace přitom chtějí už v létě 2012, v době letní olympiády v Londýně, pokrývat signálem DVB-T2 a televizními programy ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV) až 8,5 milionu obyvatel České republiky. Šéf ČTÚ Pavel Dvořák nepřímo nevyloučil, že by se to mohlo stihnout, protože kmitočty potřebné pro vytvoření první celoplošné sítě pro DVB-T2 úřad má k dispozici. Použil by například původně naplánovanou síť pro mobilní televizi.

DOKUMENT: Prezentace předsedy Rady ČTÚ Pavla Dvořáka k digitální dividendě a DVB-T2 (PPT, 5,5MB)

Content tip EARLY

Síť pro mobilní digitální televizi DVB-H je zkoordinována a v současné době zjišťujeme, zda by se dala použít pro DVB-T2, prohlásil Dvořák na středeční konferenci Českých Radiokomunikací. Z technologického hlediska je podle něj vysílání DVB-T2 připraveno, ale rozhodující bude postoj provozovatelů televizního vysílání, tedy samotných televizí. Budou schopni a ochotni vysílat v HD a paralelně v SD? Nebo to bude jinak? zeptal se Dvořák.

Pokud přechod na zemské digitální televizní vysílání neskončí příští rok v listopadu, počítá ČTÚ na léta 2011 a 2012 pouze s experimenty DVB-T2. Úřad bude nadále plánovat DVB-T, provedeme si příslušné analýzy a studie. Předpokládám, že od experimentátorů DVB-T2 dostaneme k dispozici adekvátní vstupní údaje, prohlásil Dvořák. Další plány ČTÚ s DVB-T2 se podle něj objeví v nové verzi Strategie rozvoje rádiového spektra, kterou úřad připravuje.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).