Hlavní navigace

Jaké jsou šance na pokračování multiplexu B?

10. 11. 2006
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Autor: 29
Popravdě řečeno mizivé. Po slovním kličkování na Českokrumlovské mediální konferenci, kde nejdřív zaznělo, že pražský multiplex B ukončí k 31. prosinci vysílání a metropole tak přijde o šest z jedenácti digitálně šířených televizních programů, aby operátor sítě, společnost Czech Digital Group (CDG), tuto informaci bleskově vyvrátila a potvrdila podání žádosti o prodloužení experimentální licence, jsou šance na úspěch této žádosti opravdu malé.

Rada dodrží zákon, který sama porušovala

Multiplex B vysílá na základě dvou licencí. První CDG udělila Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) a firma díky ní mohla v srpnu 2000 spustit vlastní digitální experiment v Praze. Tato licence se vztahovala jak na obsah (původně v multiplexu vysílaly dva programy České televize, Nova a Prima plus testy interaktivních služeb), tak na technické prostředky, tedy pražské vysílače a kmitočet 46. Druhou licenci firmě udělil na jaře 2004 telekomu­nikační úřad společně se sadou čtrnácti kmitočtů pro přechodnou digitální síť B s pokrytím třetiny území České republiky (mimo Prahu se ale multiplex B nikdy nedostal, protože televize nebyly ochotné toto vysílání platit). Toto oprávnění se ale týká pouze provozování multiplexu, nikoli jeho obsahu, a platí do 30. června příštího roku.

Oddělené licencování obsahu a provozování sítě vedlo k tomu, že zatímco oprávnění na používání digitálních vysílačů má CDG nepřetržitě od roku 2004, o licenci na obsah experimentálního vysílání musí opakovaně žádat RRTV. Důvodem je novela zákona o rozhlasovém a televizním vysílání z července 2001, podle které už Rada nesměla udělovat licence pro dlouhodobé zkušební vysílání. Protože ale radní nechtěli přerušit pražské digitální experimenty CDG a Českých radiokomunikací, prodloužili experimentální licence na obsah podle starého zákona. Poprvé se tak stalo v roce 2003 a prodloužená licence platila do konce roku 2004. Těsně před jejím vypršením ji Rada znovu prodloužila, ale už s podmínkou, že multiplex B bude moci vysílat do konce roku 2005 nebo do doby, než v této síti odstartují programy s řádnou licencí pro DVB-T.

Mapa pokrytí

Mapa pokrytí multiplexu B

Jaké pokrytí by měla přechodná digitální síť B společnosti Czech Digital Group, pokud by využila všech kmitočtů přidělených Českým telekomunikačním úřadem? Podívejte se na mapku a srovnejte se současným vysíláním v Praze. Pokud vás zajímá, na kterých kmitočtech má multiplex B vysílat, stáhněte si tabulku kmitočtů pro první fázi přechodu na DVB-T [PDF, 48 kB].

Na scénu přichází řádné digitální programy

Ještě v listopadu 2004 totiž vysílací rada vypsala licenční řízení na řádný obsah přechodných multiplexů B a C. Tendr měl rozhodnout o definitivním obsazení jednotlivých programových pozic v obou sítích novými digitálními televizemi s oprávněním vysílat 12 let. Radní tehdy sice netušili, kdy tyto licence udělí (stalo se tak až letos v dubnu), museli se ale pojistit pro případ, že by digitální stanice zahájily vysílání už v roce 2005. Proto nařídili CDG, že v případě startu těchto programů musí uvolnit multiplex B pro ně. Když nové digitální programy nedostaly licenci ani v roce 2005, radní prodloužili experimentální licenci CDG na další rok s úplně stejnou podmínkou: síť může vysílat do konce roku 2006, ale pokud před tímto termínem zahájí vysílání programy s řádnou licencí pro programové pozice v této síti, musí jim uvolnit prostor.

4. dubna 2006 rozhodla RRTV o licencích pro šest digitálních televizí, z toho u tří pro pozice v multiplexu B. Písemné odůvodnění dostali provozovatelé v polovině května a v tu chvíli jim začala běžet 360-denní zákonná lhůta pro zahájení vysílání. V přechodné síti B měla vysílat zpravodajská televize Z 1, regionální zpravodajská síť RTA a dětská televize Pohoda. Jednu pozici nechali radní televizi Prima, která v multiplexu B vysílá řádně (což tvrdí CDG i management Primy, zatímco podle předsedy vysílací rady Václava Žáka jde rovněž o experimentální vysílání) a pátou pozici si radní nechali v zásobě pro případný bonusový kanál Primy. Některé nové stanice deklarovaly snahu zahájit vysílání dříve než ke konci zákonné lhůty. Například Z 1 si pohrávala s myšlenkou odstartovat už letos na podzim.

Vznikne hybridní multiplex?

Pro CDG by dřívější start byť jediného nového digitálního programu znamenalo uvolnit pro něj pozici v síti B, ale také požádat vysílací radu o změnu licence tak, aby multiplex mohl vysílat hybridně: část obsahu by byla „řádná“, část „experimentální“, přičemž experimentálně šířené programy by postupně nahrazovaly nové digitální televize podle toho, jak rychle by byly připraveny na vysílání. K takovému jednání ale nedošlo, protože Z 1 došla poměrně brzy k závěru, že nejvýhodnější bude zahájit vysílání ke stejnému datu jako ostatní nové digitální programy a posunula předpokládaný start na začátek roku 2007. CDG tedy nemusela uvolňovat prostor a multiplex B vyčerpá prodlouženou licenci pro letošní rok až do konce beze změny programové nabídky.

Pro příští rok je to ale horší. CDG sice opět požádala o prodloužení licence a chtěla pokračovat ve vysílání za stejných podmínek jako v roce 2005 nebo letos, ovšem RRTV trvá na dodržení zákona, podle kterého lze licenci pro experimentální vysílání udělit pouze na šedesát dní v jednom kalendářním roce. Tato podmínka sice platí už pět let, radní ji ale v případě CDG obcházeli tvrzením, že licenci pro multiplex B prodlužují na základě podmínek z doby, kdy byla udělena (v roce 2000). Což je tak trochu nesmysl, každopádně třikrát se ho podařilo protlačit, aniž by si toho někdo výrazněji všiml. Oproti tomu provozovatel přechodného multiplexu C (Český Telecom, nyní Telefónica O2) požádal o experimentální licenci pro digitální vysílání až po novele vysílacího zákona z roku 2001 a nikdy tedy nezískal dlouhodobější oprávnění (které by pak rada mohla s přimhouřením oka každoročně prodlužovat).

MMF24

Jedno řešení by tu bylo

Pokud by tedy CDG chtěla pokračovat v experimentálním vysílání multiplexu B v Praze, nemůže Radu žádat o prodloužení licence na celý rok 2007, ale pouze na dobu šedesáti dnů, tedy do konce února (respektive 1. března). Smůlou je, že po vypršení této lhůty nesmí stejný provozovatel v témž kalendářním roce žádat o další experimentální licenci. Ale i tenhle problém má své řešení. Stačí, aby další žádost Radě adresovala jiná společnost. Je jedno, že bude vlastnicky propojená nebo dokonce vlastněná CDG. Ostatně, podobným způsobem chtěl svého času pokračovat digitální multiplex C v Praze a Brně. O krátkodobou licenci na jeho obsah si nepožádal přímo Český Telecom, ale jeho dceřiná firma Omnicom Praha. A stejně chtěla řešit dlouhodobé experimentální analogové vysílání v Praze nabídková stanice Top TV (té se nakonec podařilo získat regulérní licenci s omezenou platností do července 2007).

Aby multiplex B v Praze nerušeně přešel z experimentálního vysílání na řádný provoz, k němuž má podle Technického plánu přechodu v metropoli dojít v září 2007, musela by CDG a jí blízké společnosti požádat o experimentální licenci čtyřikrát za sebou a pokaždé ji získat. Sama CDG by tuto síť provozovala od ledna do března, další společnost od března do května, jiná firma od května do července a poslední společnost od července do září. Poté by multiplex B v Praze, respektive přetransformovanou digitální síť 2, mohla opět provozovat CDG. Je to sice krkolomné řešení, ale bez něj by z DVB-T v Praze zmizely i takové programy jako Prima nebo Óčko, kterým by to opravdu mohlo vadit. Nemluvě o divácích, co si kvůli pestré programové nabídce za poslední léta nakoupili digitální set-top-boxy.

Který program multiplexu B by vám chyběl nejvíce?

Seriál: Multiplex B

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).