Hlavní navigace

Jaké reálné zdražení přinese Internet 99 - podruhé

20. 12. 1998
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Téměř před měsícem jsem vám nabídl analýzu nového tarifu Internet 99 na konkrétních číslech a došel jsem k závěru, že průměrně představuje zdražení o 37 procent. Minulý týden však došlo k jeho určité další úpravě – a výrazně se mění i tato čísla. O kolik se tedy zdraží?

Pokud jste původní článek nezachytili, máte nyní jedinečnou šanci to napravit; myslím, že to stojí za to. Na konkrétních datech o délkách spojení s Internetem od jednoho poskytovatele připojení jsem se pokusil načrtnout, jaké bude průměrné zvýšení cen za připojení k Internetu s tarifem Internet 99.

Rozložení hovorů podle času je podle mého soudu velmi zajímavé. Plných 42 procent jich totiž trvá méně než jednu minutu! Do pěti minut se vejde dalších 23 procent a déle než 20 minut trvá pouhých deset procent hovorů. Z tohoto důvodu má spojovací poplatek, který Telecom speciálně pro Internet 99 zavedl, velký význam – a samozřejmě negativní.

Změna, kterou Telecom ohlásil na jednání v Parlamentu minulý týden, se týká právě tohoto poplatku. Na rozdíl od původních úvah totiž nebude účtován okamžitě, ale až po uplynutí 60 sekund (s výjimkou několika málo ústředen, které by to nezvládly). To tedy znamená, že 42 procent hovorů nebude tímto poplatkem zasaženo, což je významná změna. Nejde ostatně jen o statistické vylepšení, jde také o odstranění jedné z nejvědších křivd, kterou nový tarif přinášel. Pokud má totiž někdo nekvalitní telefonní linku a spojuje se třeba až na třetí pokus, Telecom ho za vlastní problém trestal dvojnásobnou cenou každého neúspěšného pokusu. To by nová úprava měla odstranit a Telecom je za ni třeba pochválit.

Nicméně k výsledným číslům – následující tři grafy obsahují vždy údaje o to současné ceně, zvýšení při standardním tarifu příštího roku a konečně změnu ceny při původně navrženém tarifu Internet 99 a při jeho současné verzi. Poslední, výsledný komínek je barevně odlišen.

[Přehled reálných cen jednoho volání (sloupcový graf)]

Jak vidíte, výsledné zdražení hovoru, který bereme jako „průměrný“, bude nakonec jen 13 procent – zaplať příroda aspoň za to.

[Přehled reálných cen jednoho volání (bez extrémů; sloupcový graf)]

Pomineme-li extrémní délky hovorů, dojdeme k poněkud vyššímu zdražení – o devatenáct procent. Oproti původně zamýšlené podobě tarifu Internet 99 je to však téměř polovina.

[Přehled reálných cen jednoho volání (do 20 minut; sloupcový graf)]

Poslední graf, jak jsem psal už posledně, je tak trochu statistickým trikem. Zahrunuje totiž jen volání pod 20 minut, které sice tvoří 90 procent celku, ale přesto má tento pohled jen omezenou obecnou vypovídací hodnotu a slouží spíše pro dokreslení.

V tomto případě je také zvýšení ceny relativně nejvyšší, plných 31 procent, což není málo. Původní verze Internet 99 však byla podstatně strašidelnější, což nakonec vidíte sami.

Abych to shrnul – ústupek, který Telecom minulý týden udělal, je podstatným vylepšením. Podle některých informací z Telecomu ho to ani tolik nebolelo, protože s touto možností koketoval od začátku – vhodným načasováním pak dosáhl vhodného efektu. Nedělejme si iluze, na veřejné mínění působí Telecom docela šikovně.

Nic to ale nemění na tom, že odložení spojovacího poplatku o 60 sekund je výrazným zlepšením situace. Howgh.

Marek Antoš

UXD


Starší, související články:

* SPT TELECOM pilně jedná o tarifu Internet 99
* Války se vyhrávají drobná vítězství: Bojkot jedno zaznamenal
* SPT TELECOM: Neublížil som, neublížil som…
* Analýza Ministerstvem financí navrženého zdražení telefonních poplatků
* O kolik zdraží Internet 99? O 28, 37 nebo 59 procent?
* SPT TELECOM: Dokonáno jest. Amen.
* Tarif Internet 99 je zdražení o 225 % a zlevnění o 43 %
* Co by přinesl Internet 99?!
* Za kolik budeme telefonovat do Internetu?
* Bojkot v číslech
* Časově neomezený paušál za telefon možná je dobrá cesta
* Časově neomezený paušál za telefon? Je to dobrá cesta?!

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.