Hlavní navigace

Jaký bude Invex 2003?

7. 4. 2003
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Bude rozdělený na tři části: Invex Business, Classic a Home, a bude mít tři odborné dny a dva pro nejširší veřejnost. Nová část Home umožní přímý prodej "megamarketově" široké nabídky produktů. Osídlen by už měl být i zbrusu nový pavilon F. Naopak se uvažuje o omezení doprovodného programu, který má doznat "významných změn".

Mé osobní dojmy z loňského Invexu byly poněkud rozpačité, zejména pokud jde o expoziční část, kde jsem postrádal mnoho známých a významných jmen. Naštěstí to z mého pohledu zachraňoval doprovodný program, na který jsem se v loňském roce soustředil mnohem více než na prohlížení stánků. Proto mě docela překvapilo, že organizátoři plánují pro nadcházející ročník spíše posílení expoziční části skrze její „restrukturali­zaci“, včetně zprovoznění nového pavilonu F, a naopak pro doprovodný program naznačují určitou redukci („významné změny“, které ale blíže nespecifikovali).

Tři části příštího Invexu

843

Novou koncepci Invexu představili minulé úterý na tiskové konferenci v Praze představitelé BVV. Kromě rozšíření počtu odborných dní na tři (pondělí 6. října až středa 8. října) a redukce dnů pro širokou veřejnost na pouhé dva (čtvrtek 9. října a pátek 10. října) je zřejmě nejdůležitější zprávou rozdělení veletrhu na tři části. Fakticky nová je ale jen jedna z nich:

  • Invex Business – bude „chráněnou“ částí pro ty, kteří chtějí vést svá obchodní jednání v klidu a výhradně se zvanými partnery. Odehrávat se bude již tradičně v pavilonu G2 a zřejmě i v G1. Vstup bude jen na pozvánku, po předchozí registraci či při prokázání toho, že návštěvník skutečně má nějaké jednání s firmou v této části (což vlastně platilo i u předchozího ročníku). Část Invex Business bude trvat pouze tři dny, od pondělí 6. října do středy 8. října. Na nejrůznějších materiálech, směrovkách apod. bude laděna žlutě. Součástí bude i služba One to One Meetings.
  • Invex Home – tato nově koncipovaná část bude zaměřena na spotřební elektroniku (Hi-Fi audio, video, mobilní techniku, telefony, navigaci, GPS, WiFi), digitální techniku (domácí kino, kamery, fotoaparáty) a „drobný“ hardware (periferie, grafické a zvukové karty, procesory atd.). Zahrnout pod společnou střechu (obrazně i doslova) by měla také dřívější akce jako Game Hall, DVD Hall a další multimediální aktivity. Kandidátem na umístění celé části je nově otevíraný pavilon F, ale ještě nic není jisté. Barevně je tato část laděna do zelena.
  • Invex Classic – je vlastně „to, co zbývá“ po osamostatnění části Business a Home. Tedy tradiční výstavní část s klasickým vnitřním členěním dle oborů. Na prezentačních materiálech bude laděna červeně.

U nové části Invex Home pořadatelé počítají s přímým prodejem koncovým zákazníkům. Něco takového na Invexu již nejméně jednou bylo, ale pouze ve specializovaném pavilonu (Shopping Hall). Nyní by se mělo jednat o prodej přímo u expozic. Materiály BVV to komentují takto:

Megamerket spotřební elektroniky, digitální techniky či počítačového příslušenství a k tomu bohatý doprovodný herní a soutěžní program nabídne prostřednictvím samostatné části nazvané Invex Home Mezinárodní veletrh informačních a komunikačních technologií Invex.

Návštěvníci si v části Home budou moci vybírat z „megamarketově“ široké nabídky produktů, porovnávat a na vlastní kůži zkoušet vlastnosti jednotlivých výrobků. Současně si však budou moci tyto výrobky přímo na místě výhodně zakoupit s využitím případných veletržních slev.

844

Takže to odhaduji na něco mezi Matějskou poutí a vietnamským tržištěm. Důležité bude, že mezi částmi Classic a Home nebudou žádné „ploty“ ani jiné zábrany, tj. vše bude na jedno společné vstupné a bez omezení pohybu (ale snad aspoň s akustickým oddělením). Také to však znamená, že během prvních tří dnů, kdy je Invex vyhrazen pro odbornou veřejnost a média, se ani do části Home nedostane „širší veřejnost“.

Pokud jde o vstupenky a vstupné, to by se v letošní roce nemělo významněji měnit oproti předchozímu ročníku (v odborných dnech stála vstupenka 500 korun, jinak 140 korun). Pokud jde o celkový počet návštěvníků, těch pořadatelé očekávají cca 150.000 (což je zhruba stejně jako v loňském roce, kdy jich bylo 148.018, rok předtím 150.923).

O oddělení části Home a o její samostatné realizaci v jiném termínu, tedy vlastně ve formě jiného veletrhu, prý v BVV neuvažují. Jedním z důvodů jsou i špatné zkušenosti z Německa, kde tamní CeBIT Home neměl úspěch.

Jak dál s doprovodným programem?

Pro mne osobně byl na Invexu v poslední době nejzajímavější právě doprovodný program. Pořadatelé si však po skončení loňského ročníku nechali udělat průzkum mezi „123 nejvýznamnějšími potenciálními i pravidelnými vystavovateli“ a jejich závěr byl poněkud odlišný:

Průzkum ukázal nutnost zpřehlednění doprovodného programu, který by podle názoru vystavovatelů měl opustit dosavadní orientaci na problémy státní správy a věnovat se více otázkám businessu.

Na úterní tiskové konferenci se o úpravách doprovodného programu hovořilo, naznačena byla určitá jeho redukce, ale nic konkrétnějšího nezaznělo. Pouze v tiskové zprávě pořadatelů se objevila tato zmínka:

Content tip EARLY

‚Významné změny zažije mimo jiné i doprovodný program,‘ uvedl manažer veletrhu Invex Tomáš Uherek

Co dále ukázal průzkum?

Již zmiňovaný průzkum, který si nechali pořadatelé udělat, přinesl také následující zjištění:

  • čtyři z pěti vystavovatelů jsou se svou účastí na veletrhu spokojeni a jako svou prioritu udávají odbornost návštěvníků
  • čtyři pětiny vystavovatelů preferují prezentačně-kontraktační charakter Invexu, čtvrtina pak dává přednost veletrhu prodejnímu a zábavnímu
  • respondenti se velkou většinou vyslovili i pro zkrácení doby trvání veletrhu
  • nejčastěji respondenti postrádali „rozdělení pavilonu podle cílových skupin“. Na druhé straně se vystavovatelé přikláněli k „rozdělení pavilonů podle oborů“
  • celkově dali respondenti najevo, že sami nemají jasno o ideálním způsobu členění veletrhu a zaměření jeho pavilonů

Na některá tato zjištění BVV zareagovalo – např. zvýšením počtu odborných dnů či zavedením prodejní části. Stejně tak došlo i na určité rozdělení podle cílových skupin (skrze části Business, Classic a Home). Naopak názor „velké většiny“ na zkrácení veletrhu vyslyšen nebyl (kromě části Business).

Pojedete na letošní Invex?

Autor článku

Autor byl dlouho nezávislým konzultantem a publicistou, od 8.6.2015 je členem Rady ČTÚ. 35 let působil také jako pedagog na MFF UK v Praze.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).