Hlavní navigace

Jaký byl rok 2012 pro digitální kabelovou televizi DVB-C a IPTV?

31. 12. 2012
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

Kabelové televize letos čelily silné konkurenci pozemního digitálního vysílání. Přes DVB-T lze v některých regionech naladit i 20 českých televizních programů.

Kabelovky posilují hlavně v internetu

Nejdřív to byl satelit, kdo začal kabelovým společnostem přebírat diváky a nabízet výrazně víc programů za méně peněz nebo dokonce zadarmo (základní nabídky Skylinku a CS Linku před zavedením servisního poplatku), letos kabelovkám pořádně zatopila pozemní digitální televize. V některých regionech Česka už lze pozemní cestou a zcela zdarma naladit na 20 televizních stanic, což byla ještě nedávno omezená základní nabídka kabelových společností. V mnoha domácnostech tak lidé řešili dilema, zda jim stojí za to platit si kabelovku kvůli několika málo programům navíc, které skutečně sledují.

Kabeláři se tak v nejlepším případě udrželi na svém, počet zákazníků kabelové televize stagnoval nebo mírně klesal. To samé se nedá říct o kabelovém připojení k internetu, které se pro mnoho kabelových operátorů začíná stávat byznysem číslo jedna místo obsahových služeb. Vždyť třeba největší tuzemská kabelová společnost UPC zaznamenává už několik kvartálů po sobě úbytek zákazníků kabelové televize, ale počet domácností připojených k internetu už léta stoupá a nezdá se, že by se na tom mělo do budoucna něco měnit. Je to ovšem dvousečná záležitost: přes internet se zákazníci dostávají k televiznímu obsahu, který by jinak sledovali přes klasickou kabelovou televizi.


Foto: archiv DigiZone.cz

Hlavním byznysem pro kabelovky už není paradoxně kabelová televize, ale poskytování internetového připojení

Lišácky řešené „must carry“ – povinné programy

Výrazný nárůst počtu volně šířených, pozemně vysílajících televizí v Česku (loni jich takto začalo vysílat hned deset, z toho polovina celoplošně) se odrazil i v poněkud odlišném vnímání povinnosti „must carry“, tedy povinně zařazovaných programů do nabídek kabelových společností. Dosud platilo, že všechny kabelovky v dosahu signálu pozemního multiplexu, v němž vysílala volně nějaká nová televize, musely tento program zařadit do své nejnižší programové nabídky a zpřístupnit ho tak všem svým zákazníkům. Jenže zákon už neříká, v jakém vysílacím standardu ho má kabelový operátor šířit.

Konkrétně UPC si například pečlivě vybírá, kterou z nových televizí doplní mezi programy šířenými v kabelovém standardu DVB-C, a diváci ji tedy naladí společně s dalšími stanicemi prostřednictvím kabelového set-top-boxu nebo CA modulu s dekódovací kartou v televizoru s DVB-C tunerem, nebo zda nový program pustí do své sítě v původním pozemním standardu DVB-T, kvůli kterému by divák musel složitě přepínat svůj televizor na jiný zdroj příjmu signálu. Všechny nové pozemně šířené programy nabízí UPC ve standardu DVB-T, a naplňuje tak zákonnou podmínku must carry. Do skutečné kabelové nabídky DVB-C se ale dostanou jen vyvolení.


Foto: Jan Potůček, DigiZone.cz

Fanda od Novy neměl u kabelovek problém, zařadily ho prakticky všechny ihned. Diváci si ho vyžádali.

Pokračuje trend rozšiřování nabídky HDTV

Kabelové společnosti si letos také stále více uvědomovaly, že pokud nechtějí přicházet o zákazníky, musí jim nabídnout něco navíc oproti pozemnímu vysílání nebo satelitu. U většiny z nich jsou tím bonusem programy ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV). Ty se sice objevují ve větší míře i na satelitu, kabelovky ale pečlivě vybírají, co by diváky mohlo opravdu zajímat a snaží se o exkluzivitu. Jihomoravská společnost Self servis tak nabízí už tři desítky HD programů, včetně většiny hlavních českých televizí, byť často v upscalované podobě (tedy přepočítávané z klasického SD rozlišení). Šíří je nejen ve svých sítích, ale zprostředkovává je i dalším operátorům.

Velký boom HD vysílání podnítily letní olympijské hry v Londýně, během nichž Česká televize šířila na všech platformách včetně kabelu dva olympijské kanály ve vysokém rozlišení – ČT 2 HD a ČT 4 HD. Tentokrát v nativní formě. Po ukončení olympiády se sice ČT vrátila k vysílání jediného HD programu, jímž je ČT 1 HD, ale přiměla některé kabelové společnosti, včetně UPC, k vlastní iniciativě a zařazení ČT 2 HD do stálé nabídky. Později přibyl ČT Sport HD, který lze o prosince naladit i pozemní cestou, ovšem jen v Praze. Nativní HD programy přes kabel šíří z velkých českých televizí zatím jen ČT a Nova, ostatní televize spoléhají na upscale.


Foto: archiv DigiZone.cz

HD programy jsou největší konkurenční výhodou kabelové televize. Oproti satelitu jich ale stále nabízí jen zlomek – i když existují výjimky jako Self servis…

Sbližování kabelovek s IPTV, aneb zpětný kanál

Mnohé kabelové společnosti letos začaly rovněž pomýšlet na nabídku interaktivních služeb, především videoték typu Topfun či Voyo. Standard DVB-C ale neumožňuje využívat zpětný kanál, a tak někteří operátoři uvažují o přidání IP vrstvy pro distribuci těchto služeb. Videotéky začínají být čím dál tím populárnější – umožňují divákům vybrat si, co budou v danou chvíli sledovat. Kromě toho zpětný kanál umí nabídnout i televizní archiv pořadů vybraných stanic, v němž si diváci najdou, co zmeškali za poslední týden a mohou si to znovu přehrát. Všechny tyto vymoženosti zatím uměla jen čistá IPTV, nyní je budou zvládat i hybridní sítě DVB-C/IPTV.

Jediným oříškem tohoto technického řešení je kromě investice do upgradu sítě i výměna přijímacích zařízení pro zákazníky, kteří by chtěli zpětný kanál využívat. Už jim nebude stačit klasický kabelový set-top-box nebo televizor s tunerem DVB-C, operátor jim musí zajistit hybridní box DVB-C/IPTV, který je o něco dražší. Hybridizace je ale jediným řešením pro kabelové společnosti, které už mají vybudované rozsáhlé sítě a nechtějí investovat do jejich úplného přebudování na čisté IPTV. Pro zcela nové hráče na trhu pak asi už nemá smysl investovat do budování nových sítí DVB-C, budoucnost má IPTV po optice až do domu, včetně velké nabídky HD a interaktivních služeb.


Foto: archiv DigiZone.cz

Hybridní set-top-box, který zvládá digitální kabelovou televizi DVB-C i IPTV se zpětným kanálem

IPTV stále na chvostu vysílacích platforem

Ačkoli se IPTV přisuzuje velká budoucnost, včetně toho, že časem zcela nahradí dnešní kabelové televize, i letos to byla nejméně využívaná televizní platforma v Česku. Odhaduje se, že IPTV má asi jen pět procent českých domácností oproti více než 20 procentům s kabelovou televizí. Těžko ale říct, nakolik mají tyto průzkumy vypovídající hodnotu, protože laický divák obvykle nedokáže rozlišit kabelovku od IPTV – obojí funguje přes kabelové připojení a je k tomu třeba set-top-box. Možná by stálo za úvahu ve statistikách obě platformy spojit – už z hlediska dosavadních čísel by to bylo hodně zajímavé, protože kabelové formy příjmu televize by rázem dohnaly satelit a spolu dohromady by ohrožovaly DVB-T.

Největší poskytovatel IPTV v Česku, Telefónica, letos zastavil mírný pokles počtu zákazníků svojí O2TV. Ke konci třetího čtvrtletí jich měla 140 tisíc, což je o sedm procent více než před rokem. Firma se letos zbavila živořícího pozemního multiplexu 4 a z televizních služeb se tam může soustředit výhradně na O2TV. Její jedinou nevýhodou zůstává řada zastaralých linek, po kterých se k zákazníkům jen těžké dostane digitální televize a vysokorychlostní internet najednou, nemluvě o větším počtu HD programů v O2TV… Kvalitativně této službě už delší dobu šlapou na paty Netbox, Rio Media nebo Self servis. Všechny jsou omezeny relativně malým dosahem, takže O2TV stále zůstává jedinou IPTV službou s celostátní působností.

MM socky3


Foto: Telefónica

O2TV zůstává nejrozšířenější IPTV službou v Česku. Jako jediná působí celostátně.

UPC rozdělila platby za set-top-box a kabelovou televizi

Výraznou změnu cenové politiky letos předvedla UPC. Rozhodla se oddělit cenu za pronájem kabelového set-top-boxu od ceny za kabelovou televizi. Už dříve takto oddělila pronájem modemů a připojení k vysokorychlostnímu internetu. Celková cena služeb se v podstatě nezměnila. Rozdělení plateb tak dává jediný smysl ve snaze UPC ušetřit náklady na chystané povinné odvody do Státního fondu na podporu kinematografie. Podle zákona, který prošel i přes prezidentské veto Parlamentem a bude platit od 1. ledna 2013, mají kabelové společnosti odvádět do filmového fondu jedno procento z ročního obratu za poskytování služeb kabelové televize.

Oddělením pronájmu set-top-boxu a platby za službu si tak UPC snižuje celkovou roční částku, z níž se bude ono jedno procento vypočítávat. Některým zákazníkům se ale nová cenová politika UPC nelíbí a sdružení dTest dokonce hledá klienta této společnosti, který by se byl ochoten kvůli platbě za pronájem set-top-boxu soudit. Všechny kabelové společnosti bez rozdílu pak koncem roku postihla zpráva o vyšší DPH, kvůli níž zmiňovaná UPC oznámila plošné zdražení všech svých služeb. Střední a malé kabelové společnosti ale většinou vyšší daň do koncové ceny pro zákazníky nepromítnou, protože se obávají, aby o ně nepřišly.

Kdy podle vás dojde k "překlopení" trhu s kabelovou televizí na "čisté" IPTV?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.