Hlavní navigace

Jaký program multiplexu B by divákům nejvíc chyběl? Prima.

14. 11. 2006
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 322915
14. 11. 2006

Pokud v Praze přestane vysílat přechodný digitální multiplex B, televizním divákům bude nejvíc chybět digitální vysílání televize Prima. Vyplývá to z ankety serveru DigiZone.cz, jíž se zúčastnilo 438 čtenářů. Primu by v metropolitní programové nabídce DVB-T postrádalo 72 procent respondentů. Dalším 19 procentům by nejvíce chyběla hudební televize Óčko a čtyřem procentům křesťanská televize Noe.

Pouhá dvě procenta čtenářů uvádějí jako nejoblíbenější program multiplexu B parlamentní kanál 24cz a slovenskou zpravodajskou televizi TA 3. Nejméně respondentů (jedno procento) by postrádalo digitální vysílání nabídkové televize Top TV.

Licence pro obsah multiplexu B v Praze vyprší 31. prosince. Provozovatel sítě, společnost Czech Digital Group (CDG), sice požádal Radu pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) o její prodloužení na rok 2007, podle předsedy RRTV Václava Žáka ale nelze této žádosti podle současného vysílacího zákona vyhovět. Novela zákona z letošního roku nesrovnatelně přesněji než dříve oddělila RRTV od licencování sítí. Proto není možné, aby Rada prodloužila stav z předchozích let, řekl Žák serveru DigiZone.cz.

WT100

CDG však podle Žáka může na základě licence od Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) vysílat jakýkoli program s oprávněním pro terestrické vysílání (analogové i digitální). Multiplex B tedy může vysílat Primu. Je totiž nepochybné, že v současné době Prima v této síti vysílá jak pod experimentální licencí, tak pod svou vlastní, upřesnil Žák. Možnost zařadit do multiplexu kterýkoli terestricky šířený program se týká pouze celoplošných stanic. Lokální a regionální provozovatelé by museli žádat RRTV o změnu územního rozsahu vysílání.

Takže Top TV, která nyní vysílá v Praze analogově, by musela žádat o povolení, Prima nikoliv, dodal Žák. Totéž by se týkalo i tří rozhlasových stanic v multiplexu B: Evropy 2, Rádia Proglas a Classic FM.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).