Hlavní navigace

Jan Kraus: ČT by neměla vyrábět pořady, ale nakupovat je a vysílat

18. 6. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
18. 6. 2008

Podle herce a moderátora Jana Krause, předsedy Filmového a televizního svazu (FITES), by Česká televize měla radikálně snížit objem vlastní výroby a většinu pořadů nakupovat od soukromých producentů. Kraus to řekl na dnešním semináři „Televize veřejné služby v digitální éře“. ČT si dnes monopolně zajišťuje vysílání i výrobu pořadů, prohlásil Kraus.

Výroba, organizace a zajištění této výroby, je hlavním úkolem ČT a televize je jím zahlcena. Obsah a diskuse o tom, co se vysílá, se dostává stranou, kritizoval Kraus programové oddělení ČT. Jakousi modlou je stal vyrovnaný rozpočet, jako by ČT byla výrobní firmou. Výroba se stala jakýmsi kolosem. Všimněte si, že i práce rad se zaměřila na výrobu obsahu, protože to je teď ústřední téma, dodal.

Podle Krause veřejnoprávní televize nedokáže zajistit zákonem stanovenou pluralitu názorů. V každé oblasti programu dominuje nějaký vedoucí redakce, posteskl si. Ten má podle Krause příliš velké slovo při výběru, jaký námět bude ČT realizovat a který ne. V českém prostředí těžko najdete firmu, kde by o tak velkém rozpočtu rozhodovala tak úzká skupinka lidí. FITES hledá způsob, jak to změnit, aby se zlepšilo naplňování poslání ČT, řekl Kraus v narážce na pětimiliardový roční rozpočet ČT.

FITES navrhuje, aby televize vypisovala dramaturgické soutěže s obecným zadáním oblasti námětu a orientačními náklady. Definitivní výběr by prováděla jakási programová rada, ve které by seděli zástupci profesních organizací. Ke každému typu pořady by byla samostatná komise, mohli by v ní být i zástupci ČT, přiblížil Kraus. Funkční období rady by bylo krátké, aby členství nikdo nemohl zneužít. Neplatilo by to pro zpravodajství, publicistiku a servisní pořady, dodal Kraus.

KL22 hlasovani

Zatímco v současné době zaplní externě dodávané pořady asi 25 procent vysílacího času ČT, do budoucna by to podle Krause mohla být většina. Francie musí ze zákona vysílat 40 procent produkce externích firem. Nedivme se, že u nás je externích producentů málo, když nemají komu dodávat pořady, řekl šéf FITES v narážce na prohlášení generálního ředitele soukromé zpravodajské televize Z1 Martina Mrnky, že externích dodavatelů televizního obsahu je v Česku nedostatek.

Řada lidí si představuje tuto instituci tak, že by je měla živit. ČT by se mohla zbavit diskusí a polemik, nakolik je dosavadní výběr námětů transparentní. Je legitimní, když je koncesionářský poplatek jistou formou daně, aby o jeho využití rozhodovalo větší množství lidí, uzavřel Kraus.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.