Hlavní navigace

Jan Pichl (Alquist): Vtipy nepochopí komunikační roboti ještě hodně dlouho

16. 10. 2020
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Jiří Ryszawy (ČVUT)
Vědec a doktorand ČVUT Jan Pichl vede tým studentů, který už třikrát uspěl s komunikačním botem Alquist v mezinárodní soutěži Alexa Prize pořádané americkou společností Amazon.

Na začátku bylo testování, jestli dokáží naprogramovat chatovacího bota, který bude odpovídat na jednoduché otázky. Od relativně jednoduchého úkolu se tým studentů Českého vysokého učení technického v Praze (členové týmu jsou na hlavní fotografii k textu, Jan Pichl je druhý napravo, pozn. red.) postupně přesunul k mnohem robustnějšímu botovi, který dokáže na libovolné téma komunikovat i několik minut.

Díky tomu Alquist, jak studentský tým robota pojmenoval, letos už potřetí bodoval v soutěži Alexa Prize. Dvakrát byl na druhém místě, letos skončil na třetím místě. Tým tak s Alquistem uspěl ve všech ročnících, do kterých se přihlásil. Na botovi přitom studenti pracují jen čtyři roky.

Celý podcast si můžete poslechnout zde:

„Asistenti typu Siri nebo Google Asistent jsou teď na tom lépe než před relativně krátkou dobou. Ale stále se dá říct, že postrádají schopnost vést delší konverzaci. Dokáží plnit jednoduché úkoly, že vám třeba odpoví na otázku, jaké bude počasí, nebo pustí písničku, ale pak konverzace končí,“ popisuje v podcastu pro server Lupa.cz Jan Pichl, čím se Alquist liší od asistentů, které máme téměř každý v mobilním telefonu.

„Alquist je postavený na tom, aby vyhodnocoval promluvy uživatele, které padly v předchozím dialogu, a nějakým způsobem na ně reagoval a pracoval s kontextem,“ dodává.

Pichlův tým dokázal Alquista připravit tak, že s porotci v soutěži dokázal komunikovat až devět minut (v soutěži je několik kol a každé z nich se boduje). Na dvacet minut, což je hranice nastavená v Alexa Prize, se nedostal zatím nikdo. Hlavní cena ve výši jednoho milionu dolarů tak zatím nebyla nikomu udělena.

„Je to hodně ambiciozní. Vezměte to tak, že byste si měl dvacet minut povídat s člověkem, kterého zcela náhodou potkáte třeba na zastávce. Tam taky většinou nevydržíte tak dlouho,“ doplňuje Pichl.

V podcastu mluví například i o tom, co je nyní pro tvůrce chatovacích botů nejsložitější. Zmiňuje například neschopnost podobných systémů pochopit vtipy. Popisuje i oblasti, ve kterých se podle něj chatovací boti v budoucnu nejvíc uplatní. A vysvětluje i to, z jaké knihy českého spisovatele pochází jméno Alquist.

Na Lupě jsme v květnu publikovali i přednášku Jana Šedivého, vedoucího Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky, který je supervizorem studentského týmu pracujícím na projektu Alquist (na hlavním snímku je první napravo, pozn. red.). Přednáška zazněla na konferenci Umělá inteligence 2020, kterou pořádá společnost Internet Info, vydavatel serveru Lupa.

Na přednášku se můžete podívat zde:

Cloud23

V podcastu portálu Lupa.cz zpovídáme zástupce české e-commerce, IT scény, mediálních domů i osobnosti z dalších souvisejících oborů. Naposledy jsme mluvili třeba s Martinem Kasou, spolumajitelem e-shopu Pilulka.cz.

Autor článku

Autor je od ledna 2018 ředitelem médií vydavatelství Internet Info. Předtím 6 let vedl zpravodajskou sekci portálu iDNES.cz, ještě předtím byl několik let reportérem celostátní redakce MF DNES. Občas si rád něco napíše.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).