Hlavní navigace

Vítězslav Jandák: Vypnutí analogu v roce 2010 se nedá stihnout

14. 10. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 322915
14. 10. 2007

Česká republika nemůže stihnout vypnutí zemského analogového televizního vysílání do 10. října 2010, jak navrhla vláda ve své verzi diginovely. V nedělních Otázkách Václava Moravce na ČT 24 to řekl předseda stálé sněmovní komise pro sdělovací prostředky Vítězslav Jandák (ČSSD). Nedá se stihnout rok 2010 jako termín vypnutí analogového vysílání. Říká to i pan Hanuš, vedoucí digitalizace České televize, prohlásil Jandák.

Ministr kultury Václav Jehlička (KDU-ČSL) je jiného názoru. V diskusi prohlásil, že operátoři stihnou vybudovat celoplošné digitální sítě do 10. října 2010. Stejného názoru je národní koordinátor digitalizace Zdeněk Duspiva: Myslím, že to je reálné, ale operátoři musí mít dostatek obsahu, aby měli co vysílat. Je nutné, aby souběh analogu a digitálu byl co nejkratší.

ICTZ23

Na skutečnost, že vypnutí analogového vysílání v roce 2010 není technicky možné, upozornil před schvalováním diginovely v Poslanecké sněmovněMartin Roztočil, ředitel úseku vysílacích služeb Radiokomunikací. Společnost proto podala pozměňovací návrh, aby zákon posunul termín vypnutí analogu na konec roku 2012 nebo 2014. Po kritice poslanců ale Radiokomunikace od tohoto návrhu ustoupily. Roztočil minulý týden na pražské konferenci Tel.con spektrum prohlásil, že Radiokomunikace jsou připraveny spustit svoji digitální síť do 10. října 2010.

Záleží ale na způsobu, jakým se bude zemské digitální vysílání rozšiřovat po celé republice. Zda budou nejprve spouštěny primární vysílače v jednotlivých oblastech a po pokrytí celého území sekundární síť opakovačů, nebo se sekundární síť bude spouštět rovnou po spuštění primárního vysílače v každé oblasti, dodal Roztočil.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.