Hlavní navigace

Janeček opět využil deník Právo: „rozhovorem“ reaguje na dopis umělců

10. 12. 2010
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
10. 12. 2010

Dopis politikům, aby se urychleně začali zabývat situací v České televizi, podepsali podle generálního ředitele ČT Jiřího Janečka umělci, kteří jsou finančně závislí na zakázkách od veřejnoprávní televize. Život scenáristů, dokumentaristů, režisérů a mnoha dalších tvůrčích profesí skutečně není jednoduchý a bez ČT nemají v mnoha případech šanci se uplatnit, prohlásil Janeček v rozhovoru pro dnešní vydání deníku Právo.

K TÉMATU: Jiří Janeček chce zveřejňovat honoráře umělců a náklady na pořady ČT

Tento list využívá šéf ČT pro ventilaci problémů spojovaných s jeho funkcí, letos jde již o čtvrtý rozhovor pro tyto noviny – pokaždé na téma, které rezonovalo v médiích v souvislosti s Janečkem. Spojující linkou je frustrace z vývoje mediální sféry, a jak to tak bývá, když se najde viník, tak se frustrace zmírní. Vytváří to naději, až se odstraní ten „zkorumpovaný“ Janeček a „nekvalifikovaný“ management, nastane idyla. Budeme moci nosit do ČT své scénáře, dokumenty, původní dramatiku, popisuje Janeček v Právu.

ČTĚTE TAKÉ: Premiér Nečas slíbil umělcům, že se bude zabývat situací v České televizi

ČT by pak podle Janečka nakoupila od umělců všechny jejich pořady, čímž by „podpořila českou kulturu a plnila svou veřejnoprávní roli“, ale především uspokojila finanční nároky signatářů dopisu předsedům pěti parlamentních stran. Původní tvorba na lokální úrovni je ale podle Janečka příliš drahá a nevyužitelní jinde než na našem trhu. Myslím, že je evidentní, že pokud pořad nakoupím, pak kromě financí z pohledu producenta již nepotřebuji nic. Nehledám autory, náměty. Neřeším realizaci. Nepotřebuji složitou techniku, nepotřebuji produkční štáby, dramaturgy, vysvětluje Janeček, podle něhož tuto cestu stále častěji volí veřejnoprávní televize v celé Evropě.

KOMENTÁŘ: Umělci a jejich zvací dopis do České televize. Přijde politická invaze?

Specificky česká původní tvorba bude pod stále sílícím, zejména ekonomickým tlakem. Ten existenční tlak tvůrci oprávněně cítí. To můžu pochopit. Co už nemůžu pochopit, že tak zkušení lidé vůbec nechápou, kam vývoj díky digitalizaci a následné liberalizaci televizního trhu směřuje, hájí pozici ČT Janeček. Digitalizace podle něj vede k silným tlakům komerčních televizí na politiky, aby omezili veřejnoprávní média. Myslím, že se velmi rychle objeví snaha odstranit z ČT vše divácky atraktivní a udělat z ní zcela marginální mediální subjekt, dodal.

MM_SS3

BLOG: Zveřejnili jste mi plat, já zveřejním váš

Janeček tak nepřímo reagoval na slova premiéra Petra Nečase z letošního července, že programy ČT 1 a ČT 4 nejsou veřejnoprávní, ale čistě komerční, skryté pod hávem veřejnoprávnosti s finančním příspěvkem od koncesionářů. Musíme šetřit a držet si rezervy. Když bude vyřešeno trvalé financování ČT, nebudeme to muset dělat a můžeme původní tvorbu podpořit víc, ale v tomto směru světlo na konci tunelu nevidím, narazil Janeček na fakt, že se ČT již delší dobu nezvyšovaly koncesionářské poplatky, zatímco provozní náklady neustále stoupají.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.