Hlavní navigace

Japonci kupují výrobce ARM čipů. Za 32 miliard dolarů

Jan Beránek

Očekává se, že akcionáři britské firmy neodejdou s prázdnou. Pro japonskou společnost je to investice do budoucnosti.

Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Každý týden jeden velký prodej. Zatímco před pár dny ohlašoval Avast nákup AVG, teď japonská Softbank kupuje britský ARM Holdings. Očekává se, že stejně jako v případě AVG akcionáři prodej schválí – Japonci totiž nabízí o 43 procent vyšší cenu, než kterou hlásí burzovní terminály. Informuje o tom server BBC

Šestadvacetiletá firma z Cambridge zaměstnává dnes kolem tří tisíc lidí a její procesory používá ve svých smartphonech většina výrobců mobilních telefonů, a to včetně Samsungu nebo Applu.

Akvizice je zajímavá pro obě strany. Aspoň na první pohled. Britové to berou jako důkaz toho, že ani po Brexitu nepřijdou o zahraniční partnery. Japonci zase získávají silnou kartu do hry o pozice ve světě tzv. Internetu věcí. 

NMI20

ARM v Cambridge zůstává a v následujících pěti letech chtělo zdvojnásobit počet svých zaměstnanců. Japonci nechtějí nic výrazně měnit. 

Asijská společnost je v nakupovacím laufu – už dříve koupila japonskou pobočku Vodafonu a amerického Sprintu. Peníze má. Podle agentury Reuters si během posledních pár měsíců bankovní dům přeskládal portfolio a prodal za 19 miliard své akcie v čínské Alibabě.