Hlavní navigace

Japonci sepisují petici proti Street View od Googlu

22. 12. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Street View je z uživatelského hlediska sice zajímavou funkcí Google Maps, ovšem je také velmi kontroverzní záležitostí. Další zemí, kde naráží na odpor, je Japonsko. Skupina složená z právníků, novinářů a profesorů tvrdí, že virtuální procházky ve Street View jsou velmi násilným vstupem do soukromí obyvatelstva a sepisuje petici za zrušení této služby. Google již dříve těm, kteří mají obavy o své soukromí, vzkázal, že rozmaže obličeje lidí na fotografiích a na požádání vybrané obrázky z…

Street View je z uživatelského hlediska sice zajímavou funkcí Google Maps, ovšem je také velmi kontroverzní záležitostí. Další zemí, kde naráží na odpor, je Japonsko. Skupina složená z právníků, novinářů a profesorů tvrdí, že virtuální procházky ve Street View jsou velmi násilným vstupem do soukromí obyvatelstva a sepisuje petici za zrušení této služby. Google již dříve těm, kteří mají obavy o své soukromí, vzkázal, že rozmaže obličeje lidí na fotografiích a na požádání vybrané obrázky z databáze zcela odstraní. (The Inquirer)

Mapové služby Googlu čelí dlouhodobé kritice kvůli detailnosti a snadné dostupnosti informací, které poskytují. Někteří politici se Googlu snažili obrazně omlátit o hlavu i skutečnost, že při nedávných teroristických útocích v Indii teroristé využili služby Google Earth pro plánování svého krvavého řádění. Faktem nicméně je, že rovněž využili i GPS a místo Google Earth mohli klidně použít papírovou mapu. Navíc lze argumentovat, že Street View nezasahuje do soukromí o nic víc než turista projíždějící po veřejné komunikaci. Rozdílem je snad jedině globální a masová dostupnost snímků. A jaký je váš názor?

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).