Hlavní navigace

Jára Cimrman ovládá sociální sítě

24. 9. 2008
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

 Autor: 29
Mnohým uživatelům se to nelíbí, ale na Facebooku a LinkedIn se objevila fiktivní postava Járy Cimrmana. Získává si mnoho příznivců. Podle všeho stojí za profily různí lidé, ten z LinkedIn je aktivní a komunikativní, ten z Facebooku pouze přijímá nabídky přátelství.

Postava Járy Cimrmana (heslo ve Wikipedii) je fiktivní, což ovšem nebrání tomu, aby uživatelé sociálních sítí nezakládali profily pod tímto jménem. Na Facebooku je profil Járy Cimrmana již poměrně dlouhou dobu a i já jsem požádal o přátelství s kladným výsledkem. Nyní si pravděpodobně další uživatel založil profil na profesní sociální síti LinkedIn.

Cimrman Facebook

Na profil na LinkedIn upozornil redakci Petr Ferschmann v době, kdy jsem byl již pozván mezi přátele tohoto „Járy Cimrmana“. Před pár dny vznikl nový profil fiktivní osoby. Martin Hassmann se domnívá, že za ním stojí člověk z personální agentury, případně headhunter. Soudí tak podle prvních přidaných do profilu, jde hlavně o programátory.

Cimrman LinkedIn

Jára Cimrman z LinkedIn odpověděl na mé dotazy takřka okamžitě, záznam naší konverzace čtěte níže (jde o přesný přepis komunikace pomocí zpráv na síti LinkedIn).

On 9/17/08 6:19 AM, Jan Handl wrote:

--------------------
Asi mi nepovíte, kdo za tímto profilem stojí, co? Alespoň nějaká nápověda? Budu psát o působení Járy Cimrmana na Facebooku a LinkedIN. Předem díky za jakékoliv informace :-)
Zdraví
Honza Handl

On 9/17/08 10:04 AM, Jára Cimrman wrote:

--------------------
Samozřejmě že povím. Stojím za ním já, Jára Cimrman. Počítačové sociální sítě je myšlenka, která mě napadla už předtím, než jsem vymyslel počítač. Praktickou realizaci už jsem měl skoro hotovou, ale LinkedIn a Facebook mě předběhli. Tenkrát jsem si řekl, že se k nim za trest nepřihlásím, ale jak vidíte, nakonec jsem neodolal – v sobotu 13.9.2008 pozdě večer, unavený vynalézáním perpetua mobile, jsem se snížil k přihlášení i do té zatracené LinkedIn…
Trošku mě ale mrzí, že někteří pozvaní, se kterými se zaručeně znám, na mou pozvánku odpověděli, že mě neznají. Je toto vůbec možné? Jsem si jistý, že to udělali omylem, možná rozrušením, že mě po takové době opět potkávají, ale jak z této situace ven? Toto by měli v LinkedIn vyřešit trošku lépe. Bylo jich jen několik, ale i to málo způsobilo, že mi v LinkedIn dočasně zablokovali pozvánky bez udání e-mailu. Následná korespondence s nimi však problém vyřešila – a ani se mi při tom neomluvili, že sebrali můj vynález!
Zdravím,
Jára Cimrman

On 9/18/08 1:26 AM, Jan Handl wrote:

--------------------
Také zdravím a přeji hezký den. Zdá se, že nevíte o tom, že profil Járy Cimrmana je už na Facebooku nějaký ten pátek. To asi nebude Vaše práce, že?
Zdraví
Honza Handl

On 9/18/08 2:03 AM, Jára Cimrman wrote:

--------------------
Ale vím o tom, jenže k mému pravému profilu se přidali další napodobitelé. Představte si, kdyby si na Facebooku nebo na Linkedin někdo vytvořil profil se jménem Jan Handl a pokoušel se Vás napodobit. Co byste dělal?
Zdravím,
Jára Cimrman

On 9/18/08 2:12 AM, Jan Handl wrote:

--------------------
To bych asi napsal na podporu, že jde o falešný profil a pokud by ho administrátoři smazali, zadal bych si tam svůj vlastní. Zkoušel jste to? Takže vy jste skutečný Jára Cimrman a sídlíte na LinkedIn, a na Facebooku je Váš napodobitel?
Zdraví
Honza Handl

On 9/18/08 2:21 AM, Jára Cimrman wrote:

--------------------
Víte, stejně jako plno mých spisů, her, vynálezů atd. deklarovali za své jiní, a mně to nakonec tolik nevadí, tak podobně mi tolik nevadí falešné profily na síti. První zjištění mě sice trošku zamrzí, ale teď bych se přece jen raději věnoval perpetuu mobile.
Koneckonců – jak administrátoři zjistí, který profil je falešný a který pravý? Navíc já s nimi nerad jednám, stejně mi ten Facebook přebrali.
Zdraví,
Jára Cimrman

On 9/18/08 2:23 AM, Jan Handl wrote:

-------------------- Rozumím, takže trváte na tom, že jste Jára Cimrman. A kolik je Vám vůbec let? A jak ve svém jistě pokročilém věku zvládáte ovládání počítače? Vidíte vůbec na monitor?
Zdraví
Honza Handl

On 9/18/08 2:35 AM, Jára Cimrman wrote:

-------------------- Ovládání počítače pro mě nebyl problém ani před 50 lety, a když chci, tak na monitor vidím velmi dobře. Ale na psaní zpráv v Linkedin monitor není třeba – tento vynález si ale zatím s dovolením nechám pro sebe, ještě to není úplně dokonalé.
Zdraví,
Jára Cimrman

On 9/18/08 3:04 AM, Jan Handl wrote:

-------------------- Fajn, díky za „rozhovor“, s Vaším dovolení ho zveřejním jakou součást článku na Lupě. Přeji Vám hodně nápadů.
Zdraví
Honza Handl

On 9/18/08 3:15 AM, Jára Cimrman wrote:

--------------------
Rádo se stalo, lupu mám schovanou od svého průzkumu populace býložravých brouků v Nauru, zkusím se na ní tedy podívat. Přiznávám, že psát články na lupu mě doopravdy nenapadlo.
Zdraví,
Jára Cimrman

V pátrání po skutečném autorovi (nebo autorech) profilů se díky rozhovoru s Járou Cimrmanem sídlícím na LinkedIn nepodařilo pokročit (a ani se to nedalo očekávat), ovšem něco jsem se přece jen dozvěděl. Facebook a LinkedIn asi obhospodařují dva různí „Járové Cimrmanové“. Ten z Facebooku na mou žádost do uzávěrky článku nereagoval.

Co si o Járovi Cimrmanovi na sociálních sítích myslí čeští uživatelé? David Antoš se domnívá, že za profily stojí profesor Fiedler z Vídně, velký znalec Cimrmanova díla. Dušan Šimonovič na hromadný dotaz, zda neví, kdo je za profily na sociálních sítích, odpověděl: To by mě také zajímalo – na LinkedIn jsem ho reportoval v nějakém supportu. Virtuální všeuměl tam nemá co dělat.

Cimrman zprávy

Mnozí si myslí, že na sociálních sítích vystupuje skutečný Jára Cimrman, důkazy ovšem samozřejmě chybí. Kolik by mu muselo být let? Podařilo se mu vynalézt elixír na dlouhověkost?

Také Daniel Dočekal z podobných akcí recesistů radost nemá: Nevím, kdo za profily stojí, ale Friend request skončil v koši a vtipného mi na těchto profilech nepřipadá vůbec nic. Radek Bednařík za celou akcí nevidí nic divného: Jeví se mi to tak, jako že si jenom někdo bloknul zajímavé jméno na Facebooku. Může být dobrá investice, když je to zdarma. Petr Olmer prohlásil, že za profily Járy Cimrmana stojí Patrick Zandl, který podle jeho mínění stojí za vším.

Zdá se, že většina českých uživatelů není nadšena hlavně z působení Járy Cimrmana na LinkedIn. Přece jen, jedná se o profesní síť, a tam by měla jít legrace a falešné profily stranou. I já s tímto názorem souhlasím.

Jára Cimrman na Facebooku vystupuje úplně jinak. Nekomunikuje (kromě toho, že se občas pochlubí tím, že bádá), nikoho nevyzývá k přátelství, prostě existuje. Přesto má stovky příznivců, kteří si ho nějakým způsobem našli. Podle toho, jaké má oblíbené produkty, by se mohlo jednat o vysokoškolského studenta, kterých se na Facebooku pohybují tisíce. Je dost pravděpodobné, že uživatel Facebooku, vydávající se za Járu Cimrmana, dostal prostě nápad a zrealizoval ho, jelikož to neudělal někdo předtím.

To profil na LinkedIn možná přinese nějaké překvapení. Jde o aktivity personálního poradce, který hledá pro svého klienta zaměstnance? Nebo jde o vtipného programátora, který jako první pozval své známé z oboru? Každopádně půjde o člověka z IT oblasti, ať už půjde o recruitment, nebo recesi.

Každopádně by Jára Cimrman měl ze sociálních sítí zmizet. Z LinkedIn určitě (motat legraci do profesních profilů se nejen mně moc nezdá), na Facebooku by se z Járy Cimrmana mohla stát „osobnost“ nebo „produkt“. Jistě, namítnete, že na sociálních sítí je falešných profilů spousta. Je to samozřejmě pravda, ale s jakými falešnými profily je třeba bojovat? S těmi, o kterých víme stoprocentně, že skutečně falešné jsou…

ebf - tip do článku - debata

Falešné profily nejsou jediným problémem, se kterým se Facebook potýká. Podle Wikipedie vyplývají problémy z velké koncentrace citlivých osobních dat a díky spoustě aplikací, které k nim mají přístup. Aplikace může napsat kdokoli a poté data použít ke svým účelům. Alarmující je například možnost zadání hesla od vašeho freemailu pro rychlé zjištění přátel na Facebooku. Facebook byl zakázán v některých pracovištích a školách pro sdílení nevhodného obsahu. Facebook je blokován například v Sýrii, údajně z důvodu pomlouvání vládních autorit přes Facebook. Poslední dobou prošla i českými médii zpráva, že Facebook umožnil pomocí aplikace Beacon ostatním přátelům zjistit, co daný uživatel nakupuje na Internetu. Uživatelé pak třeba nechtěně zjistili, co jim jejich kamarád koupil k Vánocům. Existence falešných profilů je tak stará jako sociální sítě samy. U Járy Cimrmana je zcela jasné, že jeho profil je falešný, jiné případy tak jednoznačné nejsou. Problematice falešného profilu na sociální síti se částečně věnuje i článek „Jak zůstat na sociální síti v bezpečí“ ze serveru Teachtoday.

Pojem falešný či podvodný profil označuje takový profil vytvořený na sociální síti uživatelem, který se chce vydávat za někoho jiného. V mnoha případech je vytvoření takového profilu míněno trochu jako legrace, autor však nebere v potaz možné následky. V jiných případech ale může být falešný či podvodný profil vytvořen se záměrem způsobit jiné osobě úhonu nebo ji rozrušit. Součástí profilu mohou být i fotografie dotyčné osoby.

Ukázkový příklad toho, jak může někomu značně zkomplikovat život falešný profil na sociální síti, je sepsán ve článku Zničili mi život online! Co se může stát? ze serveru MAGAZÍN.cz. Britka díky lživému a falešnému profilu na Facebooku přišla ke špatné pověsti. V českém prostředí žádný výrazný případ zneužití falešné identity na Facebooku či LinkedIn nevyčnívá, nicméně „případ Jára Cimrman“ může být prvním, který veřejnost upozorní na problematiku falešných profilů.

Kontaktovali jste už online některého z údajných Cimrmanů?

Autor článku

Autor je kromě jiného publicista, více informací najdete na LinkedIn. Na stránkách iNazor.net odkazuje na své články pro Lupu a další média. Ze všech vymožeností moderní doby má nejraději Twitter, zajímá ho historie a píše HistorieBlog.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).