Hlavní navigace

Jarní slevy televizorů aneb neopakovatelné nabídky z minulé sezóny

18. 5. 2015
Doba čtení: 8 minut

Sdílet

 Autor: Panasonic
Vaše dotazy se množí jako houby po dešti. „Mám koupit loňský model nebo raději letošní?“ „Mám ještě počkat?“ „Kolik ještě zbývá času pro výprodeje?“

Tyto a další otázky přistávají na jaře, tedy v době doprodejů loňských modelů, v redakčních schránkách i mé soukromé pravidelně. Letos jich bylo (a stále je) možná v souvislosti s razantním přechodem na Ultra HD a hokejovým šampionátem v Česku více než obvykle. Pokusíme se je tedy zodpovědět na jednom místě, čímž pochopitelně nechceme říci, že individuálně nezodpovíme další. To děláme neustále.

Poslední cenový přehled jste mohli najít v článku Začaly povánoční slevy. Jak moc klesly ceny televizorů?

V něm byla mapována nabídka kolem konce roku, a to v několika velkých českých obchodních sítích. Nyní se – v podobném stylu – podíváme na jarní výprodeje kolekce 2014/15.

V tabulkách najdete výpis povětšinou deseti nejprodávanějších modelů v daném obchodě podle zveřejněného pořadí. Výjimku představuje Mall.cz, kde je to poněkud složitější, takže jich je méně.

Vše opět okořeníme tipy z DigiZone.cz, tedy modely, které jsme vyzkoušeli a můžeme doporučit.

Někdy se totiž pohled na televizor může – s poklesem jeho ceny – razantně změnit. Jako příklad si můžeme vzít poslední recenzovaný Philips (32PHT4100). Je dobrý, ale nikoli za dané peníze. V okamžiku, kdy cena poklesne k sedmi tisícům, bude podstatně zajímavější. To je ale novinka roku 2015, takže nás to čeká někdy později.

Philips 55PFS8209 s operačním systémem Android 4.2 se povedl nejen designově, ale i funkčně a obrazově (odkaz na recenzi na konci článku)!
Autor: Philips

Philips 55PFS8209 s operačním systémem Android 4.2 se povedl nejen designově, ale i funkčně a obrazově (odkaz na recenzi na konci článku).

Nabídka 2014 versus novinky 2015

Jak vidíte i z našich článků, televizní novinky pro rok 2015 nabíhají pomalu a itinerář každé firmy zahrnuje řadu měsíců a někdy sahá až do podzimu, což typicky platí pro nejvyšší modely značek, letos zejména LG a jejich OLED a Philips (TP Vision).

Mezi uváděnými nejprodávanějšími modely se ovšem zdají být pouze ty z kolekce 2014/15. To je v této době zcela obvyklé.

Rozhodnutí, zda sáhnout po nejnovějším modelu pro letošní rok nebo po někdy výrazně levnějším výrobku ze sezóny 2014/15, je v tomto období klíčové a je pochopitelně čistě na vás.

K tomuto obvyklému kritériu letos přistupuje ale i jedno prakticky zcela nové. Poprvé jsou totiž – u drtivé většiny masových značek – televizory vybaveny linuxovými operačními systémy. Pouze LG uvádí svůj WebOS v druhé generaci, tj. jako WebOS 2.0.

Ostatní značky, tj. Panasonic (Firefox OS), Philips (Android), Samsung (Tizen) a Sony (Android) přicházejí s prvními generacemi systémů, resp. v případě Androidu s nimi přichází Google a jmenuje se Android TV.

Na rozhraní stojí Philips (TP Vision), který už koncem minulého roku uvedl televizory s Android 4.2 (viz foto jednoho z nich výše), který se ovšem jako systém 1. generace pro TV brát nedá. Nebyl pro ně totiž vůbec určen.

Pro vás to znamená jedno: musíte se nejen rozhodnout, zda půjdete do modelu 2014 nebo 2015, ale zároveň ještě zvolit, zda v případě 2015 sáhnete po TV s moderním operačním systémem nabízejícím větší možnosti, nebo zůstanete u předchozích platforem. Ty jsou už na druhou stranu vyzrálé, chodí často velice svižně a k dispozici je pro ně celá řada aplikací.

Těmito dvěma kritérii je v této době nutné výběr televizoru začít. Pokud se rozhodnete, že sáhnete po modelech z loňské kolekce, pak je tento článek určen právě pro vás.

Pokud nikoli, dívejte se na DigiZone.cz po recenzích, které se už věnují nejnovějším televizorům.

Ke stažení: Alza Top 10 TV, jaro 2015 – tabulka

Alza.cz: jak si vede „Top 10“

Trojici nejprodávanějších přístrojů představovaly za prvé Thomson 32HZ3223 (81 cm, HD Ready, DVB-T/C, 5990 Kč) a za druhé Panasonic TX-47AS650E (119 cm, DVB-T/C/T2, 14 989 Kč, testován TX-42AS650E).

Jako třetí se umístil Samsung UE40H6200 (102 cm, DVB-T/C/T2, 11 111 Kč).

Celkově vzato jsou v přehledu deseti nejprodávanějších televizorů především malé úhlopříčky do 42 palců, tj. 107 cm. Jen dva přístroje jsou větší a žádný padesát a více palců.

Co do ceny je nejdražším televizorem Panasonic TX-47AS650E za asi 15 000 Kč, většina je ale maximálně kolem deseti tisíc korun.

Oproti vánočnímu přehledu je to nejen značný pokles průměrné ceny, ale také úhlopříček. To ovšem není žádné překvapení a je to vidět i u dalších prodejců.

Ke stažení: Datart Top 10 TV, jaro 2015 – tabulka

Datart.cz: jak si vede „Top 10“

Mezi tři nejprodávanější televizory patří Samsung UE32EH4003 (81 cm, HD Ready, DVB-T/C, 5989 Kč), LG 42LB5500 (107 cm, DVB-T/C/T2, 8489 Kč) a Samsung UE32H5500 s opět 81 cm, DVB-T/C, 8290 Kč).

U Datartu jsou mezi deseti nejprodávanějšími televizory především úhlopříčky 40 a 42 palců, tj. 102 a 107 cm.

Největším a zároveň nejdražším televizorem je pak LG 47LB678V (119 cm, DVB-T/C/S/S2, 18 990 Kč), což už je ale přístroj s unixovým operačním systémem WebOS a IPS obrazovkou.

Ke stažení: Mall Top 10 TV, jaro 2015 – tabulka

Mall.cz: jak si vede „Top 10“

Tento obchod má „Top 10“ udělán trochu zvláštně, takže namísto deseti vypsal jen sedm televizorů a zbytek z neznámých důvodů vyplnil držáky TV.

Mezi třemi nejprodávanějšími jsou LG 42LB5500 (107 cm, DVB-T/C/T2, 8489 Kč), Philips 28PHH4109 (71 cm, HD Ready, DVB-T/C, 5390 Kč) a Samsung UE40H6200 (102 cm, DVB-T/C, 10 949 Kč).

Top 10 je soustředěno zejména kolem 42 palců (102 cm), nejdražším a největším televizorem, který se do přehledu dostal, je Samsung UE48H6200 se 122 cm, DVB-T/C a cenou 14 390 Kč.

I zde je patrný výrazný pokles ceny oproti vánočnímu přehledu a známý důraz na rozložení nákupů televizorů v rámci roku to jen potvrzuje.

Stejně jako u všech ostatních (pokud není uvedeno jinak), i u Samsungu UE48H6200 jde o rozlišení Full HD a jak můžete vidět, do přehledu se za všechny tři, resp. čtyři obchody nedostal jediný s rozlišením Ultra HD.

Ani to není překvapení.

Ke stažení: Kasa Top 10 TV, jaro 2015 – tabulka

Jak si vede Euronics a Kasa?

Z ostatních prodejních sítí zmíním ještě Euronics.cz, o kterém jsme se bavili i v posledním přehledu. Seznam nejprodávanějších televizorů u něj stále nejde vypsat a pokud nalistujete například kategorii „LED TV“, která pochopitelně „LED televizory“ vůbec nepředstavuje a znamená „LCD TV s podsvícením LED“, na prvním místě – podle kritéria „Oblíbenost“ – narazíte na Samsung UE55H6650 za 31 989 Kč, čemuž se tak nějak nechce věřit.

A nevypovídá tomu ani situace u ostatních obchodů.

Kdo ví, podle jakých kritérií se to u Euronicsu řídí, protože kupříkladu oblíbenější (alespoň podle hvězdiček a počtu hodnocení) LG 32LB580V za 8990 Kč byl až třetí.

Vše tak působí poněkud nedůvěryhodně a žádné pořadí a vlastně ani náznak zákaznické oblíbenosti jednotlivých modelů při nákupu tu nenajdeme, což je pro tuto obchodní síť vysloveně kontraproduktivní.

Pokud jde o Kasu.cz, kterou jsme minule taktéž zmiňovali a jejíž Top 10 si můžete stáhnout výše, mezi nejprodávanějšími televizory, které nyní uvádí i tento obchod (dříve se jen náhodně objevovalo deset produktů), dominuje LG 32LB550U za 6490 Kč. To ovšem působí nesrovnatelně lépe a také podstatně věrohodněji.

Za zmínku stojí ještě fakt, že společně s Datartem (LG 47LB678V – 18 990 Kč) se u něj do Top 10 dostal i nejdražší televizor přehledu, Philips 55PFK6549 za 18 990 Kč.

Na indikaci změny zákaznického chování, resp. přesunu k dražším a lépe vybaveným přístrojům, to pochopitelně nestačí.

Jak sami vidíte, na jaře se nákupy soustředí na menší a levnější přístroje.

Minulý rok mě hodně zaujal Panasonic TX-40AX630, resp. celá řada AX630 postavená à la Ultra HD monitor a vybavená tudíž několika vstupy HDMI 2.0 pro přenos 4K obrazu. Vyhovovat bude těm, kteří chtějí kvalitní obrazovku (monitor) na kterou si podle potřeby napojí set-top box, resp. set-top boxy.
Autor: Panasonic

Minulý rok mě hodně zaujal Panasonic TX-40AX630, resp. celá řada AX630 postavená à la Ultra HD monitor a vybavená tudíž několika vstupy HDMI 2.0 pro přenos 4K obrazu. Vyhovovat bude těm, kteří chtějí kvalitní obrazovku (monitor), na kterou si podle potřeby napojí set-top box, resp. set-top boxy.

Dobré tipy z DigiZone.cz

Teď se na nabídku podívejme z opačného, tedy redakčního konce. Na váš častý dotaz „proč netestujeme více běžných, rozumějte nejprodávanějších TV“ nebo „proč je shoda mezi testovanými televizory a těmi nejprodávanějšími v podstatě nulová“ je odpověď jednoduchá. Jednak jde o to, že mezi nejprodávanějšími přístroji jsou velmi často speciální modely šité na míru, nebo naopak dělané vysloveně na akce (vidět to je už jenom z názvů přístrojů). Ne vždy se nám také podaří získat od výrobce to, co chceme. Obecně vzato jsou nejčastěji zapůjčovány dražší a drahé modely rozměrově větší a velké a získat ty běžné jde hůře.

UXD

Pokud jde o výrobky vysloveně speciální, tedy dělané na přání jednotlivých řetězců, resp. dělané jako akční, ty se daří získat vysloveně výjimečně a musí se jít přímo po prodejních řetězcích. To ale v podstatě nemá smysl, protože ty je z pochopitelných důvodů nechtějí vůbec rozbalovat.

Níže uvedený seznam je sestaven z redakcí testovaných televizorů, resp. těch, které dopadly nejlépe. K dispozici je i přímý proklik na recenzi.

Plánujete letos koupi nového televizoru? (Je povoleno více odpovědí.)