Hlavní navigace

Jaromír Glisník o kapacitě UHD kanálů a ICE kartách

11. 4. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Šéf satelitní platformy Skylink Jaromír Glisník odpovídá, po exkluzivním rozhovoru z minulého týdne, na doplňující dotazy čtenářů serveru DigiZone.

Naše čtenáře zaujal jeden výrok z minulotýdenního rozhovoru s Jaromírem Glisníkem, podle něhož jeden UHD kanál zabere prostor deseti programů v HD. Toto číslo označili v komentářích za přehnaně vysoké.

Aktuálně se na jednom transpondéru s bitovým tokem 55 Mb/s běžně vysílá jeden UHD kanál, vysvětluje Glisník. My s našimi vysílacími parametry dosáhneme na 65 Mb/s na transpondér a na jednom transpondéru máme zhruba deset HD programů, tedy 6,5 Mb/s na program. Proto jsem také zmínil poměr 1:10, pokračuje Glisník.

PODROBNĚJI: Jaromír Glisník – Přechod na DVB-T2 je zbytečný, jde jen o budoucí kompenzace

HD podle něj samozřejmě může vysílat i s bitovým tokem 15 Mb/s. Pak by se na náš transpondér vešly jen 4 HD kanály a poměr by byl 1:4. Zkrátka záleží na vysílacích parametrech. Reálně to bude někde mezi těmito limity, uzavírá otázku potřebné kapacity pro UHD vysílání Glisník.

PSALI JSME: Skylink – Přenést 4K vysílání není problém. Místo deseti HD kanálů ale dostanete jeden v UHD

V diskusi také padl dotaz ohledně životnosti ICE karet. Jak vysvětluje Jaromír Glisník, pro každou ICE kartu vysílá Skylink dvojí EMM instrukce – jednu pro mód CW, druhou pro mód Irdeto.

Před sedmi lety měly podle Glisníka skoro všechny přijímače dekodér CW a skoro žádný neměl dekodér Irdeto. V průběhu let se ale situace otočila a skoro všechny přijímače mají dekodér Irdeto a po plném přechodu na MPEG-4 by mělo být dekodérů CW jen naprosté minimum. Tvořit by je měly pouze staré CAM moduly a některé necertifikované přístroje s uničtečkami.

K TÉMATU: Rok 2015 na satelitu – Proměna Digi TV, konec Novy HD ve Skylinku i prolomení PowerVu

Jejich množství odhaduje Glisník maximálně na deset procent aktivních karet. Neexistuje totiž podle něj jediný HD přijímač s dekodérem CW.

BRAND23 Workshop

Vysílání dvojích instrukcí pro milión ICE karet se stane časem neefektivním a instrukce CW přestaneme posílat, tvrdí Glisník. Pak podle něj majitelé CAM CW vymění za CAM Irdeto.

Termín stanoven není, rozhodně to ale nebude letos. Když uvážíte, že EMM instrukce vysíláme na čtrnácti transpondérech a jejich objem pro CW je cca 300 kb/s, dělá to přes 4 Mb/s zbytečné kapacity. Tato kapacita stojí přes půl miliónu korun měsíčně. Pro pár set tisíc zákazníků to smysl dává. Pro pár tisíc to není efektivní, říká Glisník.

Autor článku

Od roku 2016 do února 2019 vedl DigiZone.cz. Do redakce přišel z týdeníku Marketing & Media. V minulosti působil jako marketingový manažer Českého rozhlasu, redaktor týdeníku Strategie nebo reportér pořadu Občanské judo.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).