Hlavní navigace

Je Czech On Line na prodej?

22. 2. 2000
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Asi před rokem a půl změnila společnost Czech On Line majitele, původní skupina italských podnikatelů prodala většinový podíl německým investičním fondům DBG. Po úspěchu VOLného je nyní, v souladu s očekáváním, COL znovu na prodej: kupcem se zřejmě stane některý z velkých telekomunikačních operátorů se zájmem o náš liberalizovaný trh.

Podrobnější informace zveřejnil s odkazem na Reuters Total Telecom, na příslušný článek z minulého týdne mne laskavě upozornil jeden z našich čtenářů. Podle zpráv z tohoto zdroje bylo oficiálně ohlášeno, že se hledá kupec pro Czech On Line, minulé úterý. Podle HSBC, které má prodej na starosti, svůj zájem projevili i takoví hráči, jako je America On Line či T-Online, což je Internetová divize Deutsche Telekom (tj. obdoba našeho IOL). Jak se však doslova vyjádřil v článku citovaný finanční ředitel HSBC, o Czech On Line je velký zájem, takže spíše než o dvou uchazečích se dá mluvit o dvaceti.

VOLný, který běží od minulého srpna, je nepochybně úspěšným projektem. Až na lokální problémy, na které si občas stěžují uživatelé z různých měst, a na obvyklou obsazenost modemů kolem 21. hodiny, kdy se láme tarif Internet 2000, dokázal Czech On Line dokonce i udržet kvalitu připojení na takové úrovni, jakou bych byl původně ani nepředpokládal. Celý provoz VOLného je proto poměrně drahou záležitostí. Czech On Line má přitom nyní vlastní příjmy jen z pevných linek, jejichž počet není závratný, a nově také z podílu na protelefonovaných poplatcích. To však zdaleka nemůže stačit, takže DBG zřejmě proinvestovala poměrně dost peněz, které je nutné připočíst k původním sedmi a půl milionům dolarů, jež zaplatila za svůj podíl. Částka, za kterou se bude prodávat, proto zřejmě nebude malá. Ještě zajímavější však bude, kdo nakonec Czech On Line získá: na náš trh by mohl přijít některý ze silných hráčů, kteří zde zatím chybějí a vyčkávají na vhodnou příležitost.

Vrásky by nyní mohl představitelům Czech On Line, přesněji řečeno investorům DBG, kteří by rádi dobře prodali, dělat nástup World Online, který nabízí rovněž Internet zadarmo. Z hlediska prodeje přišlo toto ohlášení asi poněkud nevhod, protože může právě v této klíčové době odlákat VOLnému část klientů: počet duší je přitom klíčovým faktorem.

MMF24

Prodej by měl být údajně uzavřen do konce března, do té doby můžeme jen spekulovat. Czech On Line si však i tentokrát zachoval své průkopnictví: právě v jeho případě začíná druhá vlna akvizic českých poskytovatelů připojení, kterou jsem již ohlašoval před nějakým časem. Zdaleka však nebude poslední – koncentrace zatím neproběhla v dostatečné míře a navíc zda chybí řada silných zahraničních společností, které se na náš trh teprve chystají.

Marek Antoš

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).