Hlavní navigace

Je k dispozici Opera 10.60 RC 1 pro Windows, Linux i Mac

29. 6. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Po několika vývojových buildech uvolněných po betaverzi je nyní k dispozici první release candidate verze prohlížeče Opera 10.60, na který se obzvláště těší uživatelé Linuxu. Společnost Opera Software totiž netradičně zvolila asynchronní vývoj u Opery 10.5× pro různé platformy. Jak známo, dočkali se nakonec jen uživatelé MS Windows a Mac OS X. Pro Linux ostrá verze nevyšla, takže uživatelům této platformy přinese novinky z Opery 10.50 právě až nová Opera 10.60. O nich více v našem dřívějším…

Po několika vývojových buildech uvolněných po betaverzi je nyní k dispozici první release candidate verze prohlížeče Opera 10.60, na který se obzvláště těší uživatelé Linuxu. Společnost Opera Software totiž netradičně zvolila asynchronní vývoj u Opery 10.5× pro různé platformy. Jak známo, dočkali se nakonec jen uživatelé MS Windows a Mac OS X. Pro Linux ostrá verze nevyšla, takže uživatelům této platformy přinese novinky z Opery 10.50 právě až nová Opera 10.60. O nich více v našem dřívějším článku Opera 10.50: upravené rozhraní, vyšší výkon i anonymní režim.

Ovšem i Opera 10.60 si přichází s několika vlastními novinkami nezděděnými z předchozí řady. Je mezi nimi podpora přehrávání multimediálního obsahu přes HTML 5 za využití WebM. Dále vývojáři slibují opět o něco lepší výkon při zpracování kódu v jazyce JavaScript, podporu pro Geolocation API nebo offline chod webových aplikací dle HTML 5. Na seznamu novinek ještě figuruje třeba redesignovaná obrazovka Speed Dial uzpůsobená pro širokoúhlé monitory, úprava plovoucích náhledů na otevřené panely (resp. listy) nebo doplnění textu „Menu“ na tlačítko, pod nímž se skrývá hlavní nabídka prohlížeče. V předchozí verzi na něm bylo jen logo prohlížeče a jeho funkce tam mohla být některým uživatelům neznámá.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.