Hlavní navigace

Je libo doménu zdarma?

23. 6. 1999
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Mít vlastní doménu - toť sen každého tvůrce webovských stránek. Se stále se blížícím zavedením pravidelných poplatků se ovšem bude muset rozloučit s doménou spousta méně navštěvovaných projektů, které doménu ze svého provozu nezaplatí. S využitím malé "finty" můžete získat poměrně atraktivní adresu snadno a zdarma.

Mít vlastní doménu – toť sen každého tvůrce webovských stránek. Se stále se blížícím zavedením pravidelných poplatků se ovšem bude muset rozloučit s doménou spousta méně navštěvovaných projektů, které doménu ze svého provozu nezaplatí. S využitím malé „finty“ můžete získat poměrně atraktivní adresu snadno a zdarma.

Každý, kdo si založí svoji webovskou stránku většinou chce, aby mu ji navštěvovalo co nejvíce lidí (pokud ovšem nemá povahu hostinského ze známé Cimrmanovy hry Hospoda na mýtince: „Postavil si hospodu a oni mu do ní chodili lidi!“). Tuto možnost tedy zanedbám jako málo pravděpodobnou a budu spíše předpokládat, že se chce s svým výtvorem pochlubit. Poměrně nedávno  mě kamarád v jednom kulturním zařízení lákal: „Podívej se na moji stránku, mám tam spoustu věcí jo a je to na adrese www.alpha.ped­f.muni.cz/~fran­ta/cestovani/kav­kaz.“ Jistě sami uznáte, že zapamatovat si něco takového je výkon přímo nadlidský a že Franta s touto adresou moc velkou návštěvnost mít nebude.

Jednou z možností, jak získat snadno zapamatovatelnou adresu je použít některý z „přesměrovávačů“. Tyto servery vám umožní vytvořit doménu třetího řádu (vaše_jmeno.do­mena_služby.com) nebo adresu ve tvaru domena_služby­.com/vaše_jmé­no. Při registraci je nutné zadat část jména adresy (vaše_jméno) a adresu, na které máte uloženy své stránky (tj. např. jako výše „www.alpha.pedf…“. Služba nedělá nic jiného, než že při zadání adresy automaticky přesměruje prohlížeč na původní nezapamatovatelnou adresu. Ovšem jak už to u podobných služeb bývá, tak něco za něco. Většinou musí návštěvník vaší stránky shlédnout reklamu.

Ještě nedávno běžela v ČR služba Free domain, na které jste mohli získat poměrně atraktivní adresu vaše_jmeno.fd.cz. To je ovšem již dva týdny minulost, služba byla dle informací zrušena díky velkému vytížení serveru. Proto se po tomto typu služeb musíme poohlédnout v zahraničí. Asi nejznámější server naleznete na adrese welcome.to. Můžete si vybrat z několika snadno zapamatovatelných domén, např. welcome.to, come.to, fly.to a podobně. Vaše adresa získá tvar „welcome.to/va­še_jméno“. U této služby vidím jako výhodu, že si můžete vybrat, jakým způsobem má server obtěžovat reklamou. Buďto se návštěvníkovi vaší stránky otevře nové okno s reklamním proužkem, nebo server zobrazí reklamu a asi 10s čeká a nebo připojí reklamní proužek k vaší úvodní stránce. Podobné služby s nabídkou různých domén, ze kterých si vybere snad každý, naleznete např. na adresách www.cybername­.net, www.direct.at, i.am/REMEMBER, www.mypage.org.

Výše uvedený způsob vytvoření zapamatovatelné adresy má své nevýhody. Jednak obtěžuje uživatele vašich stránek reklamou a také není žádný ze serverů v Čechách, takže někdy bývá odezva pomalejší, než je zdrávo. I když na českém internetu v současné době žádný „přesměrovávač“ neexistuje, můžete využít některý veřejný web server, který většinou zajišťuje uživateli poměrně atraktivní adresu a provést přesměrování na své stránky pomocí jednoduchého HTML kódu. Není to opravdu nic složitého, stačí do vaší úvodní stránky na veřejném web serveru (welcome.html či index.html) napsat následující kód:

KL22 hlasovani

<HTML>
<HEAD>
<META HTTP-EQUIV="REFRESH" CONTENT="0; URL=vase_adresa">
</HEAD>
<BODY>
Stránka umístěna na adrese <A HREF="vase_adresa">vase_adresa&lt;/A>.
</BODY></HTML>

Při načtení této stránky je prohlížeč ihned přesměrován na adresu „vase_adresa“, majitelům starších prohlížečů (ale opravdu jen těch nejstarších) se zobrazí výzva o kliknutí na odkaz. Tímto způsobem můžete získat atraktivní adresy v čechách, např. na serveru www.misto.cz můžete získat adresu „vase_jmeno.mis­to.cz“, www.multiweb.cz (www.tady.cz/va­se_jmeno) nebo www.pruvodce.cz (lide.pruvodce­.cz/vase_jmeno).

Jindřich Šaršon