Hlavní navigace

Je libo kurz od Zuckerberga? Absolvujte semináře slavných univerzit - online a zdarma

Anna Filkuková

Zajímáte se o možnosti dalšího vzdělávání v oblasti UX designu? Jste otevřeni inspiraci a podnětům pro svou práci či studium? Pak by ve vašem hledáčku neměly chybět osvědčené a hlavně bezplatné zahraniční online kurzy, které startují už letos na podzim. Nabízíme přehled těch nejzajímavějších.

Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Kurzy na téma Human Computer Interaction

HCI od Stanfordské univerzity

Kurz pořádá Stanfordská univerzita. Další cyklus začíná 24. září 2012 a jedná se o pětitýdenní běh, který zabere v průměru osm až deset hodin týdně. Kurzem si prošla řada UX profesionálů z celého světa a má velmi pozitivní ohlasy. Hodí se jak pro začátečníky v oblasti UX, tak i pro profesionály, kteří chtějí získat inspiraci nebo hlubší vhled do problematiky vybrané oblasti. 

Kurz poskytuje hodnotné informace kolem technik prototypování, jak hodnotit a srovnávat možnosti uživatelského rozhraní, provádět analýzu a kontrolované experimenty online anebo pracovat s lidmi v terénu, ať už jsou to klienti nebo grafici a programátoři. Výhodou kurzu mají být také přímé ukázky z praxe. V kurzu budete plnit úkoly/drobné projekty a na závěr každého týdne vás bude čekat test. 

Více o kurzu: https://class.coursera.or­g/hci/auth/welcome

HCI od Alana Dixe

Kurz vedený Alanem Dixem, profesorem na Birminghamské univerzitě, je naplánovaný na říjen roku 2012. Vzhledem k pracovní vytíženosti Alana není doposud známo mnoho podrobností, ale kurz se stejně jako předchozí zaměří na témata spojená s HCI. Do jeho osnovy spadá úvod do interakčního designu, vizualizace informací, formální metody HCI, softwarová architektura uživatelského rozhraní, kreativita, inovace a design pro uživatele.

Více o kurzu: http://hcicourse.com

Ze zákulisí Udemy.com

Jedná se projekt, který disponuje obrovskou sítí kurzů z šestnácti různých oblastí (např. umění, zdravý životní styl, design, ICT, ekonomie, psychologie, reklama, marketing, vzdělávání…), takže záběr je opravdu široký.

Některé z kurzů jsou tvořeny známými osobnostmi (Marka Zuckerberga nevyjímaje), jiné naopak běžnými uživateli. Přispěvateli na udemy.com jsou i významné vysoké školy. Bezplatné kurzy zde nabízí např. Yale, Harvard, Cambridge, Berkelay, MIT, Stanford… Bez ohledu na autora kurzu, cíl je vždy stejný – další vzdělávání a specializace v různých oborech. Cena kurzů se pohybuje od nuly po několik set dolarů. Stačí se jednoduše zaregistrovat a můžete začít.

Nejpopulárnější kurzy zdarma na Udemy:

 • Ideas Come from Everywhere (Stanford) – Nenáročný inspirativní kurz od viceprezidentky Marissy Mayer v oddělení pro Vyhledávání produktů & User experience ve společnosti Google.
 • Introduction to psychology (Yale) – Úspěšný kurz vytvořený pod hlavičkou univerzity v Yale. Komunikace je považována za základ úspěchu v prakticky každé branži. Proto není od věci nechat se zasvětit do tajů psychologie.
 • An entrepreneur’s checklist (Stanford) – Tento kurz napsal ve svém volném čase Steve Blank, doslova kmet v oblasti podnikání, který již prošel všemi úspěšnými kariérními fázemi života a své know-how se snaží prostřednictvím výuky na univerzitě a tohoto kurzu předat dál.
 • Product Development at Facebook (Stanford) – Autorem kurzu je sám Mark Zuckerberg a kurz je zaměřený na vývoj produktu a user experience design. Je zajímavý i tím, že zčásti reflektuje Markův přístup k práci, takže může být zajímavou inspirací pro všechny, kteří se zabývají možnostmi úspěšného (online) podnikání.
 • Kurzy zahraničních univerzit – Jak již bylo zmíněno, na Udemy se přímo podílí i řada vysokých škol, které bezplatně poskytují lekce z mnoha oblastí, proto rozhodně v seznamu nemohou chybět.  Jedná se o kompletní list univerzit a nabídku kurzů z jednotlivých podoblastí.

edX aneb když se spojí Harvard s MIT

Projekt vznikl na podporu interaktivního studia prostřednictvím internetu, jehož zakladatelem je Harvardská univerzita a MIT (Massachusetts Institute of Technology) a vychází z dlouholeté spolupráce mezi uvedenými univerzitami.  Záměr je jasný – poskytovat online kurzy.

Program edX má i výzkumný charakter, protože jeho cílem je dlouhodobý průzkum v oblasti online učení  konkrétně jak se studenti učí a jaký mají technologie dopad na tento druh učení, protože v důsledku studia na internetu, se kompletně mění dosud zaběhnuté paradigma vzdělávání. V současnosti se připojila k tomuto programu i univerzita Berkeley. Kurzy momentálně zasahují primárně do ICT oblasti, ale v budoucnu je plánované postupné rozšíření do dalších vzdělávacích okruhů.

Více o edX kurzech: https://www.edx.org/

Tip na závěr 

Univerzitní kurzy s úspěchem pronikají i do známých médií jako je iTunes a YouTube. Jsou zde k dispozici bezplatně ke stažení i shlédnutí. Rozsáhlý seznam kurzů dostupných na uvedených médiích najdete v článku na téma " 500 Free Online Courses from Top Universities ", který vznikl pod hlavičkou Open Culture - na stránkách jsou navíc k dispozici další zajímavé informace a doporučení na volně dostupné kulturní a vzdělávací média.

Další užitečné stránky pro bezplatné online vzdělávání:

 • Open Yale Courses - odborné kurzy přímo pod webem univerzity v Yale
 • MIT Open Courseware - odborné kurzy univerzity MIT
 • iTunes U - přístup ke kurzům prostřednictvím iTunes
 • Code Academy - způsob, jak se naučit efektivně programovat
 • Web Academy - v současnosti jsou zde dostupné kurzy na Wordpress a program GIMP
 • Cosmo Learning - rozsáhlý vzdělávací portál, kde je k dispozici tisíce kurzů z různých oblastí

Internet je bránou do světa vzdělávání – stačí jen znát cesty, které do něj vedou.